هدر موبایل
1387/09/25 16:05:00
سرویس سیاسی
آیت‌الله جوادی آملی در دیدار هیات رییسه مجلس:

یک قانونگذار آزاده می‌تواند قانون آزاد وضع کند

آیت الله جوادی آملی در دیدار با رئیس و اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یک قانونگذار آزاده می تواند قانون آزاد وضع کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی با تاکید بر همراهی و هماهنگی قوای سه‌گانه در کشور اظهار داشت: هر یک از این قوا به منزله اعضای یک کل واحد است که چنانچه ما آنها را در غالب جزیره‌ای جداگانه تصور کنیم کارایی و قدرت خود را از دست می‌دهند.

امام جمعه شهر قم خاطرنشان کرد: اگر مجلس فقط به فکر تفنین باشد و به بقیه امور توجه نکند کارش را ناقص انجام داده است.

وی افزود: تفکیک قوا مثله کردن مملکت نیست بلکه به این معنا است که ما یک وجدان داریم یک اندیشه و یک انگیزه که در این سیستم وجدان همان کارکرد سیستم قضایی ما، اندیشه را قانونگذاران به آن می پردازند و انگیزه را مجری قانون محقق می‌کند.

وی افزود: هر چند هر یک از این قوا به ظاهر جدای از یکدیگر هستند اما در کنار هم یک کل واحد را تحت نظر شاهین قوه قضاییه تشکیل می‌دهند.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: مجلس باید بداند که یک عضو و یک حقیقت است و باید براندیشه و تعمق در امور تلاش کند چرا که زمانی که مجلس از دولت فاصله بگیرد و یا دولت خود را از مجلس دور کند موفق نخواهند بود و در مجموع امور مملکت پیش نمی‌رود.

وی تصریح کرد: در جایی که می‌توانیم با همکاری و همفکری امور را تدبیر کنیم نباید کاری کنیم که رابطه‌ها تیره شود.

این مدرس حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه همواره در سخنانمان باید مراقب باشیم، اظهار داشت: مسئولین باید در بیان گفته‌های خود دقت لازم را به کار ببرند و رسانه‌ها نیز باید تلاش کنند تا واقعیت‌ها را منتقل کنند تا نیاز به تکذیب و توضیح نداشته باشند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه با اشاره به اینکه مباحث اقتصادی از جمله موضوعات مهم و قابل تامل شرایط امروز جامعه‌اند، تصریح کرد: جمعیت ما یک صدم ملت دنیاست؛ یعنی 70 میلیون جمعیت داریم در حالی که جمعیت کل دنیا 7 میلیارد نفر می باشد اما 18 درصد امکانات جهان را در اختیار داریم حال مشاهده می کنیم که جایگاه ایران در بین سایر کشورها در رتبه 150 و 160 است.

وی افزود: امکانات ما خیلی بیش از یک صدم جمعیتی است که در مقایسه با دنیا در ایران زندگی می‌کنند اما این ضعف مدیریت ماست که باید در جایگاه صد و چندمی رشد اقتصادی در بین سایر کشورها باشیم.

مدرس حوزه علمیه قم سپس با اشاره به مباحث فرهنگی و اینکه این بخش نسبت به سایر بخشها از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در نظام ما برخوردار است، اظهار داشت: برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها گفته اند که باید نمازخانه داشته باشد، دفتر نمایندگی ولی فقیه داشته باشد، دخترها و پسرها باید از هم جدا باشند این که دانشگاه اسلامی نشد بلکه اسلام مالی شد.

وی تصریح کرد: وقتی می‌توان گفت یک دانشگاه اسلامی است که دانش اسلامی بشود. برخی مطرح می‌کنند که علومی مانند فیزیک و شیمی علم غیر اسلامی است حرف ما این است که فیزیک و شیمی علوم اسلامی هستند و ما علم غیر اسلامی نداریم.

آیت الله جوادی آملی با خطاب قرار دادن هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: این افکار و رویکردها باید در کمیسیون‌های تخصصی مجلس تبیین شود وسپس به دانشگاه ما سرایت پیدا کند چرا که برمبنای آنچه حضرت امام (ره) گفته‌اند مجلس می‌تواند کل امور مملکت را پوشش بدهد.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به وظیفه شورای نگهبان در تطبیق مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع گفت: بررسی مصوبات مجلس بر این اساس که آیا مطابق با قانون اساسی هست یا نه کار سهل و آسانی است چرا که شورای نگهبان برمبنای یک قانون نوشته شده می‌خواهد این تطبیق را انجام بدهد؛ سختی کار به زمانی برمی‌گردد که شورای نگهبان می‌خواهد این مصوبات را با قانون شرع مطابقت بدهد مشخص است که در اینجا با توجه به اینکه شرع یک قانون نانوشته است، کار دشوار و پیچیده می شود.

خبرنگار خانه ملت می افزاید: در ابتدای این دیدار دکتر "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد مجلس و تلاش‌هایی که برای تدوین استراتژی مجلس هشتم و اولویت‌بندی برنامه‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس صورت گرفته، ارائه داد.

اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش از دیدار با آیت‌الله جوادی آملی، با  آیت الله وحید خراسانی نیز دیدار کردند.

این دیدار بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet