هدر موبایل
1387/10/01 11:36:00
سرویس اقتصادی
رئیس کمیسیون انرژی:

با توجه به کاهش قیمت نفت تا 25 دلار، بودجه 88 باید محتاطانه تدوین شود

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آینده خوبی برای قیمت نفت در سال ۲۰۰۹ پیش بینی نمی‌شود، تاکید کرد: در تدوین بودجه سال ۱۳۸۸ باید محتاطانه عمل کنیم.

"حمیدرضا کاتوزیان" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارتباط با سقوط مجدد بهای نفت در بازارهای جهانی گفت: کاهش بهای نفت دو علت دارد اول اینکه کشورهای که عضو اوپک نیستند تعهدی نسبت به تصمیمات اوپک ندارند و دیگر عدم پایبندی اعضای عضو اوپک به تصمیماتی که اوپک در جهت تثبیت قیمتها در مورد کاهش تولید نفت لحاظ می‌کند.

وی در ادامه افزود: مسئله مهمتر از عوامل فوق ذخایر نفتی خود آمریکاست. زمانی که اوپک 5/1 میلیون بشکه کاهش تولید را لحاظ می‌نماید، آمریکا خود 5/1 میلیون بشکه نفت از ذخایر کشور خود را وارد بازار می‌نماید.

رئیس کمیسیون انرژی اظهار داشت: آمریکا 5/1 میلیون بشکه و کشورهای غیر اوپک نیز 5/1 میلیون بشکه وارد بازار می‌کنند که این دو عامل تصمیمات اوپک را در مورد کاهش تولید نفت تحت الشعاع قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به اینکه ورود اعضای غیر اوپک در جلسات اوپک تاثیری برای پایبندی آنها به تصمیمات کشورهای عضو خواهد داشت یا خیر، گفت: شرکت این کشورها می‌تواند تاثیرگذار باشد اما آنچه مسلم است بعضی از این کشورها به جای کمک و پایبندی به تصمیمات اوپک برای کمک به کشورهای غربی با کشورهای عضو اوپک همکاری نمی‌کنند.

کاتوزیان در پایان تصریح کرد: آنچه مسلم است این که در سال 2009 میلادی پیش بینی شده است که قیمت نفت به 25 دلار کاهش یابد که آینده خوبی از این لحاظ پیش بینی نمی‌کنیم و باید در تدوین بودجه سال آینده کشورمان محتاطانه عمل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet