پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/10/10 10:22:00
سرویس صحن
رییس سازمان اداری مجلس در دیدار نمایندگان آذربایجان شرقی:

مجلس دارای سه معاونت قانونگذاری، نظارت و اجرایی می‌شود

رییس سازمان اداری مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با نمایندگان استان آذربایجان شرقی، فعالیت‌های صورت گرفته و همچنین برنامه‌های پیش‌ روی این سازمان در جهت تحقق مجلس نمونه در چشم‌انداز ۱۴۰۴ را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، برای هم اندیشی و هماهنگی با نمایندگان مجامع استانی در خصوص ایجاد بستر مناسب و پشتیبانی فعالیت‌های قانونگذاری و نظارت توسط نمایندگان مجلس، عصر روز دوشنبه نشست مشترکی با حضور مهندس "علی افراشته" رئیس سازمان اداری مجلس شورای  اسلامی و اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در محل کمیسیون اصل نود برگزار شد.

در این نشست مهندس "علی افراشته"  گفت: سازمان اداری مجلس به عنوان یک بدنه کارشناسی، مسئولیت بسترسازی و ایجاد فضای مطلوب و مناسب را برای انجام وظایف نمایندگان در حوزه قانونگذاری و نظارت، به عهده دارد.

رئیس سازمان اداری مجلس تصریح کرد: وضع موجودی که در آن قرار داشتیم نیاز به اصلاحاتی داشت و لازم بود مشکلات و موانعی که این بسترسازی را دچار تاخیر می‌کرد از سر راه برداریم.

وی با اشاره به اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اصلاحات به وجود آمده، تحولات خوبی در تشکیلات و تدوین ساختار مجلس بصورت کلان و تفصیلی ایجاد خواهد شد.

افراشته در ادامه ابراز امیدواری کرد که با انجام این اصلاحات در یک فرصت بهتر، با دقت بیشتر و کار کارشناسی عمیق‌تر، هم شرایط اجرای آیین‌نامه فراهم شود و هم ما به وظیفه خاصی که آیین‌نامه به عهده ما گذاشته است - که همان فراهم کردن بستر کار مناسب برای نمایندگان می‌باشد - درست‌تر عمل کنیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بحث دیگر، دسترسی به وضعیت مطلوب است که (ما در جهت تحقق آن) از آغازین روزهای شروع فعالیت در سازمان اداری، با استفاده از نظرات کارشناسان مجموعه‌ای را تحت عنوان "طرح جامع تعالی مجلس" در حوزه قانونگذاری و نظارت و مجموعه وظایف نمایندگان تهیه کردیم.

وی ادامه داد: در این طرح برای نظارت بیشتر و اجرای درست قوانینی که به تصویب می‌رسد جایزه مدرس یا نشان قانون پیش بینی شده‌است.

رییس سازمان اداری با بیان اینکه در ساختار جدید، مجلس دارای سه معاونت نظارت، قانونگذاری و اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: مطالعات این مهم به لحاظ کارشناسی آماده شده و در اختیار رئیس مجلس قرار گرفته است.

افراشته خاطرنشان کرد: انشاء الله با تصویب هیات رئیسه قرار است این طرح بصورت لوح فشرده تهیه و از طریق امکاناتی که بخش فناوری مجلس فراهم کرده است، نمایندگان در جریان جزئیات پروژه های این طرح قرار گیرند.

وی افزود: انشاءالله این طرح با همکاری نمایندگان و پس از جرح و تعدیلی که در آن صورت می‌گیرد مبنای کار سازمان اداری قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان اداری مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات مراجعان شهرستانی که برای حل مشکلات خود به نمایندگان مراجعه می‌کنند، گفت: مجلس بنا دارد برای رفاه حال مراجعه کنندگان از روش ویدئو کنفرانس در دفاتر نمایندگان استفاده کند به گونه‌ای که نمایندگان در دفاتر خود از طریق ویدئوکنفرانس با مردم حوزه انتخابیه خود ارتباط برقرار کرده و مستقیماً با آنان گفتگو نمایند و مشکلات آنها را حل کنند بدون آنکه مراجعین زحمت سفر و مشکلات مربوط به آن را متحمل شوند.

وی در مورد پخش برنامه‌های مربوط به مجلس از صداوسیما نیز خاطرنشان کرد: با توجه به توافقی که با صداوسیما صورت گرفت طرح وسیعی طراحی کرده‌ایم که تحولات بزرگی را در پخش برنامه‌های مربوط به مجلس از این سازمان را ایجاد می‌کند.

افراشته به ایجاد مرکز استودیویی در مجلس در جهت ارتباط نمایندگان با شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه از طریق رسانه ملی اشاره کرد و گفت: این استودیو با همکاری صدا و سیما بدون هیچ محدودیتی امکان انعکاس مصاحبه، گفتگو و میزگرد نمایندگان شهرستانی را هم در رسانه ملی و هم در شبکه‌های استانی فراهم می‌کند.

رئیس سازمان اداری تصریح کرد: این استودیو در اختیار شبکه خبر قرار گرفته و می‌تواند گفتگوهای نمایندگان با مراجعین را ضبط کرده و مستقیماً در شبکه ملی و یا استانی پخش نماید و همچنین امکان پوشش خبری جلسات کمیسیون‌ها تخصصی نیز برای آنها فراهم شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تلاش ما این است که وضع موجود را اصلاح کنیم و برای چشم انداز 1404 مجلس نمونه‌ای داشته باشیم.

افراشته با بیان اینکه یکی از ابزارهای اصلاح وضع موجود استفاده از امکانات فناوری اطلاعات (IT)  می‌باشد، خاطرنشان کرد: در این طرح برنامه‌های گسترده‌ای پیش بینی شده است که یکی از این برنامه‌ها اینترانت یا مجلس مجازی در بخش فناوری می‌باشد.

وی گفت: به زودی به وزارتخانه‌ها اعلام می‌کنیم دیگر هیچ گزارش یا نامه‌ای را به صورت کاغذ و مکتوب تحویل نمی‌گیریم و آنها می‌توانند این اطلاعات را در وب سایت مجلس قرار دهند تا نمایندگان بتوانند از طریق فناوری IT و با سرعت و کیفیت بالا با خدمات وزارتخانه‌ها آشنا شوند.

این گزارش می‌افزاید، در پایان این دیدار چند تن از نمایندگان حاضر از جمله رییس مجمع آقای دکتر پزشکیان ضمن قدردانی از فعالیت‌های رئیس سازمان اداری مجلس، با طرح برخی مسائل و مشکلاتی که در راستای انجام وظایف نمایندگی خود با آنها مواجهند، راهکارها و پیشنهادهای خود را نیز برای مرتفع ساختن این مشکلات مطرح نمودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet