هدر اصلی
1387/10/08 08:00:00
سرویس بین الملل
نایب رییس مجلس کنیا در دیدار با لاریجانی:

ایران چراغ هدایت کشورهای اسلامی است

نایب رییس مچلس کنیا ‌ گفت: کنیا جمهوری اسلامی ایران را چراغ هدایت کشورهای اسلامی در کشورهای در حال توسعه در جهان امروز می‌داند.

به گزارش خانه ملت، "فرح معالیم" نایب رییس مجلس ملی کنیا بعدازظهر روز شنبه با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دکتر"علی لاریجانی" با اشاره به راهبرد کنونی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نگاه ویژه به آفریقا و توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای این قاره به ویژه کنیا گفت: یکی از فصول مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گسترش مناسبات با کشورهای آفریقایی است و در این میان، کنیا دارای موقعیت مناسبی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالقوه برای تقویت همکاری‌ها و روابط در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی است.

وی در ادامه با تاکید بر حمایت مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط دو کشور افزود: ارتباطات پارلمانی قطعا به گسترش همکاری‌ها و روابط فی‌مابین کمک موثری خواهد کرد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور در این زمینه حائز نقش مهمی هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تغییر رویکرد آفریقا و از جمله کنیا برای الگوهای توسعه از غرب به سمت شرق و ارتباط با کشورهای حوزه موسوم به جنوب - جنوب را درست و عاقلانه خواند و اظهار داشت: نگاه غرب طی قرون گذشته به آفریقا همواره ابزاری و سلطه‌جویانه بوده و آن‌ها با اتخاذ روش‌های استعماری نو، به دنبال تملک سرمایه‌های معنوی و مادی این قاره بوده‌اند.

وی با اشاره به تاثیر سفر نایب رییس مجلس ملی کنیا به جمهوری اسلامی بر حمایت مجلس شورای اسلامی از تعاملات و همکاری‌های اقتصادی، فنی، تجاری و فرهنگی بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور در جهت منافع دو ملت ایران و کنیا تاکید و خواستار شناسایی زمینه‌های گسترش هر چه بیشتر روابط دو کشور در این عرصه‌ها شد.

در ادامه این دیدار همچنین "فرح معالیم" نایب رییس مجلس ملی کنیا با موفقیت‌آمیز خواندن سفر خود به جمهوری اسلامی ایران گفت: ملت‌های دو کشور از دیرباز با یکدیگر روابط و تعاملات اقتصادی و فرهنگی داشته‌اند و سابقه این روابط به بیش از هزار سال می‌رسد.

وی گفت: از زمان سفر قبلی خود به جمهوری اسلامی ایران در 14 سال پیش تاکنون پیشرفت‌های علمی، اقتصادی، فنی و اجتماعی و فرهنگی زیادی در ایران حاصل شده است.

وی افزود: کنیا،‌ جمهوری اسلامی ایران را چراغ هدایت کشورهای اسلامی در کشورهای در حال توسعه در جهان امروز می‌داند و برای گسترش روابط و همکاری‌های خود در تمام زمینه‌های ممکن اهمیت فوق‌العاده قائل است.

نایب رییس مجلس ملی کنیا در ادامه با اشاره به مساله هسته‌ای کشورمان نیز گفت: مجلس و دولت کنیا از حق قانونی جمهوری اسلامی ایران برای بهره‌مندی از دانش و فناوری انرژی هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز حمایت می‌کند.

فرح معالیم در ادامه افزود: وقت آن رسیده است که کشورهای جهان سوم به ویژه کشورهای آفریقایی با تغییر الگوهای گذشته خود برای توسعه به سمت الگوهای جدیدی همچون جمهوری اسلامی ایران برای کسب قدرت در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جهت منافع ملت‌های خود گرایش پیدا کنند.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی خاص کنیا در منطقه آفریقا، آمادگی کشورش را برای گسترش هر چه بیشتر همکاری‌های مشترک اقتصادی و همچنین انتقال تجارب کشورمان در زمینه‌های تامین انرژی، سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و فنی به کنیا، اعلام کرد.

لازم به ذکر است در این دیدار "محمدرضا باهنر" نایب رییس مجلس شورای اسلامی و "علی اسلامی‌پناه" نایب رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنیا نیز حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet