هدر اصلی
1387/10/08 12:28:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در حاشیه راهپیمایی نمایندگان:

مجالس آسیایی و اسلامی مسئله غزه را پی‌گیری می‌کنند

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت مردم غزه گفت: کمیته اجرایی بین‌المجالس اسلامی قرار است که جلسه فوق العاده‌ای را تشکیل دهند و از طریق نمایندگان کشورهای اسلامی و بین المجالس آسیایی این موضوع پی‌گیری شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر "علی لاریجانی" در حاشیه راهپیمایی و تجمع نمایندگان مجلس جهت محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع فلسطین در جمع خبرنگاران گفت: اگر شما حوادث تاریخی چند سال اخیر را ملاحظه کنید عملاً می‌بینید که رژیم صهیونیستی و آمریکا تا حد زیادی عقب نشینی داشته‌اند.

رئیس مجلس گفت: در چند سال گذشته رژیم غاصب اسرائیل به عنوان قدرت ممتاز مطرح بود و پس از چند دهه قدرت‌نمایی این رژیم شکستی را تحمل نکرده بود اما در دو سال اخیر هیمنه دروغین اسرائیل در جنگ 33 روزه شکسته شد و شرایط آنها در داخل بسیار به هم ریخت.

لاریجانی گفت: این وضعی را که الآن در اسرائیل غاصب مشاهده می‌کنیم نشاندهنده وضعیت به هم ریخته داخلی آنهاست.

وی تصریح کرد: در تحلیل‌های رسانه‌های مختلف مشاهده می‌شود که این گونه اقدامات برای رقابت انتخاباتی است و برای رقابت انتخاباتی نوعی ماجراجویی را مطرح می‌کنند. همچنین از طرفی تئوری یکجانبه‌گرایی آمریکا به حالت کند درآمده و می‌خواهند نمادی از قدرت را نشان دهند.

وی با اشاره به جلسات برخی کشورها در نیویورک و منطقه خاورمیانه گفت: آنها رفت و آمدهایی داشتند که نشان می‌داد قصد دارند یک ماجراجویی را بوجود آورند. برخی کشورهای منطقه نیز یک اشتباه استراتژیک کردند و تصور آنها این بود که از این فرصت به وجود آمده در صحنه بین‌المللی می‌توانند نقش آفرینی کنند و شرایط را با این نقش آفرینی تغییر دهند.

لاریجانی با اشاره به اینکه حادثه دیروز غزه پراهمیت بود گفت: این حادثه باعث شد که در کشورهای مختلف فشارهایی به وجود آید و دولت‌ها را به این نکته توجه داد که آنها نمی‌توانند در پشت درهای بسته نوعی بده بستان‌هایی کاذب به راه بیندازند به همین دلیل فکر می‌کنند در مقابل عمل انجام شده قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به سخنان "خالد مشعل" مبنی براینکه مردم کرانه باختری به انتفاضه سوم دست زده است گفت: به نظر می‌رسد (صهیونیست‌ها) یک اشتباه محاسباتی داشتند؛ تصور می‌کردند با این کار می‌توانند شرایط حماس را مختومه اعلام کنند اما حماس در دل مردم فلسطین است و اگر در حال حاضر انتخاباتی برگزار شود وضع حماس بهتر از گذشته خواهد بود چرا که اینها خادم مردم هستند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه مجلس چه برنامه‌ای برای حمایت از مردم غزه دارد گفت: تئوریکای مجالس آسیایی که متشکل از ایران، سوریه و اندونزی است گفتگو و

رایزنی‌هایی داشته‌اند و قرار بود که سفری به مصر انجام شود که مشکلاتی را پیش آوردند و در حال حاضر هم دبیرکل تئوریکا در حال پیگیری است. کمیته اجرایی بین‌المجالس اسلامی قرار است که جلسه فوق العاده‌ای را تشکیل دهند و از طریق نمایندگان کشورهای اسلامی و بین المجالس آسیایی این موضوع پی گیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet