شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/10 10:51:00
سرویس صحن
رییس جمهور در صحن علنی مجلس (2):

طرح تحول در پیوند محکم با سند چشم انداز و اصل 44 عمل خواهد کرد

رییس جمهور تصریح کرد: طرح تحول در یک پیوند محکم با سند چشم انداز و اصل ۴۴ عمل خواهد کرد.

"محمود احمدی‌نژاد" در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس با بیان اینکه چهره امروز ایران با 30 سال قبل قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: در هر بخشی تحولات شگرفی اتفاق افتاده است.

وی افزود: کارهایی که در کاهش فاصله طبقاتی صورت گرفته افتخار آمیز است اما شما می‌دانید جایگاه و استعداد ایران بالاتر از نطقه‌ای است که ما در آن قرار داریم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد و محو فقر و اجرای عدالت و تلاش برای پیشرفت، کار با حداکثر سرعت مدنظر است.

وی افزود: ما باید به عنوان ملت پیشرو و الهام بخش، در منطقه نقش آفرینی کنیم و تحقق این هدف نیازمند بازنگری روش‌های گذشته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به عنایت رهبری عزیز و کارهای کارشناسی که صورت گرفته برای تدوین تئوری اقتصادی برای توسعه ایران اسلامی مشکلی نداریم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه برای تحقق اهداف اقتصادی مورد نظر از سه سال قبل یک شورای راهبردی شکل گرفت، افزود: بعد از یک سال و نیم به نتایج خوبی رسیدیم، مشکلات ساختاری اقتصاد شناسایی شد و این مقدمه طرح تحول اقتصادی به عنوان اصلاح ساختارهاست.

وی تصریح کرد: طرح تحول در یک پیوند محکم با سند چشم انداز و اصل 44 عمل خواهد کرد.

رییس جمهور اظهار داشت: در هر برنامه اقتصادی ناگزیر از تبعات اقتصادی آن هستیم؛ اگر نظام مالیاتی درست عمل نکند سرمایه گذاری خوب صورت نخواهد گرفت و یارانه‌ها در مقابل سرمایه گذاری است که اگر درست تنظیم نشود سرمایه گذاری به خوبی صورت نخواهد گرفت.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: لایحه‌ای که امروز در دستور کار مجلس قرار دارد هدفمند کردن یارانه‌هاست گرچه شما بر اشکالات نظام یارانه‌ها واقف هستید اما در اینجا بنده بر برخی از آنها اشاره می کنم.

وی بابیان اینکه اشکال اول این است که به صورت هدفمند و عادلانه توزیع نمی‌شود، گفت: نسبت یارانه‌ها در تولید ناخالص 29 درصد و 26 درصد آن معطوف به انرژی است این در حالیست که در بسیاری از کشورها از انرژی مالیات می‌گیرند.

وی افزود: تبعات ناشی از مصرف بالای انرژی بر محیط زیست بر کسی پوشیده نیست.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دومین ایراد هم این است که یارانه‌ها به اهداف خودشان نمی‌رسند براساس آمار سال 85 سهم دهک دهم شهری 5/32 دهک دهم بوده است؛ سهم دهک اول 5/1 درصد و از گازئیل 9 دهم درصد و در مجموع سه دهک بالا انرژی 4 برابر دهک‌های پایین از یارانه‌ها بهره می‌گیرند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر مشکل قاچاق مواد سوختی است و اختلال در تولید و سرمایه گذاری از ایرادات دیگر وضع موجود توزیع یارانه‌هاست در این راستا کالاهای پرمصرف با قیمت بالا عرضه می‌شود.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: شدت انرژی در ایران در بالاترین سطح قرار دارد و بهره وری از شبکه نفت در پایین‌ترین سطح جهانی قرار دارد بنابراین این شیوه توزیع یارانه همچنین مانع بزرگی در برابر تحقق اهداف اصل 44 است.

وی تصریح کرد: ادامه این روند غیر ممکن است اگر منحنی نفت و مصرف را ترسیم کنیم، متوجه ایرادات موجود خواهیم شد.

احمدی نژاد هدف اول اجرای این طرح را عدالت و شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و دادن فرصت به و تدبیر و زمینه‌سازی برای رسیدن به رشد و توسعه کشور در بلند مدت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این اولین طرحی است که بیشترین کار کارشناسی بر روی آن صورت گرفته است و همچنین اولین طرحی است که رهبری عزیز بر کلیات آن صحه گذاشته‌اند، تصریح کرد: در برنامه سوم و چهارم بر هدفمند شدن یارانه ها تاکید شده است اما به مرحله اجرا نرسیده است.

رییس جمهور علت اول این امر را عدم پرداختن جدی به زوایای این کار ذکر کرد و خاطرنشان ساخت: بیش از 30 هزار نفر کار ساعت کار کارشناسی بر روی این طرح صورت گرفته است.

وی علت دوم عدم هدفمند شدن یارانه ها را نگرانی از تبعات اجتماعی آن دانست و اظهار داشت: خوشبختانه ما برای تمامی سوالات پیرامون این طرح پاسخ داریم.

وی با اشاره به محورهای مورد تاکید در این طرح گفت: محور اول اصلاح قیمت‌ها است که در بازه‌های زمانی معین باید آنها را تثبیت کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: محور دوم جبران کاهش توان خرید و خانواده‌های هفت دهک است که دولت 60 درصد منابع استحصالی از اصلاح قیمتها را برای این منظور دیده است.

وی ادامه داد: محور بعدی حمایت از اشتغالزایی و کارگاه‌های زود بازده است که هدف این است 15 درصد منابع به این بخش اختصاص پیدا کند.

وی افزود: محور دیگر جبران هزینه‌های دولت و توسعه عمران می‌باشد.

احمدی نژاد تشکیل صندوق هدفمند سازی یارانه را محور دیگر این طرح دانست و افزود: ضمانت‌های اجرایی، معافیت‌های مالیاتی، شناسایی اقشار هدف که امروز در این لایحه در اختیار شماست از دیگر محورهای مورد نظر در این طرح است.

وی گفت: یکی از نگرانی‌های اصلی پیرامون هدفمند کردن یارانه ها جهشی است که در ابتدای کار صورت می گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: جبران تبعات این طرح با هماهنگی و همدلی به بهترین نحو امکان پذیر است یعنی اگر مجلس و دولت دست در دست هم بدهند با کمترین هزینه امکان اجرایی شدن این طرح فراهم می‌شود.

وی افزود: البته دولت سیاستهای مکمل را هم پیش بینی کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شرایط امروز اقتصادی ایران و جهان اقتضا می‌کند هر چه زودتر تصمیم بگیریم، گفت: ما در مجلس هفتم و هشتم کارهای بزرگی با هم انجام دادیم انتظار می رود نمایندگان عزیز با دقت و سرعت بالا این طرح را رسیدگی کنند و به پیشبرد امور و اصلاح شرایط اقتصادی کمک کنند.

وی در پایان از کمیسیون ویژه اقتصادی به خاطر بررسی کارشناسی این طرح تشکر کرد و گفت: با همت شما اگر ضعفی وجود داشته باشد آن را برطرف خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet