هدر اصلی
1387/10/10 18:06:00
سرویس کمیسیون ها
مخبر کمیسیون امنیت ملی خبر داد:

مجموعه راهکارها برای حل مشکل حمل و نقل تهران در قالب یک طرح واحد ارائه می‌شود

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: راهکارهای دستگاه‌های مختلف برای حل مشکلات حمل و نقل تهران به صورت یک طرح واحد به مسئولان کلانشهر تهران و مجلس ارائه می‌شود.

"کاظم جلالی" در خصوص جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در این جلسه که با حضور رئیس شورای شهر تهران،‌ معاون عمرانی وزیر کشور، رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، معاونین شهردار تهران، محمدهاشمی مدیر عامل متروی تهران و رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ برگزار شد،  موضوع ترافیک شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در مورد دلیل برگزاری این جلسه نیز تصریح کرد: همه دستگاه‌های مرتبط با این موضوع مانند وزارت کشور، شهرداری، شورای شهر و نیروی انتظامی در حوزه نظارتی این کمیسیون قرار دارند.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: در این جلسه ابتدا رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از وضعیت ترافیک شهر تهران گزارشی را به نمایندگان ارائه و اعلام کرد که با توجه به میزان امکانات موجود تعداد وسایط نقلیه موجود بیش از ظرفیت شهر تهران است.

جلالی تصریح کرد: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران معتقد است که با توجه به امکانات موجود برای داشتن سرعت 30 کیلومتر برای هر وسیله نقلیه حدود 755 هزار وسیله نقلیه را می‌توان تصور کرد و با احتساب اینکه حدود 280 هزار دستگاه وسیله نقلیه را با پارک در 2 طرف خیابان 495 هزار خودرو را با سرعت 30 کیلومتر می‌توان در شهر تهران جای داد اما در وضعیت کنونی حدود سه میلیون و 600 هزار خودرو در تهران وجود دارد.

وی به نقل از رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت: به همین جهت باید به جای اینکه در خصوص جابجایی وسایط نقلیه به دنبال چاره‌ای باشیم باید برای جابجایی انسان‌ها و مسافران در شهر تهران چاره‌ای بیاندیشیم و بهانه‌های موجود در خصوص رفت و آمد در تهران را با مدیریت درست کاهش دهیم.

مخبر کمیسیون امنیت ملی در ادامه با اشاره به حضور "مهدی چمران" در این جلسه اظهار داشت: رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که طرح جامع ترافیک تهران توسط شهرداری تهیه و شورای شهر نیز آن را تصویب کرده است.

جلالی افزود: از نظر وی مصوبات مجلس با توجه به تعیین درصدها برای عبور و مرور می‌تواند مبنای خوبی برای این طرح باشد و در خصوص عدم اجرای این مصوبه مجلس نیز انتقادهایی را مطرح کرد.

نماینده شاهرود اضافه کرد: معاون عمرانی وزیر کشور هم کمک‌های دولت را به شهرداری در خصوص حمل و نقل عمومی از جمله تاکسیرانی، اتوبوسرانی و حمل و نقل ریلی تشریح کرد.

وی ادامه داد: سردار رویانیان نیز در خصوص اقدامات انجام شده از طرف ستاد حمل و نقل و سوخت کشور گزارشی را به نمایندگان ارائه کرد.

کاظم جلالی با اشاره به حضور "محسن هاشمی" در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: مدیرعامل متروی تهران در این جلسه نسبت به عدم تحقق برخی از مصوبات مجلس در اعطای فاینانس ارزی و حساب ذخیره ارزی و تبصره 13 اشکالاتی را مطرح کرد.

وی افزود: شهردار تهران در این جلسه گزارشی را از وضعیت حمل و نقل در تهران و مدیریت شهری و همچنین نیازهای شهرداری به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اظهار داشت: در این جلسه اعضای کمیسیون نیز نظرات و پیشنهادات خود را به مسئولان حاضر در کمیسیون ارائه کردند.

جلالی گفت: در پایان این جلسه راهکارهای مهمی از سوی نمایندگان، شهرداری تهران، ستاد حمل ونقل و سوخت کشور برای حل مشکلات حمل و نقل تهران ارائه شد و مقرر شد تا این طرح‌ها به صورت یک طرح واحد تبدیل و به مسئولان کلانشهر تهران و مجلس ارائه شود.

وی افزود: همچنین از مردم تهران فراخوان شد تا راهکارها و نظرات موثر خود را برای حل مشکلات شهری ارائه کنند و و قرار شد از مشارکت عمومی از طریق شورای شهر در این خصوص استفاده شود و در خصوص فرهنگ‌سازی ترافیکی نیز اگرچه اقداماتی انجام شده است اما در سطح گسترده‌تری باید این اقدامات صورت گیرد.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اختلافاتی که میان آمارهای موجود دستگاه‌های مختلف وجود دارد، تصریح کرد: لذا مقرر شد کمیته‌ای برای یکسان‌سازی آمارها تشکیل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet