خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/10/01 16:40:00
سرویس بین الملل
جلالی در دیدار با نماینده ویژه سولانا در امور قفقاز:

اتحادیه اروپا می تواند نقش سازنده ای در منطقه و جهان ایفا کند

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است، اتحادیه اروپا می تواند نقش سازنده ای در منطقه و جهان ایفا کند.

به گزارش خانه ملت، "پیترسمنبی" نماینده خاویر سولانا در امور قفقاز، پیش از ظهر امروز یکشنبه در محل مجلس شورای اسلامی با "کاظم جلالی"، مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، ابتدا کاظم جلالی با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و آرامش در منطقه بویژه قفقاز گفت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر حفظ تفاهم، تعادل و حل مسالمت آمیز بحرانها بوده و همواره بر آرامش، ثبات و امنیت در منطقه تاکید داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه اتحادیه اروپا، جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی کشورمان دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است، اتحادیه اروپا می تواند نقش سازنده ای در منطقه و جهان ایفا کند.

وی ضمن انتقاد از رویکرد بخشی نگری بعضی از سیاستمداران اروپایی در مواجهه با مسائل مختلف منطقه و جهان در قبال ایران افزود:ظرفیتهای فراوانی برای تقویت همکاریها در زمینه های مختلف از جمله؛ مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همچنین حل و فصل مسائل امنیتی در منطقه خاورمیانه و قفقاز وجود دارد که باید از این فرصتها در جهت حفظ ثبات و صلح در منطقه و تامین منافع متقابل بهره جُست.

وی در همین خصوص افزود: اتحادیه اروپا می تواند در قالب طرحی جامع، همکاریهای دوجانبه، منطقه ای و بین المللی خود را با جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه دخالت نیروهای فرا منطقه ای، بدون در نظر گرفتن منافع کشورهای منطقه، تاثیر منفی در ثبات و امنیت منطقه و جهان خواهد گذاشت، افزود: ایجاد امنیت و صلح پایدار در منطقه تنها توسط کشورهای منطقه امکان پذیر است و کشورهای دیگر با اتخاذ تصمیمات سازنده و تقویت زیرساختهای توسعه ای می توانند نقش حمایتی داشته باشند.

در ادامه این گفتگو، "پیتر سمنبی" با اشاره به سوابق مذاکرات مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در قبال منطقه قفقاز گفت: می توان دریافت که رویکرد جمهوری اسلامی ایران در بحران قفقاز، همواره سازنده بوده است.

وی همچنین از همکاریهای جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا در جهت حل و فصل مسائل امنیتی منطقه نیز استقبال کرد و تعامل بیشتر دو طرف را با یکدیگر مورد تاکید قرار داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet