شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/11 12:19:00
سرویس صحن

مجلس دولت را به حمایت همه جانبه از مردم غزه موظف کرد

با تصویب مجلس شورای اسلامی، دولت موظف شد برای انتقال کمک‌های مردمی انسان دوستانه ملت ایران به سرزمین تحت محاصره غزه از تمام ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه به بررسی جزئیات طرح الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین پرداختند و دولت را مکلف کردند برای انتقال کمک‌های مردمی انسان دوستانه ملت ایران به سرزمین تحت محاصره غزه از تمام ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده نماید و حمایت و دفاع از آرمان فلسطین و مردم مظلوم و مبارزین و آوارگان فلسطینی و مقاومت اسلامی فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش باید به نحو ممکن ادامه یابد.

با تصویب مجلس، وزارت امور خارجه مکلف شد با اتخاذ دیپلماسی فعال و بهره‌مندی از ظرفیت‌هایی چون سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان کشورهای جنبش عدم تعهد، همگرایی لازم را جهت اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی به منظور توقف جنایات این رژیم در غزه ایجاد نماید.

همچنین مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرد در مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد، موضوع محاکمه سران رژیم اشغالگر قدس را در دادگاه دیوان کیفری بین المللی(ICC) و محاکم داخلی کشور به عنوان جنایتکار علیه بشریت و عاملان نسل کشی پیگیری نماید.

براساس این مصوبه، سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شدند با بسیج امکانات خود و ایجاد هماهنگی با رسانه‌های مستقل جهانی و رسانه‌های جهان اسلام، مظلومیت مردم فلسطین خصوصاً مردم مظلوم ساکن نوار غزه و جنایات وحشیانه ضد حقوق بشر رژیم صهیونیستی را در منظر عالمیان منعکس نمایند.

همچنین دولت موظف شد تمهیدات لازم در جهت جلوگیری از واردات کالاها و انعقاد قرارداد با شرکت‌هایی که سهامداران اصلی آنها بنگاه‌های صهیونیستی می‌باشند را فراهم نماید.

همینطور با تصویب مجلس وزارت امور خارجه مکلف است گزارش اجرای این قانون را هر دو هفته یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه ارائه نماید.

لازم به ذکر است در حین بررسی این طرح "محمدرضا میرتاج الدینی" نماینده تبریز پیشنهاد الحاق 5 تبصره به ماده 6 که نحوه تحریم کالاهای صهیونیستی و ممانعت از ورود آنها به داخل کشور را تشدید و مشخص می‌کرد مطرح نمود که این پیشنهاد با مخالفت دولت مواجه شد.

"منوچهر متکی" وزیر امور خارجه در مخالفت خود با این پیشنهاد گفت: وارد جزئیات شدن و ریز شدن و تعیین تکلیف کرده برای وزارتخانه‌ها و قوه قضائیه نیازمند دقت بیشتری است چه بسا مسئله تحریم کالاها در قانون حمایت از فلسطین تاکید شده است.

نمایندگان در رای گیری با این پیشنهاد مخالف کردند.

همچنین در حین بررسی این طرح پیشنهاد حذف ماده 4 توسط یکی از نمایندگان مطرح شد که با رای موافق نمایندگان این ماده که دولت را مکلف می‌کرد در روابط اقتصادی و سیاسی خود با کشورهای حامی رژیم جنایتکار صهیونیستی تجدید‌نظر نماید، حذف گردید.

"محمدرضا باهنر" که ریاست جلسه علنی امروز را برعهده داشت پس از پایان بررسی طرح الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین گفت: مجلس با همه توان پشت سر دولت ایستاده است و از دولت برای اجراء دقیق‌تر این قانون حمایت می‌کند تا بخشی از وظیفه و دین خود را نسبت به مردم فلسطین اداء کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet