هدر موبایل
1391/08/24 09:40:00
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان مجلس :

خیرین کمیته امداد امام خمینی و جمعیت هلال احمر از پرداخت مالیات معاف شدند

نمایندگان مجلس با رأی مثبت به طرح الحاق خیرین کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده ۱۷۲ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، خیرین این دو سازمان را از پرداخت مالیات معاف کردند.
خیرین کمیته امداد امام خمینی و جمعیت هلال احمر از پرداخت مالیات معاف شدند نمایندگان مجلس با رأی مثبت به طرح الحاق خیرین کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، خیرین این دو سازمان را از پرداخت مالیات معاف کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/23952.jpg خیرین,کمیته,امداد,امام,خمینی,و,جمعیت,هلال,احمر,از,پرداخت,مالیات,معاف,شدند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 24 آبان) مجلس شورای اسلامی در بررسی اولین دستور کار خود به کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم رأی مثبت دادند.

در جریان بررسی این طرح قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان اولین نماینده مخالف سخن گفت که مغایرت طرح مذکور با برنامه پنجم و اصل 75 قانون اساسی و متوقع شدن سایر دستگاه ها مثل سازمان بهزیستی را از جمله دلایل مخالفت خود با این طرح اعلام کرد.

محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس اولین نماینده موافق طرح بود که با یادآوری تصویب معافیت مالیات برای خیرین مدرسه ساز گفت: این اقدام مجلس هم در همان راستا است و از نمایندگان تقاضا داریم به این اقدام خداپسندانه رأی مثبت دهند.

حمیدرضا طباطبایی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مخالفت دوم این طرح بود که دلایل خود را چنین بیان کرد: روا نیست که دستگاهی که فعالیت اقتصادی انجام می دهد از معافیت های مالیاتی برخوردار باشد و این مسئله با قوانین بالادستی مغایرت دارد.

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در موافقت با طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم با بیان اینکه این طرح از سوی سه کمیسیون تخصصی مجلس یعنی کمیسیون های اقتصادی، بهداشت و درمان و برنامه و بودجه و محاسبات تایید شده است، گفت: ما برای اداره کشور مالیات اخذ می کنیم و نباید از خیرینی که قصد کمک به نظام را دارند مالیات اخذ کنیم و این رفتار تابویی برای جلوگیری از فعالیت های خیرخواهانه آنها شود.

محمود شکری به عنوان آخرین مخالف طرح مذکور گفت: طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم با ماده 117 قانون برنامه پنجم که هرگونه تخفیف مالیاتی را ممنوع اعلام کرده است، مغایرت دارد. چرا مجلس باید برای مواردی که درباره آنها قانون وجود دارد، قانون جدید وضع کند.

سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین به عنوان آخرین موافق این طرح گفت: با تصویب این طرح کمیته امداد به هیچ عنوان مالیات بگیر محسوب نمی شود بلکه خرج هایی که خیرین انجام می دهند از مالیات معاف می شود.

در ادامه علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی به عنوان نماینده دولت با طرح مذکور مخالفت و تحمیل بار مالی به دولت و ایراد گرفتن به تبصره های طرح را از دلایل این مخالفت اعلام کرد.

سرانجام نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان مخالفان و موافقان طرح با 160 رأی موافق، 31 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از مجموع 288 نماینده حاضر در صحن علنی با کلیات طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم موافقت کردند و سپس به جزئیات آن نیز رأی مثبت دادند.

براساس ماده واحده این طرح عبارت "کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر" بعد ازعبارت "مراکز بهزیستی" به ماده 172 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 7/2/1371 اضافه می گردد.

براساس تبصره 1 این ماده واحده اجرای این قانون از ابتدای سال 1392 تا پایان مدت اعتبار برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران می باشد که دولت منابع آن را در بودجه سالیانه کشور پیش بینی می نماید.

همچنین در تبصره 2 آمده است منحصرا بخش های حمایتی از کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعیت هلال احمر مشمول این حکم می باشند.

همچنین در ماده 172 قانون مالیات های مستقیم (مصوب 3/12/1366) آمده است: ـ صد در صد وجوهی که به حساب‌های تعیین شده از طرف دولت به منظور بازسازی یا کمک و نظایر آن به صورت‌ بلاعوض پرداخت می‌شود و همچنین وجوه پرداختی یا تخصیصی ‌و یا کمک‌های غیرنقدی بلاعوض اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی‌ جهت تعمیر، تجهیز، احداث و یا تکمیل مدارس‌، دانشگاهها‌، مراکز آموزش عالی و مراکز بهداشتی و درمانی  و یا اردوگاه‌های تربیتی و آسایشگاهها‌و مراکز بهزیستی و کتابخانه و مراکز  فرهنگی و هنری ‌(دولتی‌) طبق  ضوابطی که توسط وزارتخانه‌های آموزش و پرورش‌ ، فرهنگ و آموزش عالی‌، بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌شود از درآمد مشمول مالیات عملکرد سال پرداخت منبعی که مؤدی انتخاب خواهد کرد قابل کسر می‌باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet