خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/10/04 13:15:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مدرسه فیضیه قم:

روحانیت یک سرمایه ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی روحانیت را یک سرمایه ملی دانست و تصریح کرد: این سرمایه در صحنه بین‌المللی تراز جمهوری اسلامی را عوض می‌کند.

"علی لاریجانی" که ظهر امروز در همایش بزرگ مبلغان در مدرسه فیضیه قم سخن می‌گفت اظهار داشت: نقشی که جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر در بیداری اسلامی داشته است رکن فوق‌العاده مهمی است.

وی افزود: روحانیت در کشور ما با سابقه‌ای که بعد از صفویه داشت مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده گرفت که هیچ قشر دیگری از عهده این مسئولیت سنگین بر نمی‌آمد.

رئیس مجلس با بیان اینکه فضایی که روحانیت در ایران ایجاد کرد کار بسیار بزرگی بود، گفت: امروز اگر کسی دین هم نداشته باشد باید روحانیت را یک سرمایه ملی برای ایران بداند.

نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: جریان اصیل روحانیت توانست از تفکر اصیل اسلامی صیانت کند و مذهب تشیع را در همه ابعاد حفظ نماید که این سرمایه در صحنه در بین‌المللی تراز جمهوری اسلامی را عوض می‌کند.

وی با اشاره به موج غرب‌گرایی در دهه‌های اخیر اظهار داشت: غربی‌ها می‌دانستند اگر فکر اسلامی با اصالت خود در ایران نهادینه شود با موج‌‌های مختلف سیاسی منافع ایرانیان دستخوش مشکل نخواهد شد؛ لذا از گذشته تلاش می‌کردند این اصالت را از تفکر اسلامی بگیرند.

لاریجانی همچنین با اشاره به موج‌های مارکسیستی و التقاطی گفت: خیلی از بزرگان حوزه وقت خودشان را صرف این کردند که ماهیت این موج‌ها را در ذهن جوانان روشن کنند و این کار بزرگی بود.

رئیس مجلس به توجه خاص روحانیت به استقلال و تمامیت ارضی کشور اشاره کرد و افزود: در تمام تحرکات سیاسی ایران، روحانیت یک محور مهم برای حفظ استقلال آن بوده و مجموعه تحرکات نشان داده است روحانیت مشی دقیق مبتنی بر درک درست نسبت به استقلال کشور دارد.

لاریجانی با بیان اینکه آنچه کشور ما را در کوران‌های مختلف حفظ کرده روحانیت بوده است گفت: اینگونه نیست که دشمنان این ظرفیت سازنده را نشناسند. اگر چه جوهره فکر اسلامی را نمی‌شناسند اما روحیه آن را که روحانیت است و در مردم نفوذ دارد را می‌بینند.

وی یادآور شد: در این 30 سال پس از انقلاب رفتارهای متنوعی را از غرب شاهد بودیم که عنوان کلی‌اش انکار جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس مجلس با اشاره به رفتار غرب در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران گفت: مدلی که واشنگتن دنبال می‌کرد یک نوع اغتشاش کور بود اگر چه اسم آن را تئوری اغتشاش راهگشا گذاشته بودند اما از آن ثمری ندیدند و علت آن ظرفیت فکر اصیل اسلامی بود در واقع بن بستی که غرب در آن گیر افتاده است به خاطر بیداری اسلامی است.

لاریجانی در خصوص نتایج انتخابات اخیر آمریکا گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند از این فرصت استفاده کرده و کمی رویه کار را تغییر دهند.

وی حرکت خبرنگار عراقی در پرتاب کفش به سمت رئیس جمهور آمریکا را یک حادثه سمبلیک مهم در دنیا دانست و تاکید کرد: این کفش پراکنی عمق نفرت این ملت را نسبت به آمریکا نشان داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران‌های اخیر مالی آمریکا اظهار داشت: بودجه آمریکا در ابتدای زمانی که بوش به ریاست جمهوری انتخاب شد 200 میلیارد دلار مازاد داشت اما امروز بودجه آمریکا در سال 2008 با کسری 450 میلیارد دلاری مواجه است.

وی بحران مالی آمریکا را حادثه بزرگی دانست و افزود: از دید ما کسی که از یاد خدا جدا شود این سرنوشت را خواهد داشت.

نماینده مردم قم گفت: اگر ما بخواهیم در برابر ترتیبات جدید امنیتی در منطقه و راهبردهای همگرایی برخی کشورها درست حرکت کنیم راهش همان فکری است که امام (ره) در انقلاب باقی گذاشت و دستورات و استراتژی‌هایی است که مقام معظم رهبری راهنمایی می‌کند و استقامت در این راه ما را به نتیجه مطلوب می‌رساند.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما بیش از هر زمان دیگر به وحدت احتیاج دارد و خاطرنشان کرد: نباید در کشور به هیچ دلیل تفرقه ایجاد شود و وحدت ملی مهمترین مسئله‌ای است که پایداری یک کشور را بوجود می‌آورد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اختلاف نظر طبیعی است اما با هر اختلاف جزئی نباید در صفوف کشور تفرقه ایجاد شود.

وی گفت: سازماندهی وضعیت اقتصاد کشور از نظر مجلس هشتم اهمیت بالایی دارد و ذهن نمایندگان به این سمت متوجه است. اگر طرح‌ها و لوایحی وجود داشته باشد که فشار را به مردم اضافه کند، (مطرح کردن آن‌ها) در شرایط فعلی به لحاظ کارشناسی درست نیست.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: فضای فعلی در مجلس فضای کارشناسی و همدلی است اگر چه ممکن است تفاوت رای وجود داشته باشد.

وی افزود: باید رفتارهای تقنینی مجلس را به سمت سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی اصل 44 نزدیک کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet