شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/03 12:02:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه- ایران:

اراده مقامات ایران بر گسترش هر چه بیشتر مناسبات با روسیه قرار دارد

رئیس مجلس در دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی روسیه - ایران گفت: اراده مقامات بلند پایه ایران بر گسترش هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌ها با همسایه بزرگ خود روسیه، قرار دارد.

به گزارش خانه ملت، حافظ صالح‌اف، رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه - ایران، بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه) با دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار لاریجانی با اشاره به روابط بسیار خوب دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی، فنی و فرهنگی، روسیه را دارای جایگاه خاصی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست و گفت: اراده مقامات بلندپایه ایران بر گسترش هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌ها با همسایه بزرگ خود، روسیه قرار دارد.

وی با بیان این‌که ظرفیت‌های عظیم‌تری برای توسعه روابط فیمابین در تمام زمینه‌ها وجود دارد، بر لزوم بهره‌برداری از تمام امکانات بالقوه برای گسترش یک روابط طولانی مدت بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، در این زمینه به روابط پارلمانی دو کشور به عنوان بستر ساز تسریع و تسهیل گسترش همکاری‌ها و اجرایی شدن قراردادهای دوجانبه اشاره و اظهار کرد: توسعه مناسبات بین گروه‌های دوستی و نمایندگان مجالس دو کشور، علاقه‌مندی به بسط و تعمیق همکاری‌های فیمابین را بیشتر می‌کند.

لاریجانی در ادامه به ضرورت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بین ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: شرایط منطقه‌ای به ویژه در افغانستان ایجاب می‌کند که دو کشور با گسترش تعاملات و همکاری‌های خود در جهت منافع ملت‌های دو کشور و تقویت امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی گام‌های بلندتری بردارند.

وی افزود: غربی‌ها تمایل ندارند، روابط ایران و روسیه در راستای همگرایی منطقه‌ای گسترش یابد، اما با استفاده از ظرفیت‌های موجود به ویژه در شرایط بحران مالی جهانی، دو کشور با مشارکت در پروژه‌های نفتی، گازی، فنی، صنعتی و اقتصادی مشترک می‌توانند منافع زیادی را برای ملت‌های خود به ارمغان آورند.

وی مقابله با یکجانبه‌گرایی برخی کشورها را از وجوه مشترک همکاری‌های دو کشور نام برد و افزود: با اتخاذ ابتکارهای جدید در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، می‌توان افق‌های نوینی در روابط دو کشور ایجاد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با همکاری‌های هسته‌ای دو کشور نیز ابراز امیدواری کرد که با تسریع در تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر سطح همکاری‌های دوجانبه به رشد قابل توجهی برسد.

در ادامه‌ این دیدار همچنین حافظ صالح‌اف، رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه - ایران، هدف از سفر خود به تهران را کمک به گسترش هر چه بیشتر مناسبات پارلمانی و سیاسی و نیز اجرایی شدن پروژه‌های در دست اقدام در زمینه‌های اقتصادی، فنی و صنعتی دانست و گفت: وجود اشتراکات فراوان بین دو کشور و علاقه مقامات سیاسی و پارلمانی روسیه به گسترش روابط در جهت منافع مردم دو کشور، ضرورت افزایش هر چه بیشتر همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

وی از روند رو به رشد روابط دوجانبه در سایر زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، تجاری و صنعتی نیز ابراز خرسندی کرد و گفت: دومای روسیه از گسترش همکاری‌های دو کشور کاملا حمایت می‌کند.

رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه - ایران، ادامه داد: مجلس روسیه اعتقاد دارد ظرفیت‌های گسترده‌تری برای توسعه روابط وجود دارد که باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

حافظ صالح‌اف، در زمینه‌ پروژه‌های همکاری‌های هسته‌ای به ویژه تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر نیز، گفت: به زودی تلاش‌های جدیدی از سوی روسیه برای فعال‌تر شدن روند تکمیل این پروژه انجام خواهد شد.

وی همچنین خواستار حمایت هر چه بیشتر مجلس شورای اسلامی در اجرایی شدن قراردادهای مورد توافق مشترک به ویژه در زمینه‌ی هواپیماسازی شد.

رییس گروه دوستی پارلمانی روسیه - ایران، دعوتنامه‌ی کتبی رییس دومای دولتی روسیه از لاریجانی برای سفر رسمی به مسکو را تسلیم وی نمود که رییس مجلس شورای اسلامی ضمن پذیرش آن ابراز امیدواری کرد این سفر در موقع مقتضی انجام پذیرد.

در این دیدار همچنین مهدی سنایی، امیر طاهرخانی، جمشید زهی و سید عماد حسینی، رییس و اعضای گروه دوستی - پارلمانی ایران و روسیه نیز حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet