هدر موبایل
1387/09/26 10:45:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

عید غدیر سلسله هدایت امت را کامل کرد و دولت نبوی را به سرانجام رساند

دکتر علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (سه شنبه ) ضمن تبریک عید سعید غدیر گفت: عید غدیر سلسله هدایت امت را کامل کرد و دولت نبوی را به سرانجام رساند و سیمای نورانی کمال دین را بر همگان معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرموده امام علی (ع) مبنی بر اینکه خصم ظالم باشید و هر جا مظلومی هست طرفدار او باشید، افزود: اگر دنیای اسلام به همین بخش از بیانات امام علی (ع) تمسک می نمود ، سرنوشت آن به گونه دیگری رقم می خورد و شرایط امروز فلسطین را شاهد نبودیم که یک ملت را در محاصره قرار دهند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در صورت عمل به بیانات امام علی (ع) شرایط افغانستان و عراق چنین نمی شد که زورگویان تگزاس با قدرت نظامی بر مقدرات مسلمانان مسلط شوند. همه این ناملایمات و سختی ها، عدم توجه به همین فراز کلام مولاست.

وی گفت: وقتی بسیاری از کشورهای اسلامی در مقابل جنایات آمریکا و صهیونیست ها سکوت می کنند و برخی باب مودت با آنان باز می کنند و حمایتی از ملت مظلوم فلسطین نمی نمایند ، اینگونه فتنه ها و دشواری ها ایجاد می گردد.

لاریجانی با تاکید به فرموده امام علی (ع) در خصوص جهاد در راه خدا، اظهار داشت: امروز به روشنی دو وجه نسیان از این دستور عمل حیات بخش و تمسک به جهاد را در یک سرزمین می یابیم. در مقابل فراموشکاری برخی دولت های اسلامی از جهاد فی سبیل الله که منجر به وابستگی آنها شده است ، جریان بیداری اسلامی را مشاهده می کنیم. در ایران اسلامی، در لبنان و حرکت عظیم حزب الله و در فلسطین حرکت آن ملت شجاع، در عراق و افغانستان که نمونه هایی از دستاوردهای تمسک به وصیت آن امام برحق است و حیات امت اسلامی را نشان می دهد.

لاریجانی ادامه داد: امید آن داریم که روزی فرا رسد که همه امت اسلامی در پناه پیام وحدت بخش غدیر کلام پیامبر گرامی اسلام را تحقق بخشد.

رئیس مجلس با اشاره به سفر یک روزه هیات رئیسه به شهر قم و دیدار با علما و مراجع تقلید گفت: روز گذشته هیات رئیسه مجلس سعادت دیدار مراجع عظام تقلید را یافت. از عنایات بزرگوارانه و وقت موصعی که آقایان به این دیدار اختصاص دادند سپاسگزاریم.

وی با تاکید بر اینکه بیانات آنان قطعا راهگشای حرکت مجلس هشتم خواهد بود، خاطرنشان کرد: سوغات سفر ما نکات ارزنده ای پند و اندرز مراجع بود از جمله نکته نخست اینکه مجلس شورای اسلامی همان گونه که امام فرمودند در راس امور است و نمایندگان باید شجاعت و همت بلند، سخن حق را پیگیر باشند.

لاریجانی گفت: نکته دوم ، نمایندگان وجه تنازل یافته حیثیت همه ملت هستند که در هیبت هیات مجلس هویدا شد. لذا حقوق همه ملت بر عهده شماست و باید از حقوق همه ملت دفاع کنید.

وی تصریح کرد: نکته سوم ، نمایندگان مجلس با توجه به پیمان سوگند با خدا باید در همه تصمیمات خود به آن پیمان توجه داشته باشند و همین وجه و لاغیر باید مدنظر آنان باشند.

رئیس مجلس اظهار داشت: نکته چهارم ،‌ مجلس، دولت و قوه قضاییه در هم راستایی با هم می توانند مظهریت ، نظر و عمل یا تدبیر و اراده را در کشور داشته باشند.

وی گفت: نکته پنجم ، توجه به مسایل اصلی کشور مخصوصا ابعاد اقتصادی محور تحرک و تلاش نمایندگان باشد که مشکلات مردم مخصوصا قشر ضعیف کشور مرتفع شود.

نماینده قم افزود: نکته ششم ، کشور اسلامی ایران با حدود یک صدم، جمعیت جهان از منابع عظیم مادی و غیرمادی برخوردار است و هدایت مجلس به نحوی باشد که جایگاه ایران در زمینه های علمی و فناوری و اقتصادی ارتقا یابد و سند چشم انداز مبنای تصمیمات و قانونگذاری قرار گیرد.

وی ادامه داد: نکته هفتم ،  تلاش نمایندگان در تقنین به نحوی باشد که حتی المقدور با مقررات شرع و قانون اساسی منطبق گردد و نیازمند توسل به مجمع تشخیص مصلحت نظام نشود.

لاریجانی گفت: نکته هشتم ،  همه تلاش ها در وجوه مختلف برای زمینه سازی مدنیه فاضله و تحقق اخلاق و فرهنگ اسلامی است لذا گسترش فرهنگ اسلامی و تکامل علمی کشور در پناه دیدگاه و جهان بینی اسلامی گام بزرگی است که امیدواریم مجلس هشتم بتواند نگاهی همه جانبه در توسعه مبتنی بر علم و جهان بینی اسلامی ارائه کند.

وی تاکید کرد: نکته نهم ، مجلس در مسایل مهم جهان اسلام با مواضع خود و دیپلماسی دقیق راهنمایی لازم را بکند، سخن بگوید و با مواضع خود نشان دهد که راه های اصیل چگونه است.

رئیس مجلس گفت: راهنمایی های ارزنده مراجع عظام تقلید و حسن نظر بزرگوارانه آنان نسبت به نمایندگان مجلس هشتم توشه عظیمی برای نمایندگان خواهد بود و ما قدرشناس این نعمت بزرگ و ارزنده خواهیم بود.

وی در پایان سالگرد شهادت حضرت آیت الله مفتح روز وحدت حوزه و دانشگاه را نیز گرامی داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet