هدر اصلی
1391/08/28 09:08:00
سرویس صحن
قاضی‌پور در مخالفت با طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران:

طرح تقویت مرزبانی مشکلاتی را در حدود مرزهای ایران به‌وجود می‌آورد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تصویب طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مشکلاتی را در حدود مرزهای جمهوری اسلامی ایران به‌وجود می‌آورد، گفت: با تصویب این طرح شورای مرز به‌عنوان یک نیروی مستقل زیر نظر ستادکل نیروهای مسلح اداره می‌شود.
طرح تقویت مرزبانی مشکلاتی را در حدود مرزهای ایران به‌وجود می‌آورد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تصویب طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مشکلاتی را در حدود مرزهای جمهوری اسلامی ایران به‌وجود می‌آورد، گفت: با تصویب این طرح شورای مرز به‌عنوان یک نیروی مستقل زیر نظر ستادکل نیروهای مسلح اداره می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/23289.jpg طرح,تقویت,مرزبانی,مشکلاتی,را,در,حدود,مرزهای,ایران,به‌وجود,می‌آورد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نادر قاضی‌پور در نشست علنی امروز (یکشنبه 28 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران اعاده شده از شورای نگهبان اظهار داشت: در این طرح به ستاد کل نیروهای مسلح اجازه داده می‌شود ترکیب اعضای شورای مرز را مشخص کند و به عبارتی دیگر مرزبانی جمهوری اسلامی از اختیارات وزارت کشور و ناجا خارج شود و به‌عنوان یک نیروی مستقل زیر نظر ستادکل نیروهای مسلح اداره می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه مسائل مرزی مربوط به فرمانداران، بخشداران و استانداران مرزی است، تصریح کرد: اگر این طرح تصویب شود، استانداران، فرمانداران و بخشداران مرکزی هیچ اختیاری در مورد مناطق مرزی زرد و نارنجی و قرمز نخواهند داشت.

وی در ادامه افزود: تصویب این طرح موجب توقف سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی شده و مشکلات عدیده‌ای را برای مردم به وجود خواهد آورد که عمده‌ترین آن در ملاقات‌های مرزی با ساکنان کشورهای همسایه خواهد بود.

قاضی‌پور با بیان اینکه در بند 12 ماده 9 این طرح هم یک بند اضافه شده است، عنوان کرد: مرزهای کشور ما در یکصد سال گذشته تعیین حدود شده است و در مناطق سردشت، ماکو، خوی و ارومیه زمین‌هایی به ترکیه و عراق داده شده و سپس پس گرفته شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه تعداد زیادی از اهالی کشور عراق مدعی زمین‌های ایران هستند، گفت: اگر بند 12 ماده 9 این طرح تصویب شود، مشکلات زیادی را برای مرزداران ایجاد خواهد کرد و از همین‌رو پیشنهاد من این است که این موضوع بند به بند موشکافی و بررسی شود تا به طور دقیق حقوق نظام جمهوری اسلامی مشخص شود.

وی با بیان اینکه در 400 سال گذشته زمین‌های زیادی از ایران جدا شده است، گفت: اگر این طرح تصویب شود در حدود مرزها مشکل ایجاد خواهد کرد و ممکن است در مالکیت زمین‌های تحت تصرف نظام جمهوری اسلامی نیز معضلاتی را به‌وجود آورد.

هرگونه تغییرات در مرز باید به تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس برسد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم همچنین در اخطاری به استناد اصول 77 و 78 قانون اساسی گفت: هرگونه تغییرات در مرز باید به تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس برسد اما در تبصره ماده 3 پیشنهادی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اختیارات مجلس به ستاد کل نیروهای مسلح داده شد که خلاف قانون اساسی است اما دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی این اخطار را وارد ندانست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet