هدر موبایل
1387/10/10 12:42:00
سرویس صحن
در نطق پیش از دستور

رجایی: هدفمند کردن یارانه‌ها از ضروریات اقتصاد ایران است

رئیس کمیسون کشاورزی مجلس اجرای سیاست‌های جدید اقتصادی و برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها را یکی از ضروریات اقتصاد ایران دانست.

"عباس رجایی" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه و فلسطین گفت: وقایع تلخ و تاسف‌بار امروز غزه و به خاک و خون کشیده شدن مظلومانه فلسطینیان که با سکوت مرگ‌بار مجامع جهانی و که حتی با حمایت برخی دولت‌های عربی همراه است، نشان داد که هرگاه دشمن صهیونیستی احساس قدرت کند، بی‌درنگ کمر به نابودی مسلمانان خواهد بست لذا بر مسلمانان جهان واجب است تا با وحدت عملی در قبال این غده سرطانی رسالت تاریخی خود را که نابودی اسراییل و آزادی قدس شریف است، به منصه ظهور برسانند.

وی افزود: باید بدانیم که طبق فرمایشات امام خمینی(ره) از این حسن و حسنی‌ها و ملوک وابسته در دولت‌های جهان اسلام هیچ سودی نخواهیم برد.

نمایند مردم اراک در ادامه با اشاره به خسارات وارده به کشاورزان در اثر خشکسالی گفت: خشکسالی ثابت کرد که اندیشه پایداری در تولید، در راستای امنیت غذایی است و نگریستن به خودکفایی بدون توجه به الزامات پایدار آن، همواره کشور را با آسیب‌پذیری مواجه خواهد کرد و کشوری که در تامین غذای مردم دچار آسیب شود قطعا نمی‌تواند کشوری مستقل باشد.

رجایی به الزامات توسعه پایدار اشاره کرد و افزود: در کنار اقتصادی کردن بخش کشاورزی و افزایش ارزش افزوده آن باید کشاورزی را از حالت اقتصاد معیشتی به حالت اقتصاد مدرن صنعتی مبدل سازیم که این امر جز با سرمایه‌گذارری در این بخش میسر نیست.

وی در ادامه نطق خود اظهار داشت: در سال‌های گذشته حداکثر سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش کشاورزی بین 4 تا 6 درصد کل سرمایه‌گذاری‌هادر کشور بوده است که این میزان در حد و اندازه کشاورزی ایران نیست که نگاه مسئولان کشور در دولت و مجلس به این بخش همواره نگاه حمایتی همراه با ترحم بوده است و هر از چندی که حادثه‌ای برای کشور رخ می‌دهد از روی دلسوزی مقادیری اندک از بودجه‌های حوادث غیر مترقبه به روستاها اختصاص داده‌اند.

نماینده مردم اراک در خانه ملت روستاها را مهمترین رکن تولید بخش کشاورزی دانست و خاطر نشان کرد: یک سوم جمعیت کشور روستاها در خود جای داده‌اند که نیازمند نگاه اقتصادی و حمایتی هستند و باید برای تحقق آن بخش کشاورزی در ارکان تصمیم گیری به حساب آید و حداقل سهم خود را به دست آورد.

وی گفت: نباید فراموش کرد که در جهان امروز، هیچ کشور پیشرفته و صنعتی را بدون کشاورزی نمی‌توان پیشرفته و صنعتی دید و به نظر می‌رسد برای ایجاد شرایط لازم در راستای جهش بخش کشاورزی به سوی امنیت غذایی پایدار و تحقق بهره‌وری، پرداختن به طرح‌های همچون تخصیص اعتبارات مناسب و کافی در بخش آب، آبخیزداری و آبخوانداری، ‌مهار آب‌های مرزی، تکمیل سدهای نیمه تمام داخلی و توسعه عملیات اجرایی آبیاری‌های نوین، تحت فشار و بهبود بهره‌وری آب، پرداختن به عملیات اجرایی طرح‌های مهم و زیر بنایی توسعه و تجهیز اراضی و یکپارچه سازی اراضی و توسعه مکانیزاسیون با انجام سرمایه‌گذاری مناسب ضرورتی جدی است.

رجایی درادامه تصریح کرد: توانمندسازی تشکل‌های تولیدی بخش کشاورزی برای سپردن تصدی‌گری‌های دولتی به آنها، برنامه‌ریزی جدی برای گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی به عنوان راهبردی اساسی در برنامه‌های وزارتخانه‌های صنایع و معادن و جهاد کشاورزی در مراکز تولید، پرداختن به طرح ملی تعیین الگوی کشت منطقه‌ای با توجه به مزیت‌های نسبی مناطق مختلف کشور است که با اجرای این موارد می‌توان به بخش کشاورزی رونق بشتری بخشید.

وی همچنین اجرای سیاست‌های جدید اقتصادی و برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها را یکی از ضروریات اقتصاد ایران دانست و ابراز داشت: باید این نکته را نیز مد نظر داشت که ایجاد هرگونه تحول در مبانی هزینه‌ای خانوارها بدون توجه به مبانی درآمدی آنها مشکلات جدیدی را برای مردم به ویژه کارمندان، کارگران حقوق بگیر و دهک‌های اقتصادی پایین جامعه به ارمغان می‌آورد.

نماینده اراک در مجلس افزود: این انقلاب به برکت اسلام و حضور مردم و جانفشانی شهیدان و رهبری داهیانه امام خمینی(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری تا این مقطع اینگونه با صلابت به راه خود ادامه داده است و تا مردم در صحنه هستند همچنان کشور پرتوان به پیش می‌رود، بنابراین باید در اجرای هر طرح و برنامه‌‌ای مردم را به عنوان رکن اصلی به حساب بیاوریم.

رجایی با اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: ما معتقد هستیم که در هدفمندسازی یارانه‌ها نه تنها نباید یارانه‌های بخش کشاورزی حذف شود، بلکه با عنایت به سطح خطرات و حوادث غیر مترقبه در این بخش، حجم یارانه‌ها باید متناسب و هدفمند افزایش پیدا کند.

وی افزود:‌ از جمله مشکلاتی که امروز در بخش تولید با آن روبرو هستیم، بروز نابسامانی و مشکلات متعدد در بخش صنعت و صنایع بزرگ و مادر کشور از جمله صنایع موجود در شهر اراک است که در این کارخانجات شاهد از بین رفتن اشتغال موجود هستیم، اما وزارتخانه‌های متولی در صدد توسعه اشتغال در بخش بنگاه‌های زودبازده هستند و توجه جدی به این مساله نمی‌شود.

رجایی گفت: اینجانب نمی‌گویم که در امور بنگاه‌های زودبازده کاری نشده، بلکه معتقدم اگر دولت و دستگاه‌های دولتی نظیر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آب و نیرو حقیقتا از توانمندی‌های این صنایع استفاده کند و برای حل مشکلات آنان، حداقل معادل 50 درصد اعتبارات بنگاه‌های زودبازده سرمایه‌گذاری شود بی‌شک صدها برابر بنگاه‌های زودبازده اشتغال مولد و پایدار ایجاد خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet