هدر موبایل
1387/09/26 10:11:00
سرویس اقتصادی

انصاری: در هدفمند کردن یارانه‌ها باید شفاف عمل کنیم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید در زمینه هدفمند نمودن یارانه‌ها شفاف عمل نماییم.

"جمشید انصاری" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: هر روشی را که برای هدفمند کردن یارانه ها به کار ببریم قطعاً نقاط قوت و ضعفی را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: طبعاً اگر به سمت جایگزین کردن پرداخت نقدی به جای یارانه‌های پنهان و وارد شدن یارانه‌ها به بازار خرید کالا و خدمات برویم، باعث تورم قابل توجهی خواهد شد.

نماینده زنجان خاطرنشان کرد: این کار به معنای آن است که حجم بالای نقدینگی در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار می‌گیرد که این نقدینگی با ورود به بازار خرید کالا و خدمات، تورم قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: طبعاً دولت زمانی که این گزینه را به عنوان گزینه اصلاح روش پرداخت یارانه در نظر بگیرد باید پیامدهای مربوط به بالا رفتن نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها را نیز بپذیرد که البته کارشناسان اقتصادی دولت نیز به این امر اذعان دارند که یک جهش قیمتی خواهیم داشت.

انصاری در پاسخ به این که چه پیشنهادی را برای اجرایی شدن هدفمند نمودن یارانه با آسیب کمتری ارائه می دهید، گفت: راه حل‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که من فکر می‌کنم می‌توانیم در این زمینه اقشار هدف خود را برای پرداخت یارانه‌ها دقیق‌تر تعریف کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال در حال حاضر بخشی قابل توجهی از مردم ما تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که با مبالغ حداقل زندگی می‌نمایند و ما در این زمینه می‌توانیم با هدفمند نمودن یارانه‌ها این افراد را در پوشش حمایتی قوی‌تری قرار دهیم.

عضو کمیسیون اقتصادی ادامه داد: در این زمینه در بخش افراد بیکار که بیمه بیکاری به آنها تعلق می‌گیرد درصد بیشتری را اعمال نماییم و یا همچنین در مورد کارمندان و مستمری گیران دولت حقوق آنها را ترمیم نماییم.

وی تصریح کرد: با بهبود نظام پرداخت کارکنان آنها نیز در مقابل پیامدهای مربوط به آثار تورمی اصلاح قیمت‌ها مصونیت حداقلی می‌یابند.

انصاری اظهار داشت: در مورد کشاورزان و افراد شاغل در بخش‌های خصوصی نیز می‌توان راه‌های مشابهی را در نظر گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی خاطرنشان کرد: به هر حال وقتی قیمت حامل‌های انرژی را واقعی سازیم، تمام افزایش قیمت در زندگی مردم عادی اتفاق نمی‌افتد و هزینه‌های دولت نیز افزایش می‌یابد و عملاً آنچه را ما به عنوان افزایش قیمت از مردم می‌گیریم 50 یا 60 درصد آن را به مردم می‌دهیم.

نماینده زنجان تصریح کرد: در این صورت 40 تا 50 درصد آن را صرف تامین کسری بودجه دستگاه‌های دولتی و افزایش هزینه‌های تولید می‌نماییم و به عبارت ساده‌تر ما 100 تومان از مردم می‌گیریم و 60 تومان را به آنها باز می‌گردانیم.

وی افزود: نباید هیچ منتی را بر سر مردم در این مورد بگذاریم چرا که در واقع دولت از مردم یارانه دریافت می‌نماید.

انصاری با بیان اینکه باید در زمینه هدفمند نمودن یارانه‌ها شفاف عمل نماییم، گفت: باید به مردم اعلام کنیم که چه اتفاقی می‌افتد و به نظر می‌رسد که دولت در این زمینه می‌تواند پخته‌تر عمل نماید.

وی در پایان گفت: البته دولت نیز در لایحه پیشنهادی خود، اعمال قیمت‌های ترجیحی یا انجام اقدامات حمایتی و پرداخت یارانه‌های غیرنقدی را پیش‌بینی نموده و تقویت نظام تامین اجتماعی را نیز در نظر گرفته است که باید جزئیات آن مشخص گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet