هدر اصلی
1387/09/26 12:44:00
سرویس صحن

نماینده درگز: وزیران، خود را از مشورت با نمایندگان محروم ننمایند

نماینده مردم درگز با بیان اینکه مشورت با همه نخبگان و دلسوزان نظام و کشور و اندیشمندان باتجربه و اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس فرصتی بی‌بدیل است، گفت: شایسته نیست وزیران خود را از آن محروم نمایند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق " محمدعلی دلاوری " سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با کسب اجازه از هیأت محترم رئیسه، عید سعید غدیر و همچنین روز وحدت حوزه و دانشگاه را به ملت بزرگ ایران و به دانشجویان عزیز خصوصاً به دانشجویان حوزه انتخابیه‌ام، شهرهای درگز، نوخندان، چاشلو و لطف‌آباد تبریک عرض می‌نمایم.

در حدیثی از امام صادق نقل شده است که «کسی که بدون اطلاع و آگاهی عمل کند مانند کسی است که در بیراهه حرکت می‌کند». چنین کسی هر چه بر سرعت خود بیافزاید جز دور شدن از هدف نتیجه‌ای نخواهد گرفت. در حکمتهای مولا امیرالمؤمنین آمده است «کسی که به رأی و نظر خود استبداد کند هلاک می‌شود». کسی که با دیگران مشورت نماید در خرد و فکر آنان شریک خواهد بود. مشورت با همه نخبگان و دلسوزان نظام و کشور و اندیشمندان باتجربه و اساتید دانشگاه با نمایندگان محترم مجلس که به فرموده معمار کبیر انقلاب «مجلس در رأس امور است» فرصتی بی‌بدیل است که شایسته نیست وزیران محترم خود را از آن محروم نمایند.

در گذشته از پنبه بعنوان طلای سفید یاد شده که تا چند دهه قبل یکی از مهمترین کالاهای صادراتی غیرنفتی بشمار می‌آمد. اکنون برای این طلای سفید با واردات بی‌رویه‌ بحران ایجاد شده. در مورخ 6/3/1387 وزیران محترم اقتصاد و دارایی، جهادکشاورزی، بازرگانی، صنایع و معادن که عضو کمیسیون ماده 1 آیین‌نامه اجرایی قانون صادرات و واردات می‌باشند تصمیم به صفر نمودن تعرفه پنبه می‌نمایند. با توجه به کاهش بهای نفت و بحران اقتصادی در جهان قیمت پنبه در مدت 2 ماه کاهش یافته، بیش از نیاز پنبه وارد می‌شود. با بودن 8000 تن پنبه محلوج در 29 کارخانه پنبه‌پاک‌کنی استان خراسان رضوی، 71 هزار تن پنبه امسال تولیدکنندگان شهرهای درگز، کاشمر، سرخس، سبزوار و تربت‌جام روی دست کشاورزان مانده و خریداری ندارد. اخیراً شرکت تعاونی روستایی با نرخ تضمینی اقدام به خرید نموده، آن هم پول ندارد که به کشاورزان بدهد. نرخ تضمینی مقرون به صرفه اقتصادی نمی‌باشد.

پنبه نقش مهمی در ایجاد اشتغال در روستا دارد بطوریکه به ازاء هر هکتار پنبه، 95 نفر در روز اشتغال داریم یا بعبارتی هر 4 هکتار یک اشتغال دایمی ایجاد می‌کند. در حال حاضر در کل کشور 510 هزار خانواده در صنایع پنبه‌پاک‌کنی، روغنکشی و نساجی مشغول می‌باشند. در صورت سقوط تولید این محصول شاغلین این بخش به بیکاران کشور اضافه خواهند شد.

از وزیر محترم جهادکشاورزی خواهانم:

1 ـ لغو فوری مجوز واردات پنبه حداقل تا پایان اردیبهشت ماه 1388.

2 ـ در صورت تشخیص نیاز به واردات پنبه جهت حمایت از تولید داخلی، تعرفه پنبه وارداتی بایستی بگونه‌ای تعیین گردد که با قیمت تمام شده پنبه داخلی همتراز گردد.

3 ـ اجراء اصل 29 قانون‌اساسی کشور در زمینه برخورداری از تأمین اجتماعی، بازنشستگی، از کارافتادگی، پیری، بی‌سرپرستی، حوادث و سوانح و خدمات پزشکی برای یکایک ایرانیان طبق قانون، تا زمان اجراء از کمیته امداد می‌خواهم در شهرستان درگز اجراء کامل طرح شهید رجایی را برای کلیه افراد روستایی بالای 60 سال سن اجراء نمایند.

4 ـ از پایانه‌های وزارت راه و ترابری می‌خواهم هر چه سریعتر طرح جامع پایانه‌های مرزی گمرک لطف‌آباد که از نظر تردد دومین گمرک و پایانه مرزی کشور می‌باشد اجراء نماید.

5 ـ از وزیر پرتلاش راه و ترابری، احداث تونل در گردنه‌های الله اکبر را که آرزوی دیرینه برای شهرستان مرزی درگز می‌باشد خواهانم.

6 ـ از بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌خواهم با توجه به کهولت سن و افزایش بیماری در بین والدین معظم شهدا و ایثارگر جهت مداوا به مشهد مقدس بعلت دوری راه و صعب‌العبور بودن جاده که ششماه از سال همیشه سرد و یخبندان است با مشکل مواجه هستند. احداث ساختمان اداری مناسب و مرکز درمانی مجهز در خانواده معظم شاهد و ایثارگر ضروری است.

7 ـ از وزارت نیرو خواستارم هر چه سریعتر نسبت به پرداخت بدهی خود به پیمانکاران حوزه انتخابیه‌ام و تخصیص اعتبار جدید برای سد مرزی درونگر باعث خواهد شد که بهره‌برداری و عملیات آبگیری سد که خود از مهمترین راهکار مبارزه و هدررفتن آبهای مرزی و خشکسالی می‌باشد، در صورت عدم تخصیص کل پروژه بصورت نیمه‌تعطیل و مشکل برای کارگرانی که در آنجا کار می‌کنند فراهم می‌شود، تشکر می‌کنم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet