خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/10/11 11:26:00
سرویس صحن

مخالفت مجلس با یک فوریت لایحه حمایت از شرکت­های دانش بنیان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با یک فوریت لایحه حمایت از شرکت­های دانش بنیان مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، واعظی نماینده دولت در دفاع از این لایحه گفت: علم و فن آوری در دل یک چرخه متبلور می‌شود و در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی افزود: ما حلقه­های ابتدایی این کار را در کشور شکل داده­ایم اما حلقه آخر این زنجیره متاسفانه در کشور ناقص است که در این لایحه با عنوان تجاری سازی مطرح شده است.

واعظی ادامه داد: در این مرحله ما نیاز به مجوز مجلس داریم و پیش از این هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان، سامانه عرضه سازی را مدتی است راه­اندازی کرده است، گفت: بحث ما این است که نوآوری­ها با توجه به ریسکی که برای تجاری شدن دارند نیازمند حمایت‌های دستگاه‌های مربوط است.

نماینده دولت اظهار داشت: همانطور که می­دانید مشکلات بسیاری پیش روی شرکتهای دانش بنیان برای تجاری کردن فعالیتهایشان وجود دارد که امیدواریم با حمایت مجلس، موانع پیش روی این شرکتها برداشته شود.

این گزارش می­افزاید: "حمید رضا کاتوزیان" در مخالفت با فوریت این لایحه گفت: باتوجه به اینکه نیاز به کار کارشناسی مفصل در این خصوص هستیم لذا به نظر نمی­رسد بررسی آن به صورت فوریت دار کار درستی نباشد.

وی افزود: اینکه برخی شرکتها ویژگی دانش محور داشته باشند صحیح نیست، ما باید اساس کار را بر دانش محوری در تمام زمینه­ها قرار دهیم.

"غلامعلی حداد عادل" نماینده تهران در دفاع از فوریت این لایحه گفت: در اثر تلاش‌های 30 ساله بعد از انقلاب زمینه برای جهش علمی صنعتی فراهم شده است.

وی افزود: یک دره عمیق بین ابتکارات و همه گیر شدن آن وجود دارد و این لایحه می­تواند به فراگیر شدن اختراعات در بخشهای صنعتی و فرهنگی کمک کند.

حداد عادل تاکید کرد: مجلس اگر به فوریت این لایحه رای بدهد کمک بزرگی به حمایت از مخترعان و نوآوران خواهد کرد.

این گزارش می­افزاید: "محمدرضا باهنر" پس از رای گیری در خصوص فوریت این لایحه گفت: از کمیسیون آموزش و تحقیقات می­خواهیم که با سرعت لازم این لایحه را در کمیسیون بررسی کند. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet