شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/03 16:31:00
سرویس بین الملل
باهنر در دیدار با نائب رئیس مجلس کنیا:

دوران تحمیل ایدئولوژی های نابهنجار از سوی قدرتهای بزرگ به سایر جامعه ملل روبه افول است

نایب ریییس مجلس گفت: یکجانبه گرایی و تحمیل ایدئولوژی های نابهنجار از سوی برخی قدرتهای بزرگ به سایر اعضای جامعه ملل روبه افول گذاشته است.

به گزارش خانه ملت، محمد رضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی ظهر امروز سه شنبه با "فرح معلّم" همتای کنیایی خود دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، باهنر روابط دو ملت ایران و کنیا را دیرینه و دارای ریشه عمیق تاریخی خواند و گفت: روابط مردم ایران با مردم کنیا که تعداد قابل توجهی از آنها مسلمان اند از دیرباز خوب و روبه رشد بوده است و وجود جمعیت های ایرانی الاصل در بخشهایی از کشور کنیا موّید این ارتباط خوب می باشد.

وی توسعه همکاریها با قاره آفریقا را از سیاستهای راهبردی کنونی جمهوری اسلامی ایران در عرصه روابط خارجی توصیف کرد و افزود: کنیا به عنوان دروازه گسترش روابط و همکاریها با کشورهای متنوع آفریقا می تواند مناسبات سازنده ای با ایران داشته باشد.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه والای مجلس و پارلمان در قانون اساسی و نقش موثر آن در سیاستهای حاکمیتی کشور جمهوری اسلامی ایران گفت: توسعه روابط و همکاریهای پارلمانی نقش غیر قابل انکاری در گسترش مناسبات راهبردی دولتهای دو کشور می تواند داشته باشد و به افزایش تبادلات اقتصادی، تجاری و فرهنگی در کنار روابط سیاسی کمک شایانی کند.

وی در ادامه با انتقاد از سیاستهای یکجانبه گرایانه برخی قدرتهای بزرگ گفت: یکجانبه گرایی و تحمیل ایدئولوژی های نابهنجار به سایر اعضای جامعه ملل روبه افول گذاشته است.

وی در همین ارتباط افزود: چنانچه رئیس جمهور منتخب آمریکا بخواهد از سیاستهای کاملاً شکست خورده رئیس جمهور کنونی دنباله روی کند دنیا همچنان شاهد نابسامانی های امروز خواهد بود.

آقای باهنر در پایان بر آمادگی مجلس شورای اسلامی در حمایت از سیاستهای معطوف به گسترش روابط با کشورهای آفریقا از جمله کنیا تاکید کرد.

در ادامه این دیدار همچنین آقای "فرح معلّم" نایب رئیس مجلس کنیا، ضمن ابراز خرسندی فراوان از سفر به کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را یک قدرت بزرگ منطقه ای و برخوردار از ظرفیت های پر شمار برای گسترش روابط کشورش با آن دانست و گفت: پیشرفتهای فراوان حاصله در دوران پس از انقلاب اسلامی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شگفت آور بوده و کنیا علاقمند است از تجارب ایران در زمینه توسعه در حوزه های صنعت، بازرگانی و آموزش استفاده کند.

وی با اشاره به موقعیت خوب کنیا در قاره آفریقا و برخورداری آن از ثبات مناسب سیاسی در منطقه، کشورش را شریک مناسبی برای همکاریهای منطقه ای و بین المللی و گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری و فرهنگی خواند و گفت: نگاه ما به توسعه، معطوف به غرب نیست بلکه رویکرد پیشرفت در کنیا متوجه روابط موسوم به جنوب - جنوب و کشورهای شرق بویژه جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به قدرت مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی ایران، خواستار حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط و مناسبات ایران با کنیا شد و افزود: در آینده نزدیک با سفر هیئت های بلند پایه ای از دو کشور، روابط و همکاریهای متقابل از رشد چشمگیری برخوردار خواهد شد.

نایب رئیس مجلس کنیا در ادامه با مردود دانستن سیاست یکجانبه گرایی و استاندارد دوگانه کشورهای غربی به ویژه آمریکا گفت: کنیا از حق قانونی ایران در بهره مندی از دانش و انرژی هسته ای در مقاصد صلح آمیز حمایت می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet