پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/26 11:27:00
سرویس صحن

کلیات لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، کلیات این لایحه با 116 رای موافق، 50 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجازبا توجه به وضعیت حساس کشور به لحاظ موقعیت سیاسی و امنیتی همسایگان شرقی و غربی بالاخص افغانستان و عراق و ورود بیش از پیش اسلحه و مهمات غیرمجاز به کشور توسط قاچاقچیان که خود زمینه ساز بروز جرائم دیگری شده است و با عنایت به گسترش دامنه مصادیق اسلحه و مهمات غیرمجاز و ظهور جرائم جدید که تحت شمول قانون تشدید مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچیان مسلح مصوب 1350 قرار نمی گیرند و نظر به لزوم تشدید مجازات برخی جرائم مربوط به این حوزه و در راستای اجرای بند 2 اصل 158 قانون اساسی به مجلس تقدیم شده است.

در صورت تصویب نهایی این لایحه، هر کس مرتکب قاچاق اسلحه و مهمات جنگی گردد به حبس تعزیری از 5 تا 12 سال محکوم خواهد شد. هرگاه مرتکب یا لااقل یک نفر از مرتکبین مسلح باشد به حبس تعزیری از 7 تا 15 سال و چنانچه در مقابل مامورین دولتی مقاومت مسلحانه نمایند به حبس دائم یا اعدام محکوم خواهند شد.

همچنین در این لایحه پیش‌بینی شده است، هر کس سلاح جنگی سبک را به طور غیر مجاز و نگهداری یا مخفی یا حمل و نقل نماید و یا نسبت به ساخت، مونتاژ و هرگونه معامله آن اقدام کند به حبس تعزیری از سه تا ده سال محکوم خواهد شد و هرگاه سلاح جنگی نیمه سنگین باشد مرتکب حسب مورد به 5 تا 12 سال حبس و در صورتی که سلاح مذکور از نوع سنگین باشد به حبس دائم یا اعدام محکوم خواهد شد.

در صورت تصویب ماده دیگری، هرکس مرتکب قاچاق مواد تحت کنترل گردد، به شرح زیر مجازات خواهد شد:

الف- مواد رادیواکتیو یا میکروبی، به حبس دائم یا اعدام.

ب- مواد منفجره (نظامی) یا شیمیایی، به حبس تعزیری از سه تا دوازده سال.

تبصره - در صورتی که مرتکب یا لااقل یک نفر از مرتکبین قاچاق مواد موضوع این بند، مسلح بشاد به حبس تعزیری از سه تا پانزده سال و چنانچه در برابر مامورین دولتی مقاومت مسلحانه نمایند، به حبس دائم یا اعدام محکوم خواهند شد.

ج- مواد ناریه یا منفجره، به حبس تعزیری از دو تا پنج سال.

د- مواد محترقه، به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال و جزای نقدی از دو تا پهار برابر ارزش مواد کشف شده.

هـ- گازهای بی حس کننده، بی هوش کننده و اشک آور از قبیل CS یا OC، به حبس تعزیری از شش ماه تا 3 سال و جزای نقدی معادل دو تا چهار برابر ارزش مواد کشف شده.

همچنین هر کس مواد تحت کنترل را به طور غیر مجاز نگهداری یا مخفی یا حمل و نقل نماید و یا نسبت به ساخت، مونتاژ و هرگونه معامله آن اقدام کند، به شرح زیر مجازات خواهد شد:

الف- مواد رادیواکتیو یا میکروبی، به حبس دائم.

ب- مواد منفجره (نظامی) یا شیمیایی، به حبس تعزیری از دو تا ده سال.

ج- مواد ناریه یا منفجره (غیرنظامی)، به حبس تعزیری از یک تا سه سال و جزای نقدی معادل یک تا دو برابر ارزش مواد کشف شده.

تبصره - چنانچه ساخت مواد مذکور در این بند، برای مقاصد غیر امنیتی از قبیل بهره برداری غیرمجاز از معادن باشد، مرتکب به جزای نقدی معادل یک تا دو برابر ارزش مواد ناریه یا منفجره کشف شده محکوم خواهد شد.

د- مواد محترقه، به حبس تعزیری از سه ماه و یک روز تا یک سال.

هـ- گازهای بی حس کننده، بی هوش کننده و اشک آور از قبیل CS یا OC، به حبس تعزیری از سه ماه و یک روز تا یک سال.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet