هدر اصلی
1387/10/11 13:10:00
سرویس سیاسی

رییس مجلس: دولت سریع‌تر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کند

رییس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه لایحه بودجه سال آینده باید زودتر از اینها به مجلس ارائه می‌شد، ابراز امیدواری کرد دولت سریع تر این لایحه را به مجلس تقدیم کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر "علی لاریجانی" در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس در جمع خبرنگاران گفت: مجلس و دولت دو نشست مشترک برای بررسی چگونگی تنظیم لایحه بودجه سال آینده کل کشور و هدفمند کردن یارانه‌ها برگزار کرده بودند.

وی افزود: در این دو نشست بحث‌هایی درباره نحوه تنظیم بودجه و با توجه به کاهش قیمت نفت و تاثیر احتمالی آن در بودجه انجام شد.

لاریجانی با اشاره به حضور رئیس کمیسیون اقتصادی، رئیس مرکز پژوهش ها و جمعی از نمایندگان در این دو نشست، خاطرنشان کرد: برگزاری این گونه نشست‌ها برای همگرایی مجلس و دولت مفید است اما معتقدیم نتیجه دقیق و قابل اعلامی از این نشست‌ها بدست نیامده است.

وی ادامه داد: دولت و مجلس درباره بودجه توافقات اولیه خوبی داشته‌اند و براین موضوع تاکید کردند که قیمت بنزین و نفت در بودجه سال آینده باید متناسب با شرایط روز باشد.

لاریجانی در ارتباط با اقدامات مجلس جهت کاهش آلودگی هوای تهران بر ضرورت برگزاری نشست‌های متعددی با حضور نمایندگان و مسئولان ذی ربط تاکید کرد و اظهار داشت: مساله آلودگی هوا در تهران موضوعی ریشه‌دار است که باید کار کارشناسی عمیق‌تری درباره آن صورت گیرد. موضوع ترافیک تهران نیازمند بررسی دقیق تر و اقدامات عملی است.

وی درباره زمان ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس گفت: این لایحه باید زودتر از اینها به مجلس ارائه می‌شد امیدواریم که دولت لایحه بودجه را سریع تر به مجلس تقدیم کند.

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه آیا رئیس جمهور به نامه شما در خصوص عملکرد تبصره 13 در بودجه سال 86 پاسخ داده است یا خیر؟ گفت: این گونه نامه‌نگاری‌ها معمول و طبیعی است اما اینکه پاسخی درباره این نامه ارائه شده باشد اطلاع دقیقی ندارم.

وی گفت: رایزنی دولت و مجلس و قوه قضاییه در این خصوص در حال انجام است.

لاریجانی درباره نتیجه استیضاح وزیر کشاورزی گفت: از هم اکنون نمی‌توان تصمیم مجلس را پیش بینی کرد باید صبر کنیم تا ببینیم روز یکشنبه چه اتفاقی می‌افتد.

رئیس مجلس همچنین در خصوص عملکرد مرکز پژوهش‌ها گفت: مرکز پژوهش‌ها از مراکز پر کار و با دقت است. اتکای بررسی‌های مجلس به کارهای کارشناسی باید بیشتر شود زیرا در این صورت دقت عمل در قانونگذاری افزایش خواهد یافت.

وی با مفید ارزیابی کردن مجموعه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مرکز پژوهش‌ها برای مجلس اظهار داشت: یکی از محورهای کاری مهم این است که فرهنگ قانونگذاری را در کشور ارتقا دهیم و برآیند اقدامات چنین مراکزی باید درک درست از قانون باشد.

لاریجانی بابیان اینکه همکاری رسانه‌ها در این مورد ضروری است، تصریح کرد: رسانه‌ها باید درباره طرح‌ها و لوایح مصوب مجلس به گونه‌ای اطلاع رسانی کند که مردم نسبت به آن آگاهی خوبی بدست آورند مثلا در همین موضوع جرایم رایانه‌ای شناخت مردم درباره آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

لاریجانی با اشاره به حضور ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس در اجلاس اضطراری اتحادیه عرب در لبنان گفت: این اجلاس عربی قرار است برای بررسی موضوع غزه در بیرون برگزار شود و ایران نیز به عنوان ناظر در آن شرکت خواهد کرد.

وی افزود: کمیته اجرایی مجمع مجالس آسیایی نیز برای بررسی جوانب موضوع غزه بزودی تشکیل می شود و موضع جمهوری اسلامی نیز در قبال غزه کاملا روشن است.

رئیس مجلس ادامه داد: رفتار رژیم صهیونیستی در غزه جنایت آمیز است و اقدامات دولت‌ها نیز باید متناسب با این موضوع شکل گیرد.

وی جنایات صهیونیست‌ها در غزه را کم نظیر توصیف کرد و اظهار داشت: این رژیم خونخوار در منطقه‌ای کوچک به جان مردم افتاده است و مشغول بمباران و موشک باران 5/1 میلیون نفر جمعیت ساکن در غزه ‌اشد و قطعا رفتارهای ما باید متناسب با نوع جنایتی که صورت می‌گیرد تنظیم شود.

وی به ارسال کمک‌های ایران به غزه از طریق هواپیما و کشتی و تداوم این کمک‌ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنار این کمک‌ها اقدامات سیاسی و دیپلماتیک متناسب را دنبال خواهد کرد. پیام‌هایی نیز از سوی احمدی نژاد رئیس جمهور برای سران کشورها ارسال شده است.

لاریجانی درباره موضع مصر و اعلام اینکه قرار نیست گذرگاه رفح را بر روی مردم غزه باز کند اظهار داشت: موضع مصر موضعی نیست که در این شرایط بحرانی بتواند کمکی به حل موضوع کند و مشکل را حادتر می‌کند. معتقدم مصر باید در مواضع خود تجدیدنظر نماید.

وی اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی و سکوت سران برخی کشورهای عربی را زمینه ساز اقدامات طولانی دانست و گفت: اقداماتی که اسرائیل طراحی کرده بود باعث ایجاد شرایط جدید شده است. تحرکات بعد از اجلاس آناپولیس، کنفرانس ادیان در نیویورک و برخی نشست‌های دیگر زمینه ساز بحران امروز غزه است.

وی براینکه اسرائیل و آمریکا بازی جدیدی را در منطقه آغاز کرده‌اند تاکید کرد و گفت: هدف آنها سرگرم سازی کشورهای منطقه است که در نهایت نفع آن را رژیم صهیونیستی می‌برد و از این طریق می‌تواند بحران‌های درونی خود و بویژه بحران ناشی از نشست جنگ سی و سه روزه را پشت سر بگذارد.

وی در پاسخ به اینکه یکی از سران عربی ادعا کرده ایران به جای پرداختن به 300 شهید غزه به فکر 300 هزار شهید در دوران جنگ تحمیلی باشد گفت: پاسخگویی به این حرف‌ها ضرورتی ندارد. رویکرد برخی کشورهای عربی مشخص است. زمان جنگ ایران و عراق همین کشورها رویکرد معقولی برای حل مساله نداشتند و حالا منطق دیگری را دنبال می‌کنند.

لاریجانی افزود: وقتی یک کشور اسلامی و جمعیتی مسلمان اینگونه مورد هجوم قرار می‌گیرد این سوال وجود دارد که آیا وظیفه مسلمانان نیست که به کمک آنان برخیزند و این سوال باید پاسخ داده شود. حال اسرائیل در غزه در حال نسل کشی است آیا کشورهای عربی نباید تحرکی داشته باشند.

وی تصریح کرد: این موضوع از منظر دینی و ملی برای همه ما اهمیت دارد و به منافع ملی کشورها مربوط می شود چون بسیاری از این کشورها در تیررس رژیم صهیونیستی هستند و این رژیم برای آنها برنامه دارد.

وی اظهار داشت: امروز شاهد بیداری اسلامی جهان هستیم که می‌تواند صورت مساله را تغییر دهد و بر این اساس بعید می‌دانم رژیم صهیونیستی در انتها بتواند به اهدافی که برای خود تعریف کرده دست یابد.

رئیس مجلس همچنین درباره آخرین تحولات قانون خدمات کشوری گفت: جلسات متعددی درباره اجرای این قانون برگزار شده است. چندین جلسه ابتدایی مربوط به این بود که این قانون از کجا و تا چه حدی باید آغاز شود.

وی ادامه داد: بر این اساس گام‌هایی برای اجرایی شدن آن تعریف شده که گام نخست مربوط به بازنشستگان بود که اجرایی شد و گام بعدی اجرای این قانون درباره کارکنان دولت است.

وی همچنین گفت: "محمدرضا باهنر" نایب رئیس دوم مجلس، مسئولیت پیگیری اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان را برعهده دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet