هدر موبایل
1387/09/26 12:48:00
سرویس فرهنگی

اطلاعیه نمایندگان روحانی مجلس به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه

نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه ای به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه، آمادگی خود را برای نیل به وحدت هر چه بیشتر حوزه و دانشگاه اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اطلاعیه نمایندگان روحانی مجلس به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه

واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولاتفرقوا

از وصیت نامه سیاسی، الهی امام خمینی (ره)

توصیه اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند و دانشگاهیان و جوانان برومند عزیز هر چه بیشتر با روحانیان و طلاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکمتر و استوارتر سازند و از نقشه ها و توطئه های دشمن غدار غافل نباشند.

مقام معظم رهبری ( مدظله العالی )

روز وحدت حوزه و دانشگاه از یادگارهای ارزشمند امام بزرگوار ماست، این مسئله هم مثل همه تدابیر و تصمیم های مهمی که در راه جریان صحیح و اسلامی جامعه ما، آن حکیم عالی مقام و آن انسان والا و بصیر مطرح کردند، یکی از برکات وجودی ایشان بوده و هست و ان شاء ا... خواهد بود.

روز وحدت حوزه و دانشگاه یادآور تلاش عالمان دلسوز و فرهیخته ای همچون آیت ا... دکتر مفتح، علامه شهید استاد مطهری، آیت ا... دکتر بهشتی و شهید آیت ا... دکتر باهنر و .... می باشد که با خون خود ندای وحدت سر دادند و جامعه حوزوی و دانشگاهی را با اندیشه و عمل و شهادت خود به وحدت دعوت نمودند تا در سایه این وحدت جامعه به کمال واقعی خود نائل گردد.

همگان بر این باوریم که پیوند دهنده حوزه و دانشگاه، فرهنگ اسلامی ناب محمدی (ص) است. در گذشته مسلمانان در پرتو عمل به آموزه های اسلام بود که در زمانی کوتاه توانستند در عرصه های مختلف تمدن انسانی به پیشرفت های باشکوهی دست یابند، همچنین در سایه وحدت و اخوت اسلامی، اقوام و صنوف مختلف به هم آمیخته و به ساختن تمدنی بزرگ همت گماشتند که تمدن امروز بشری وام دار آن است.

یکی از عوامل مهم این پیشرفت توصیه و تشویق اسلام به فراگیری علم و دانش در همه عرصه ها می باشد. قرآن کریم به کرات مردم را به فکر و تدبر در نظام هستی فرا می خواند و به برتری عالمان و درجات آنها تاکید دارد. همچنین پیامبر گرامی اسلام(ص) طلب علم مورد نیاز جامعه را بر هر مسلمانی واجب شمرده است. از این رو مسلمانان در زمان کوتاه در همه عرصه های دانش تجربی و انسانی و عقلی سرآمد و الگویی برای جهانیان شدند.

آری، دانشگاه و حوزه بعنوان دو کانون اصلی آگاهی بخش جامعه، علم و پژوهش و تربیت و تزکیه نقش سازنده ای در حرکت تکاملی جامعه، تربیت افراد، خودباوری و خود اتکائی علمی و فرهنگی ایفاء می کند. وظایف این دو همواره مکمل یکدیگر بوده و خواهد بود.

عالمان حوزوی به حسب معمول متکفل ایمان و اعتقادات دینی و ارتقاء سطح معنوی و اخلاقی جامعه و عالمان دانشگاهی متکفل پیشرفت ها و ارتقاء دانش تجربی و صنعتی می باشند.

به بیان علامه شهید مرتضی مطهری "علم نیمی از ما را می سازد و ایمان نیمی دیگر را".در شناخت کامل جهان، هم به شناخت علمی نیازمندیم، هم به شناخت دینی، علم به ما روشنایی و توانایی می بخشد و ایمان عشق و امید و گرمی، علم توانستن است و ایمان خوب خواستن، علم
می نمایاند که چه هست، ایمان الهی می بخشد که چه باید کرد، علم انقلاب برون است و ایمان انقلاب درون.

بنابراین، برای رشد همه جانبه خود و جامعه هم نیاز به عالمان دینی داریم و هم نیاز به دانشمندان علوم تجربی، زمانی که هر دوی این قشر با اعتصام به حبل الله در جهت قرب الهی با تمام وجود انجام وظیفه نمایند، جامعه انسانی به کمال واقعی خود نائل می گردد. اما استعمارگران و توطئه گران که همواره چشم طمع به ایران اسلامی مان دوخته اند، با انواع دسائس و توطئه های رنگارنگ برآنند تا دو قشر دانشگاهی و حوزوی را نسبت به یکدیگر بدبین نموده و از هم جدا سازند و یأس و نا امیدی را بر جوانان مستولی نموده تا بتوانند مقاصد شوم خود را هر چه بیشتر به انجام رسانند. اما این دو قشر آگاه و ملت همیشه در صحنه با رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای ( ادام الله ظله) توطئه های آنها را خنثی کرده و همچنان قله های کمال را یکی پس از دیگری فتح خواهند نمود.

ما نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت سالگرد شهادت آیت ا... دکتر محمد مفتح که روز وحدت حوزه و دانشگاه، به پاس زحمات خالصانه این عالم فرزانه به نام او رقم خورده است، آمادگی خود را برای نیل به وحدت هر چه بیشتر حوزه و دانشگاه اعلام می داریم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی

26/9/87     زرندوش

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet