هدر موبایل
1387/10/01 13:07:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش 30 سال انقلاب اسلامی:

تصور غربی ها از طرح خاورمیانه بزرگ با استراتژی درست ایران به بن بست رسید

رییس مجلس گفت: تصوری که غربی ها از تئوری خاورمیانه بزرگ داشتند وسعی در برپایی آن می کردند با استراتژی درست ایران به بن بست رسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در افتتاحیه همایش سی سال انقلاب اسلامی؛ دستاوردها، آسیب ها و فرصتها که در تالار دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، انقلاب اسلامی را پدیده ای بزرگ خواند.

لاریجانی در این همایش گفت: حال که سی سال از انقلاب اسلامی می گذرد با نگاه به انقلاب در می یابیم که حادثه عظیمی صورت گرفته، هر چند که شاید چون خود در بطن آن هستیم نتوانیم تمام ابعاد آن را به طور کامل درک کنیم.

وی در ادامه گفت: این حادثه یک فلسفه جدید را در آن زمان پدید آورد که نه به شرق و نه به غرب متکی بود.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب از همان ابتدا تئوری انکار انقلاب را در پیش گرفتند تا آنجا که با تحریک صدام در حمله به ایران و بسیاری حوادث مهم دیگر در واقع به نوعی تلاش در انکار انقلاب نمودند.

لاریجانی تصریح کرد: امروز شرایط فرق می کند و بعد از سی سال که از عمر انقلاب گذشته وضعیت جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است.

وی در ادامه به تئوری خاورمیانه بزرگ غربی ها اشاره کرد و گفت: تصوری که آنها از تئوری خاورمیانه بزرگ داشتند وسعی در برپایی آن می کردند با استراتژی درست ایران به بن بست رسید و امروز صاحب نظران آمریکایی به صراحت اعتراف می کنند نمی شود قدرت جمهوری اسلامی ایران را انکار کرد.

وی افزود: از اینگونه اظهار نظرها که تعداد آنها کم هم نیست می شود دریافت مسیر حرکت انقلاب از نظر بالا بردن تراز ملت ایران استراتژی درستی را دنبال کرده است.

رئیس مجلس همچنین اظهار داشت: اگر بخواهیم برای 10 ساله چهارم انقلاب برنامه درستی داشته باشیم باید دو نکته را در نظر گرفت، اول تثبیت وضعیت موجود؛ چرا که همانطور که تراز ایران بالا می رود نگاه های ریب آمیز نیز زیاد می شود و دوم اینکه وضعیت داخلی را باید کارآمد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در این همایش با بیان اینکه هر انقلاب دارای دو رکن است، اظهار داشت: هر انقلابی چه سیاسی و چه اجتماعی بر دو رکن شور و شعور استوار است و همواره این دو مولفه باید پایدار باشد.

وی افزود: پس از جنگ جهانی دوم و قطب بندی هایی که بوجود آمد و دو قطب برجسته شرق و غرب حاصل شد عملاً کشورها بایستی در یکی از دو قطب قرار می گرفتند و استقلال از نظر دموکراسی، نظامی و سیاسی را از دست می دادند. همچنین پس از جنگ جهانی اول که امپراطوری عثمانی از بین رفت هیچ حکومت مستقلی در حوزه کشورهای اسلامی وجود نداشت و تمام حاکمان در کشورهای اسلامی یا کاملاً دست نشانده بودند و یا یک وابستگی بسیار شدید داشتند و این اولین باری بود که جهان اسلام تماماً زیر سلطه در آمده بود و وضعیت ایران نیز در ادوار مختلف با پادشاهی همراه بود به غیر از زمانی که خلفاء اسلامی بر سر کار بودند.

وی افزود: در فاصله دوره صفویه تا انقلاب اسلامی، ایران دستخوش حکومت های دیکتاتوری شد لذا مردم ایران در انقلاب اسلامی دو کار مهم انجام دادند؛ اول رهایی از زندگی انگلی در سطح بین المللی و دوم آزاد شدن از نظام شاهنشاهی که با توجه به شرایط آن زمان رسیدن به این دو هدف بسیار مهم است.

وی در خصوص علت این موفقیت اظهار داشت: علت این موفقیت مهم در درجه اول روحانیت و سپس دانشگاهیان بودند که تبدیل به چهره های برجسته علمی می شدند. روحانیت پس از صفویه توانست یک پایگذاری قوی داشته باشد و توانست به عنوان یک سیستم، استقلال خود را حفظ کند و اگر ما منصفانه به گذشته نگاه کنیم چه کسی منتقد مذهب باشد و یا نباشد اگر خواهان اعتلا و عزت کشور باشد باید روحانیت را یک سرمایه ملی تلقی کند، به همین دلیل تمام اقدامات مهم در صد و بیست سال اخیر به رهبری یک عالم دینی بوده است. همانطور که می بینیم نهضت تنباکو، ملی شدن صنعت نفت، جنبش مشروطیت، قیام 15 خرداد و انقلاب 57 را همه یک مرجع و یک عالم روحانی هدایت می کرد.

وی تصریح کرد: این سیر تاریخی شور و شعور انقلاب را توجیه می کند و باید گفت که ریشه این شوری که در تاریخ انقلاب بود در تشیع است. هر چند که شیعه و سنی و غیرمسلمان در انقلاب اسلامی نقش داشتند اما همه آنها از ویژگی فرهنگ تشیع برخوردار بودند و این شور ریشه در حماسه حسینی دارد و لذا اگر ما یک کالبد شکافی دقیق در انقلاب ایران انجام دهیم مادة المواد شور انقلاب ما در حماسه حسینی قرار دارد و اگر بخواهیم انقلاب بقاء داشته باشد این شور باید پابرجا باشد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: شعور انقلاب هم مربوط به عقلانیت حاکم در سیستم رهبری و روحانیت است.

وی تصریح کرد: روحانیت شیعه به معتزله نزدیک است .افراطی بودن در کار تشیع جایی ندارد و انقلابی بودن جدای افراطی گرایی است.

لاریجانی در ادامه گفت: حادثه مهمی که در چند دهمه اخیر رخ داد انقلاب اسلامی و خارج شدن از سلطه شرق و غرب و پایه گذاری مردم سالاری دینی بود، چرا که مردم سالاری و دموکراسی که در فلسفه و سیاست غرب است مبانی متفاوتی دارد.

وی در رابطه با برنامه ریزی برای دهه چهارم انقلاب اسلامی گفت: امروز زمانه ای نیست که با سعی و خطا جلو برویم بلکه باید پدیده ها را بررسی کرد و حرکت نمود و اگر در زمان فعلی سیستم اقتصادی دولتی فربه ای داریم که موجب شده تا جلوی پیشرفت کشور گرفته شود باید جلوی این امر گرفته شود و اگر مبانی کار انقلاب را اینگونه بسنجیم راه درست را رفته ایم.

رئیس مجلس در مورد بحث عدالت در اسلام نیز گفت: آنچه در متون اسلامی در مورد عدالت آمده است این است که رقابت سمت گیری دولت ها برای بهره گیری یکسان از اصول عدالت است.

وی با بیان اینکه تکنولوژی های جدید دارای اهمیت است و باید برای آنها سرمایه گذاری کرد، افزود: ما همچنین باید از بیداری اسلامی حمایت کنیم و از آن صیانت و پشتیبانی نمائیم چرا که جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر اصلی می تواند در دهه چهارم تثبیت شود.

وی تاکید کرد: تثبیت ایران و انقلاب اسلامی در پناه این هویت ایرانی امکان پذیر است.

در پایان این مراسم تندیس یادمان این همایش به دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس تقدیم شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet