هدر موبایل
1387/10/11 11:29:00
سرویس صحن

توضیحات وزیر جهاد کشاورزی نماینده نوشهر را قانع نکرد

نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوال خود قانع نشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "انوشیروان محسنی بندپی" در جلسه علنی روز چهارشنبه در تشریح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: آقای وزیر در زمان رای اعتماد در برنامه­های خودشان دو موضوع را عنوان کردند اول حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان بخش کشاورزی و دوم افزایش تولیدات کشاورزی و رسیدن کشور به خودکفایی.

وی افزود: عدم اتخاذ تدابیر علمی و کارشناسی و نبود سیاست‌های درست در بخش کشاورزی در 3 سال و نیم گذشته شرایط بسیار نامطلوب و نابسامانی و بحرانی را در این بخش فراهم کرده است.

نماینده نوشهر خاطرنشان کرد: آقای مهندس اسکندری به جای اینکه واقعاً در اردوگاه تولید و حمایت از کشاورزان و برنامه­ریزی خیمه بزند، در ستاد توزیع و مصرف نقش ایفا کرده است و هر پیشنهاد کاهش تعرفه را در دولت همراهی می­کردند انگار که تولید کنندگان و کشاورزان هیچ حامی در دولت ندارند و اصلاً وظیفه وزیر جهاد کشاورزی در دولت عوض شده است.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به واقعیت­های ابعاد مختلف بخش کشاورزی داشته باشیم، صنعت دامپروری و دامداران کشور در حالت بحران به سر می­برند.

محسنی بندپی با بیان اینکه سیاست‌های غلط وزارت کشاورزی دامداران را به دام کشیده است، یادآور شد: زایش گاوهای شیرده به دلیل عدم تامین نهاده­های کشاورزی از 8/4 به 3/2 رسیده است.

وی افزود: امسال شاهد هستیم کشتار گاوهای مولد 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

نماینده نوشهر تصریح کرد: ما در سال 1383، 190 هزار تن شکر با تعرفه 150 درصدی وارد کشور کردیم. در سه سال گذشته بیش از 3/4 میلیون تن شکر با تعرفه نزدیک به صفر وارد کشور شده است. یعنی برابر با نیاز واردات بیش از 20 سال در 3 سال اولیه مدیریت شما شکر وارد شده است.

محسنی بندپی ادامه داد: به دلیل همین واردات شکر سطح زیر کشت چغندر به یک سوم تا یک چهارم سال 83 رسیده است. واردات شکر بنیان تولید قند و شکر و صنعت چغندر کاری را فلج کرده است.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت پنبه به پایین‌ترین رکورد تاریخی خود رسیده است گفت: معاون تولیدات گیاهی شما در شهریور سال 87 مدعی شده است صفر شدن تعرفه واردات پنبه بر تولید داخل اثر ندارد، آیا واقعاً این حرف، حرفی کارشناسی است؟ اگر ما پنبه را با قیمت ارزان وارد کشور کنیم و بیش از نیاز مصرف داخلی در دسترس مصرف کننده قرار دهیم آیا برای کشاورز این انگیزه وجود دارد که به سراغ کشت پنبه برود.

نماینده نوشهر اظهار داشت: در اثر ندانم کاری، بی برنامگی و گزارش دروغ مسئولین بیوتکنولوژی شما، برای اولین مرتبه در طول دهه­های گذشته ورود بذر سالم سیب زمینی در کشور ممنوع و به جای آن سیب زمینی پر از آلودگی و خاک وارد کشور شده است و در نتیجه قیمت آن گاهی به 2 هزار تومان رسید که مصرف کننده را رنج می­داد و گاهی به کمتر از 100 تومان رسید که تولید کننده را به خاک سیاه کشاند.

وی با اشاره به برنامه اعلام شده از سوی وزیر در زمان رای اعتماد مبنی بر رسیدن به خودکفایی در محصولات کشاورزی، گفت: یکی از وعده­های شما بسیار زیبا و فریبا بود و آن این بود که اعلام کردید گذشتگان فقط حرف می­زدند ولی بنده قول می­دهم که کشور را در محصولات اساسی خودکفا کنم و اگر نتوانستم به این وعده­ها عمل کنم استعفا می­دهم.

نماینده نوشهر اظهار داشت: ما نمایندگان به وظیفه خود عمل کردیم اما آیا شما به وعده‌های خود مبنی بر خودکفایی عمل کردید؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet