خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/10 08:04:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: دانشگاه همواره میدان نبرد دوستان و دشمنان انقلاب بوده است

حداد عادل گفت: دانشگاه همواره یک میدان نبرد و مسابقه جدی میان دوستان و دشمنان انقلاب بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حداد عادل صبح امروز با حضور در نشست مشترک دانشگاه‌های سراسر کشور و مسئولان دفاتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  اظهار داشت: اداره و مدیریت کشور به دست فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست و ما انتظار و آرزو داریم این مدیریت که از مسیر دانشگاه‌ها می‌گذرد به خوبی صورت پذیرد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد : امام راحل با اینکه خود دانشگاهی نبودند اما به خوبی به نقش دانشگاه‌ها در اداره کشور و  تحقق اهداف انقلاب واقف بودند و با اینکه قبل از انقلاب عمر خود را در حوزه گذرانده بودند، وضعیت دانشگاه‌ها را دنبال می‌کردند.

وی دانشگاه را یکی از مظاهر تجدد دانست و گفت: تجدد تنها ظهور نهادهای جدید نبود بلکه ظهور فکرهای جدید نیز بود.

حداد عادل تصریح کرد: یکی از مسائلی که همراه با جنبه های مثبت تجدد ظهور کرد، جدائی علم و دین و جدائی دین و سیاست بود. در یک کلمه در دانشگاه  اندیشه سکولاریسم اندیشه حاکم بود و کسی در تاسیس دانشگاه اندیشه‌های دینی را در عرصه‌های نظریو عملی جدی نگرفت‌.

رئیس مجلس گفت‌: در پیروزی انقلاب اسلامی ما در دو مرحله خرداد 42 و بهمن 57 شاهد دو نوع نقش و حضور دانشگاهیان بودیم‌. در 15 خرداد تفکر سیاسی اسلامی در دانشگاه گسترده نبود و به همین جهت دانشگاهیان چنان که باید به این نهضت نپیوستند اما در بهمن 57 فضای دانشگاه‌ها عوض شد‌. تفکر سیاسی و مذهبی دانشجویان قوت گرفت و با کمرنگ شدن  جدایی دین از سیاست دانشگاه از فضای سکولاریسم دور شد.

وی افزود: دانشجو قشری است که موفقیت آن موفقیت در نیل به  اهداف انقلاب اسلامی است به همین جهت دانشجویان از جمله قشرهایی هستند که دشمنان  آنهارا مخاطب قرار می‌دهند و گروه‌های بسیاری آمدند تا دانشجویان  را مقابل انقلاب قرار دهند‌.

حداد عادل تصریح کرد: دانشگاه همواره یک میدان نبرد و مسابقه جدی میان دوستان و دشمنان  انقلاب بوده است و لحظه‌ای نباید از این نبرد دائمی غافل شویم.

رئیس مجلس آسیب‌شناسی دانشگاه را یک وظیفه  مهم خواند و بر شناخت و رفع این  آسیب‌ها تاکید کرد و همچنین یکی از آسیب‌های جدی دانشگاه را ضعف علمی و به حاشیه رفتن فضای دانشگاه دانست.

وی درادامه گفت: دنیای امروز دنیایی نیست که کشوری در علم  عقب باشد و بتواند استقلال خود را حفظ کند. جای پیشرفت علمی در دانشگاه‌هاست و امروز که به گفته مقام معظم رهبری کشور توانسته از دایره سلطه‌گری و سلطه‌پذیری خارج شود باید به همت دانشگاه، به رشد علمی خود ادامه دهیم.

حداد عادل افزود: سن دانشجویی سن آرمانگرایی است و این روحیه می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد و باید بدون نفی آرمانخواهی واقعیت‌های آن را تشریح کرد.

رئیس مجلس در خصوص مذهب در دانشگاه اظهار داشت: چهره مذهب در دانشگاه باید عقلانی باشد هر چند که عواطف  و احساسات نیز جزء دین است ولی باید توجه کرد دانشجو دین را بر اساس تعقل بپذیرد و اسلام این توانایی را دارد که اگر به زبان عقلانی ارائه گردد پذیرفته شود.

حدادعادل تصریح کرد: عقلانیت مانند اسکلتی برای ساختمان است و قرآن نیز عقلانی است و  روحانیون باید با تدبیر گفتمان دینی را در دانشگاه  تنظیم کنند‌.

وی افزود: سکولارها با تفکر عقلانی دینی صد در صد مخالفند و احساس عقلانی و هیجانی را می‌‌‌پسندند و حساب عقل را از دین جدا می‌کنند.

رئیس مجلس در پایان سخنان خود گفت: دانشجو باید مدیر بار بیاید و مدیریت را در همان دانشگاه یاد بگیرد و باید کاری کرد که دانشجویان با واقعیت های کشور آشنا شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet