خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/09/30 08:10:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم بزرگداشت شهید مفتح:

شهدای انقلاب حکیم و عقلگرا بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ویژگی‌ شهدای انقلاب این بود که حکیم و عقلگرا بودند و اداره امور را در پناه یک عقلانیت می‌دانستند.

به گزارش خانه ملت، "علی لاریجانی" که بعد از ظهر روز جمعه در مراسم بزرگداشت شهادت شهید آیت الله مفتح در مسجد قبای تهران سخن می‌گفت، با اشاره به برگزاری چنین جلساتی در گرامی داشت یاد و خاطره شهدای عظیم شان انقلاب اسلامی گفت: برگزاری چنین جلساتی سنت حسنه‌ای است که هر سال به مناسبت شهادت این عزیزان و بزرگواران برگزار می‌شود که هم تقدیر است و هم برای همه ما که در آن شرکت می‌کنیم فواید بسیاری دارد.

وی افزود: این جلسات باعث ایجاد بیداری و توجه عقلانی می‌شود و نقش این جلسات این است که انسان راه طی شده را می‌تواند در این جلسات بار دیگر ببیند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فواید سلوک با شهیدانی همچون شهید مفتح گفت: شهید آیت‌الله مفتح و دوستان او یک گروه ممتاز در عهد خود بودند و کارهای بزرگی انجام دادند و حلقه بزرگ روحانیت که بر عهده شهید آیت‌الله مفتح و شهیدانی همچون شهید آیت‌الله شهید آیت‌الله باهنر و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیگر قضایای روز خود بودند و یک نظام استبدادی را با بسیج همگانی مردم از راه برداشتند و با آمریکا و انگلیس و با کشورهای استعماری مبارزه کردند.

لاریجانی در ادامه افزود: کارهای بزرگی که این عزیزان انجام دادند نشان دهنده یک بیداری در جامعه بود و حمایت آنها از مردم مظلوم فلسطین در حالی که خودشان دچار مشکلات فراوانی بودند نشان از بلوغ فکری بود که چنین بلوغ فکری در همه کشورهای اسلامی دیده نمی‌شود.

لاریجانی ادامه داد: در زمان انقلاب جریان‌های مختلفی همچون جریان لیبرالیستی در جامعه وجود داشتند که این جریان بعد از نهضت مشروطه در کشور آغاز شد و در زمان شهید مفتح و علمای آن زمان این جریان‌ها از افراد تندرویی همچون کسروی که ضد تفکر اسلامی بود و همین ضدیت او حساسیت زیادی را در کشور به وجود آورد تا مصدق وجود داشتند. اما مصدق گرایشات کسروی را نداشت اما وقتی اختلافات او با شهید نواب صفوی زیاد شد او نیز چشمه‌هایی از این تفکر را از خود نشان داد.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: یکی از کارهای مهم شخصیت‌های آن زمان همچون شهید آیت‌الله مفتح ایجاد یک جریان فکری بالنده اسلامی بود.

وی با اشاره به وجود جریان‌های کمونیستی، حزب توده و فدائیان خلق در زمان شهید آیت الله مفتح اظهار داشت: در آن زمان یکی از نگرانی‌های مهم آیت‌الله کاشانی و شهید نواب صفوی میتینگ‌هایی بود که حزب توده برگزار می‌کرد و در آن شعارهایی هم می‌داد و این جریان در زمان شهید مفتح و شهید بهشتی حیات داشت و این جریان در دانشگاه‌ها جریان عمیقی بود که بسیاری از افراد به سمت تفکر مارکسیستی رفتند اما این تفکر در میان توده‌های مردم که تابع مرجعیت بودند تاثیری نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: جریان‌هایی که بزرگان ما باید با آن مقابله می‌کردند همین جریان‌های مارکسیستی ، کمونیستی و توده‌ای‌ها بودند و هر کدام از رهبران دینی ما مانند شهید آیت‌الله مفتح و شهید آیت‌الله بهشتی بیشتر وقت خود را صرف مبارزه با این جریان‌ها کردند و شهید مفتح بیشتر ظرفیت فکری خود را در مبارزه این جریان‌ها صرف کرد.

لاریجانی با بیان اینکه گروه فرقان مهمترین جریان التقاطی آن زمان بود گفت: از دغدغه‌های شهید آیت‌الله مفتح مبارزه با گروه فرقان بود که وی به دست همین گروه نیز به شهادت رسید و این گروه نگاه سطحی به آیات قرآن داشت و حتی فکر عمیق فلسفی و عرفانی هم در آنها وجود نداشت.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از جریان حاضر در دانشگاه‌ها حر ف‌های شهید بهشتی و مفتح را نمی‌پذیرفتند چرا که فضای آن زمان بسیار مسموم بود اما این افراد مشام بسیار تیزی داشتند و تیز‌بین بودند چرا که توانستند اهداف این افراد را بشناسند و با آنها مبارزه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفکر التقاطی در آن زمان تفکرات سطح پایین نبود و حیات داشت و این گروه‌ها دارای سازمان‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بودند و در چنین شرایطی شهید آیت‌الله مفتح حیات سیاسی‌، اقتصادی و فرهنگی داشت و زمان زیادی از وقت خود را صرف مبارزه با این تفکرات گمراه کننده می‌کرد.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: شهید مفتح مجبور بود در یک زمان با شاه خائن، کشورهای استعمار گر و تفکرات مارکسیستی مبارزه کند لذا فکر او تک ساحتی نبود و علت ماندگاری تفکر و راه شهید مفتح تک ساحتی نبودن فکر او نسبت به تفکرات انحرافی احساس تکلیف می کرد و با آنها مواجه می شد چرا که احساس مسئولیت داشت.

علی لاریجانی تصریح کرد: اگر راه شهید مفتح موفق است و در راه خود توفیقات بسیاری را داشت به خاطر این بود که افرادی همچون شهید آیت‌الله مفتح با رهبری امام راحل راه مشخصی را برای مردم و جریان‌های مردمی به وجود آوردند.

وی با بیان اینکه بعد از مشروطه فرصت‌های خوبی را از دست دادیم گفت: از دست رفتن این فرصت‌ها به خاطر این بود که رهبران آن زمان از فرصت‌ها به خوبی استفاده نمی‌کردند و در آن زمان کودتای 28 مرداد به همین دلیل موفق شد چرا که خیلی‌ها در مقابل آن سکوت کردند و به خوبی برای مقابله با آن عمل نکردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: در آن زمان بین مصدق و کاشانی اختلافات زیاد شد و بیش از 50 نفر از نمایندگان مجلس آن زمان که حامی مصدق بودند از مجلس استعفا دادند و مصدق تقاضای رفراندم کرد و این یک حرکت ضد ملی از سوی مصدق بود که کشور را بدون مجلس گذاشت و شاه هم از این شرایط با کمک غربی‌های سوء استفاده کرد.

لاریجانی با بیان اینکه امام (راحل) بر حضور مجلس تاکید داشتند گفت: آنچه که بعد از انقلاب اسلامی ایران بر آن تاکید شد حضور مجلس بود و در شرایط بسیار سخت امام خمینی (ره) تاکید می‌کردند که باید انتخابات برگزار شود و مجلس تشکیل شود چرا که راه مبارزه با بروز دیکتاتوری را حضور مجلس می‌دانستند.

وی افزود: چالش‌هایی که پس از انقلاب با آن مواجه بودیم بیش از گذشته بود اما نتوانست شرایط ما را تغییر دهد و علت آن وجود رهبری داهیانه حضرت امام بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب "اسرائیل و جنگ تمدن‌ها" گفت: در این کتاب آمده است که امریکا در چند مرحله قصد حذف جمهوری اسلامی ایران را داشت که یکی از آنها جنگ عراق با ایران بود که با دادن سلاح‌های شیمیایی و موشک‌های دور برد به عراق قصد این را داشت که بر علیه انقلاب اسلامی ایران یک اجماع جهانی درست کند اما امام خمینی (ره) و مردم جلوی آنها ایستادند و اجازه پیش روی به آنها برای رسیدن به اهدافشان را ندادند.

وی در ادامه افزود: در زمانی که آمریکا به کشور عراق حمله کرد قصد داشت تا با بهانه جویی از ایران در زمینه مسائل هسته‌ای ایران را تحت فشار بین‌المللی قرار دهد و علیه ایران اقدام کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: امروز آمریکا آنچنان در عراق در گل مانده است که دیگر هوس حمله به ایران از سر او افتاده و فهمیده است که نمی‌تواند به این راحتی‌ها به یک کشور اسلامی حمله کند.

لاریجانی با بیان اینکه ایران در منطقه بیداری را ایجاد کرد گفت: بیداری که امروز در بین کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی ایجاد شده است باعث شد که برج دموکراسی که آمریکا قصد ایجاد آن را در عراق داشت محقق نشود و امروز آمریکا در چاهی افتاده است که باید چند مقنی او را از این چاه خارج کنند.

وی با اشاره به حمله اسرائیل به لبنان و پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روز با رژیم صهیونیستی گفت: زمانی که آمریکایی‌ها به اسرائیل موشک‌های 10 تنی داده بود و رژیم صهیونیستی این بمب‌ها را در مناطق مختلف لبنان استفاده می‌کرد، مقام معظم رهبری فرمودند زمان مقاومت در مقابل دشمنان است و ملاحظه کردیم که فرمایشات ایشان محقق شد و حزب الله با مقاومت توانست رژیم صهیونیستی تا بن دندان مسلح را شکست دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه رهبر صدر انقلاب فکر معقولی داشتند و با اصالت فکری رفتار می‌کردند خاطرنشان کرد: این فکر باعث شد تا با پدیده های مختلف به خوبی مواجه شوند و آنها مبانی عقلی برای مسائل مختلف کشور داشتند.

لاریجانی نقش رهبران صدر انقلاب را بسیار خوب و گسترده توصیف کرد و اظهار داشت: حرکت هایی که شهید مفتح در این مسجد پایه گذاری کرد کمر رژیم سلطنت را در آن زمان شکست و سخنرانی‌های او ضربه‌های مهلکی را در پیکره رژیم سلطنتی آن زمان وارد ساخت و شرایط انقلاب را به خوبی تعریف کرد.

وی افزود: کشور ما از وضعیتی که مستشاران امریکایی در آن داشتند به شرایط امروز رسید که دشمنان اعتراف می‌کنند با کشوری قدرتمند مواجه‌اند و نوع رهبری رهبران انقلاب باعث وجود چنین شرایطی شد.

لاریجانی با اشاره به ویژگی‌های شهید آیت‌الله مفتح گفت: شهید مفتح هدف گرا و دارای مبانی عقلانی بود، اهل شعار نبود با خدای خود معامله کرده‌ بود و زمانی که پای اسلام در میان بود با تمام وجود خود به میدان می‌آمد و پای تفکر اصیل اسلامی ایستادگی می‌کرد.

وی با بیان اینکه اداره کشور باید از یک عقلانیت برخوردار باشد گفت: دلیل اینکه کشور ما از این بحران‌ها به سلامت عبور کرد به خاطر وجود عقلانیت و حضور مردم در صحنه بود که به وسیله افرادی همچون شهید آیت‌الله مطهری، شهید آیت‌الله بهشتی و شهید آیت‌الله مفتح ایجاد می‌شد و کمر شاه خائن را همین عقلانیت و حضور مردم شکست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به غائله 18 تیر گفت: در غائله 18 تیر وقتی مردم در 23 تیر به صحن آمدند این غائله نا کام ماند، غائله‌ای که آمریکا نیز برای حمایت از آن بیانیه صادر کرده بود اما حضور مردم در صحنه، نقشه‌‌های دشمنان را در غائله 18 تیر خنثی کرد و این حضور تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

لاریجانی با بیان اینکه افرادی همچون شهید مفتح با کفار و استکبار جهانی ستیز داشتند و همه شهدای صدر انقلاب اسلامی در خصوص فلسطین سخن می گفتند و از مبارزه آنها حمایت ‌ردند و در مقابل دشمن و استکبار جهانی با قدرت می‌ایستادند اما با افراد و گروه‌ها و گروه های خودی هیچ وقت زاویه ایجاد نمی‌کردند و در مقابله با آنهه سعه صدر داشتند

وی در ادامه اظهار داشت: ما امروز در برخی از مواقع با حرکت‌های افراطی مواجه هستیم که تفرقه را در کشور دامن می‌زند و امروز ما نیازمند سعه صدر در جامعه هستیم و وجود حرکت‌های تندروانه مورد پسند شهید مفتح و دیگر شهیدان نیست و این رفتارهای افراطی نشان می‌دهد که عمق اطلاعات افراد از اسلام کم است و کم سواد هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که باید از این شهدا بیاموزیم این است که آنها پایه‌های محکم و استواری را در جامعه قرار دادند که یک بعد آن دینی و یک بعد آن مسائل حکومتی و حساسیت نسبت به مسائل فرهنگی سیاسی و اداره کشور است و اگر امروز نابسامانی‌هایی را در کشور مشاهد می‌کنیم به خاطر عبور از این مسائل مهم است.

لاریجانی در پایان با اشاره به راهکارهای کاهش تورم در کشور گفت: برای کاهش تورم باید نگاه علمی به مسائل مختلف داشته باشیم و ویژگی‌ شهدای انقلاب این بود که حکیم و عقلگرا بودند و اداره امور را در پناه یک عقلانیت می‌دانستند و اگر این چنین نشود مشکلات بسیاری در کشور به وجود می‌آید.

در مراسم گرامی داشت شهید آیت‌الله مفتح، خانواده شهید آیت‌الله مفتح، فرزند شهید آیت‌الله بهشتی، حسینی وزیر اقتصاد و دارایی‌، منوچهر متکی وزیر امور خارجه‌، مهدی کروبی رئیس حزب اعتماد ملی، فرشیدی اولین وزیر آموزش و پرورش دولت نهم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌، محمدی گیلانی عضو جامعه روحانیت مبارز ، جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet