آغاز هفته وحدت
1391/10/24 17:41:17
سرویس سیاسی
نقوی حسینی با اشاره به اصلاح موادی از لایحه گذرنامه در کمیسیون امنیت ملی:

زنان با اجازه همسر گذرنامه می‌گیرند/ خروج دختران از کشور با اذن پدر

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز این کمیسیون، موادی از لایحه گذرنامه اصلاح و به نصویب رسید، گفت: بر اساس این لایحه، زنان متأهل با اجازه همسر گذرنامه می‌گیرند؛ ولی دختران بالای هیجده سال باید با رضایت پدر از کشور خارج شوند.
زنان با اجازه همسر گذرنامه می‌گیرند/ خروج دختران از کشور با اذن پدر سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز این کمیسیون، موادی از لایحه گذرنامه اصلاح و به نصویب رسید، گفت: بر اساس این لایحه، زنان متأهل با اجازه همسر گذرنامه می‌گیرند؛ ولی دختران بالای هیجده سال باید با رضایت پدر از کشور خارج شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/12845.jpg زنان,با,اجازه,همسر,گذرنامه,می‌گیرند/,خروج,دختران,از,کشور,با,اذن,پدر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدحسین نقوی حسینی با بیان اینکه در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مواد دیگری از لایحه گذرنامه بررسی و تصویب شد، گفت: مطابق ماده 15 این لایحه، کلیه اشخاصی که هیجده سال تمام دارند می‌توانند تقاضای گذرنامه کنند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مشمولان وظیفه عمومی با اجازه اداره وظیفه عمومی ناجا می‌توانند گذرنامه دریافت کنند، افزود: زنان متأهل در هر سنی با موافقت کتبی شوهر می‌توانند گذرنامه دریافت کنند. ضمن اینکه دختران مجرد بالای هیجده سال نیز برای خروج از کشور باید اذن ولی را داشته باشند؛ ولی منعی برای دریافت گذرنامه ندارند.

نقوی حسینی ادامه داد: در این جلسه مصوب شد در صورتی که موانع صدور گذرنامه بعد از صدور آن حادث شود یا کسانی که به موجب ماده 15 این قانون، صدور گذرنامه موکول به اجازه آنان است، از اجازه خود عدول کنند، از خروج دارنده گذرنامه جلوگیری شده و گذرنامه وی تا رفع مانع ضبط می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه مطابق ماده 17 این قانون، نوزادانی که از والدین ایرانی مقیم خارج، هنگام توقف مادر در ایران متولد می‌شوند، بدون نیاز به موافقت پدر، برای آنها گذرنامه صادر می‌شود، گفت: این حکم در مواردی هم که در خارج از ایران تولد رخ دهد و پدر ایرانی نوزاد، در کشور محل تولد وی حاضر نباشد، جاری است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس افزود: در ادامه جلسه مواد 18، 19 و 20 لایحه اصلاح قانون گذرنامه نیز تصویب شد که مطابق این مواد، مدت اعتبار گذرنامه از تاریخ صدور، پنج سال است. گذرنامه برای مسافرت به تمامی کشورها اعتبار دارد مگر به کشورهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران در موارد مقتضی مسافرت اتباع ایران به آن کشورها را ممنوع یا محدود می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در این جلسه مواد 21 تا ماده پایانی مورد بحث قرار گرفت و به تصویب اعضای کمیسیون رسید. مواد ذکرشده، ناظر بر جعل، کاربرد غیر قانونی و اقدامات خلاف قانون در صدور و بهره‌برداری از گذرنامه و جرایم و مجازات این نوع جرایم است.

وی تأکید کرد: در پایان جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کمیته‌های تخصصی این کمیسیون جلسات خود را برگزار کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet