هدر موبایل
1387/10/09 10:29:00
سرویس فرهنگی

هدایت‌خواه: مبلغین برای یک ساعت سخنرانی باید حداقل چند ساعت مطالعه کنند

مخبر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مبلغین مذهبی باید برای یک ساعت سخنرانی حداقل چند ساعت مطالعه و تحقیق داشته باشند که البته این مطالعات هم باید به روز و مورد نیاز مخاطبین و هم محکم و مستدل باشد.

"ستار هدایت‌خواه" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص وظایف مبلغان مذهبی در ایام ماه محرم گفت: ایام محرم فرصت بسیار مناسبی برای تبلیغ و نشر معارف دینی است. به جهت اینکه مردم با عشق و علاقه در اینگونه محافل و مجالس شرکت می کنند و در اثر توجه به ساحت حضرت اباعبدالله الحسین و برنامه های عزاداری از لحاظ روحی و معنوی بسیار آمادگی برای پذیرش این حقایق دارند.

وی با بیان اینکه یکی از اصولی هم که در برنامه تربیتی و تبلیغی داریم اصل اغتنام فرصت است که باید از آن بهره برد، خاطرنشان کرد: مبلغین ما وظیفه دارند معارف اسلامی را بصورت دقیق و صحیح و ناب در اختیار مردم بویژه برای جوانانی که با مسایل متفاوتی روبرو بوده و گاه برای آنها شبهاتی ایجاد می شود، بیان کنند؛ بنابراین هم اندیشه باید ناب باشد و هم مستدل و منطقی که بتواند از لحاظ عقلی برای این جوانان قابل توجیه باشد.

نماینده بویراحمد با اشاره به اینکه مبلغین باید به کارکردهای دنیوی دین و آموزه‌های دینی توجه داشته باشند افزود: امروز بر اثر بعضی از تبلیغات و تلقینات، مردم و جوانان ما می‌خواهند ببینند که این دین در زندگی دنیوی آنها چه نقشی دارد و پیوند دین و دنیا را در خصوص کارکردهای دنیوی دین درک کنند به همین جهت باید مبلغین حتما در این زمینه توجه خاصی داشته باشند.

مخبر کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه مبلغان باید سعی کنند اگر وقتی را از مردم می گیرند واقعا مفید باشد و مطالب مورد نیاز آنها را با محتوایی قانع کننده در اختیارشان قرار دهند، تاکید کرد: لازمه آن نیز این است که مبلغین مطالعه کافی داشته باشند که البته این مطالعات هم باید به روز و مورد نیاز مخاطبین و هم محکم و مستدل باشد.

هدایت خواه با تاکید بر اینکه مبلغین باید به امثال شهید مطهری تاسی کنند، ادامه داد: در سیره ایشان آمده که وی برای یک ساعت سخنرانی حداقل 8 ساعت و گاه تا 20 ساعت مطالعه انجام می داده است. حال نمی گوییم به اندازه شهید مطهری ولی برای یک ساعت سخنرانی حداقل چند ساعت مطالعه و تحقیق انجام گیرد.

مخبر کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: مبلغان مذهبی باید شبهاتی که بصورت سازمان یافته طراحی و پخش می شود را متذکر شوند و البته باید این شبهات را در ذهن شنوندگان برطرف کنند.

وی دامن زدن به امور خرافی را هم جزو آسیب هایی دانست که امروزه جامعه ما با آن مواجه است و تاکید کرد: مبلغین باید به جد با خرافات مبارزه کننده و در این زمینه افشاگری‌های لازم را داشته باشند.

وی افزود: مماشات و مصلحت اندیشی در این زمینه اساسا مصلحت نیست بلکه مصلحت واقعی این است که حقایق اسلامی را آنگونه که هستند بدون التقاط و آمیزش با انواع خرافات و بدون سطحی نگری در اختیار مخاطبان قرار دهند.

هدایت خواه در مورد عملکرد صدا و سیما در این زمینه گفت: صدا و سیما در این زمینه بخصوص در برخورد با این خرافات و روشنگری برای آحاد مردم و بویژه جوانانی که می خواهند در اینگونه مناسبت ها و مراسم ها شرکت کنند می تواند نقش بسیار موثری را ایفا کند.

وی تصریح کرد: صدا و سیما می تواند با تشکیل جلسات کارشناسی، آسیب شناسی دقیقی از برنامه های عزاداری و احیانا سخنرانی هایی که انجام می شود داشته باشد. از طرف دیگر با پخش بعضی از سخنرانی های مطلوب می تواند در این جهت الگوسازی کند و یک مدل را به گویندگان ارائه نماید.

نماینده بویراحمد با تاکید بر نقش بسیار موثر صدا و سیما در ایام محرم و تبیین واقعیت های عاشورا گفت: مردم در این ایام علاوه بر شرکت در مراسم های عزاداری به برنامه های صدا و سیما هم توجه ویژه دارند.

وی افزود: صدا و سیما می تواند در قالب فیلم ها و سریال ها حقایق تاریخی را پیرامون مساله عاشورا به نمایش بگذارد و در آن احیانا بعضی از خرافات و پیرایه هایی که بر آن بسته شده را مورد نقد قرار دهد و به نوعی آن چهره واقعی عاشورا برای مردم ترسیم کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet