هدر موبایل
1387/10/01 21:53:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با معاون رییس جمهور افغانستان:

ایران همواره بر وحدت همه اقوام و مذاهب در افغانستان تاکید داشته است

محمدکریم خلیلی، معاون رییس جمهور افغانستان بعدازظهر امروز با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خانه ملت در این دیدار لاریجانی به روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بر اساس اشتراکات دینی، تاریخی، فرهنگی،‌ زبانی و موقعیت جغرافیایی شکل گرفته و نگاه ما به افغانستان همواره به عنوان کشوری که می‌تواند در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاثیرگذار باشد، بوده است.

وی در همین راستا خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نگاهی فراقومی و فراجناحی به افغانستان داشته و در این راستا همواره بر وحدت همه اقوام و مذاهب در این کشور تاکید داشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از ادامه ناامنی در افغانستان به حضور نیروهای خارجی در این کشور اشاره کرد و گفت: حضور نیروهای خارجی در افغانستان پس از هفت سال نه تنها منجر به ایجاد امنیت و ثبات نشده، بلکه وخامت اوضاع امنیتی و رشد افراط‌گرایی را به دنبال داشته است.

وی همچنین افزایش تولید و ترانزیت موادمخدر را از دیگر دستاوردهای حضور نیروهای خارجی در افغانستان دانست و افزود: امروز در حالی شاهد گسترش تولید و ترانزیت موادمخدر در افغانستان هستیم که مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر یکی از بهانه‌های اصلی حضور بیگانگان بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از وحدت و همگرایی تمامی نیروهای افغانی برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور، آمادگی کشورمان را برای گسترش همکاری‌ها به ویژه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با افغانستان، اعلام کرد.

در ادامه این دیدار معاون رییس جمهور افغانستان نیز از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست دوران سختی‌ها یاد کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نزدیک‌ترین دوست افغانستان است که همواره در روزهای سخت و سیاه کنار مردم افغانستان بوده است.

وی همچنین خواستار حضور بیشتر اقتصادی تهران در افغانستان گردید و اظهار داشت: ما خواستار حضور و سرمایه‌گذاری بیشتر بخش خصوصی و بخش دولتی ایران در افغانستان هستیم.

خلیلی در پایان ضمن ارائه گزارشی از تحولات جاری کشورش، بار دیگر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرامش و ثبات در افغانستان و میهمان نوازی صمیمانه مردم ایران از افغانیان مقیم ایران تقدیر و تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet