هدر اصلی
1387/10/11 15:08:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

صفایی خواستار تشکیل جبهه یکپارچه جهان اسلام در مقابل رژیم صهیونیستی شد

"طیبه صفایی" تشکیل جبهه‌ای یکپارچه از کشورهای اسلامی، عربی و سازمان کنفرانس اسلامی بدور از ملاحظه‌کاری و انفعال در برابر رژیم صهیونیستی را خواستار شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«السلام علیک یا اباعبدالله و علی ارواح التی حلت بفنائک»

با سلام و صلوات به پیشگاه حضرت ولیعصر (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) و ارواح طیبه شهدای انقلاب اسلامی و روح ملکوتی امام راحل و با آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری و عرض تسلیت فرا رسیدن ماه محرم، ماه سرور و سالار شهیدان آقا اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام).

ابتدا از مردم شریف تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به خاطر اعتماد در واگذاری مسؤولیت خطیر خدمتگزار در کسوت نمایندگی مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی می‌نمایم. امیدوارم که در صحنه عمل به وظایف، پاسخگوی اعتماد موکلین محترم باشم و از این آزمون الهی سربلند بیرون بیایم.

در آغاز ماه محرم باید از کربلای غزه سخن گفت، چرا که مکتب حسینی، سکوت مسلمان را خیانت به قرآن می‌داند و امروز ندای «هل ناصر ینصرنی» امام حسین (علیه‌السلام) را باید از غزه شنید. محاصره بیش از یک و نیم ماهه نوار غزه و ریختن صدها تن بمب و موشک بر سر مردان، زنان و کودکان بی‌گناه و بی‌دفاع توسط رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی، قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد.

این یورش ظالمانه ناشی از بحران هویت، بی‌گناهان را وجه المصالحه خود قرار داده و تسامح بین‌المللی نیز زمینه تشدید حملات ددمنشانه رژیم جنایتکار را فراهم ساخته است، بطوری که سردمداران رژیم آن را حق طبیعی خود دانسته و با چراغ سبز کاخ سیاه و سکوت برخی سران جهان عرب، به سرکوب هرچه بیشتر مردم فلسطین و دولت قانونی آن می‌پردازد.

کجایند مدافعان و حامیان کذایی دموکراسی و حقوق بشر؟ حقوق زن و حقوق کودک که حتی از اظهار نگرانی هم دریغ کرده‌اند و چشم خود را بر همه این جنایت‌ها بسته‌اند؟ سکوت تشویق‌آمیز برخی دولتهای عربی و مدعی مسلمانی که حتی از گشایش مرزهای خود به مردم مسلمان غزه نیز دریغ می‌کنند، به چه معنی است و در پیشگاه الهی چه جوابی خواهند داشت؟

امروزه حقوق بشر و آزادی و دموکراسی به ابزاری برای اعمال فشارهای سیاسی از سوی مجامع بین‌المللی تبدیل شده و جهان همواره شاهد برخورد دوگانه با حقوق بشر است. از یکطرف سکوت در برابر بزرگترین نسل‌کشی رژیم صهیونیستی را در غزه شاهد است و از سوی دیگر بازی سیاسی با جمهوری اسلامی ایران درخصوص اجرای حقوق بشر و قطعنامه‌های کذایی علیه وضعیت حقوق بشر در کشور ما را نظاره می‌کند و در ایام به خاک و خون کشیده شدن انسان‌های بی‌گناه، روز بزرگداشت اعلامیه حقوق بشر و 60 سالگی بی‌خاصیت آن جشن گرفته می‌شود.

نقض حقوق اساسی مسلمانان و اقدامات خشونت‌آمیز علیه آنان و حمایت از جنایت‌های بی‌شمار رژیم اشغالگر در فلسطین، عراق و افغانستان از سیاست‌های عمده‌ای است که شیطان بزرگ و ایادی آن با شعار حمایت از حقوق بشر و شعار تغییر دنبال می‌کنند.

ما ضمن ابراز همدردی عمیق با مردم رنج‌کشیده و داغدار فلسطین و غزه و دعوت آنان به صبر و مقاومت تا پیروزی نهایی، محاصره و بمباران وحشیانه غزه توسط رژیم جنایتکار صهیونیستی و نقض آشکار حقوق مردم فلسطین (خصوصاً زنان و کودکان مظلوم و بی‌دفاع) و بستن گذرگاه رفح به روی آنان را محکوم می‌کنیم و از کشورهای اسلامی، عربی و سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل جبهه یکپارچه بدور از ملاحظه‌کاری و انفعال در برابر این رژیم و مجازات جدی آن را به توصیه مقام معظم رهبری خواستاریم.

 

حفظ هویت حقیقی نظام اسلامی مهمترین وظیفه

با عنایت خاص پروردگار متعال سه دهه از انقلاب اسلامی را با عزت و افتخار و سربلندی پشت سر گذاشته و وارد دهه چهارم انقلاب می‌شویم. رهبر فرزانه انقلاب با هدایت و رهبری حکیمانه خود، جمهوری اسلامی ایران را فریادی رسا و بلند در قابل حرکت کور نظام‌های سلطه برای پایمال کردن انسانیت و عدالت معرفی نموده و در آغاز مجلس هشتم نیز چشم‌انداز روشنی را برای طی این طریق و رسیدن به اهداف سند 20 ساله کشور برای نمایندگان ترسیم فرمودند و اخیراً در دانشگاه علم و صنعت نیز مهمترین وظیفه را حفظ ساخت اصلی و هویت حقیقی نظام اسلامی، آرمانهای جمهوری اسلامی، یعنی عدالت، کرامت انسان، حفظ ارزش‌ها، سعی برای ایجاد برابری و برادری، اخلاق و ایستاگی در مقابل نفوذ دشمن عنوان کرده و تأکید فرموده‌اند که حفظ ساخت حقوقی بدون حفظ این هویت حقیقی فایده‌ای ندارد. همچنین اجتناب مسؤولان از اشرافی‌گری را نیز از شاخص‌های اصلی هویت اسلامی فرمودند و با ارزیابی عملکرد مسؤولین در طول دوران انقلاب، ارزش بودن این شاخص را در اوایل انقلاب و به تدریج تضعیف شدن آن را در دورانی دیگر و با تأکید بر این امر که امروز خوشبختانه مسؤولان دولتی با ساده‌زیستی خود، اشرافی‌گری را در عمل بعنوان ضدارزش مطرح می‌کنند، عملکرد دولت نهم را در راستای حفظ ساخت و هویت حقیقی نظام اسلامی مورد تأیید قرار دادند و با ذکر این نکته که مسؤول ترسو ملت شجاع را تضعیف می‌کند، رئیس‌جمهور را فردی انقلابی، متعهد، کارآمد، فعال و شجاع معرفی نمودند. با این همه حمایت‌های رهبری در مقابل هجمه‌ها و تخریب‌های ناجوانمردانه حجت بر همه تمام است که در عمل تا چه ولایی بودن خود را به اثبات برسانند.

تعامل مثبت و سازنده در عین حفظ استقلال از وظایف اساسی سه قوه در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه کشور و پیشرفت توأم با عدالت با الهام از الگوهای اسلامی است که بحمدالله در حال حاضر دنبال می‌شود.

 

جایگاه خانواده

با گرامیداشت روز 25 ذی‌الحجه، روز ملی خانواده در هفته گذشته، شایسته است که به جایگاه خانواده بعنوان واحد بنیادین جامعه و کانون رشد و تعالی انسان و مؤثرترین عامل در انتقال فرهنگ و ارزشهای اسلامی و توجه به نقش زنان در اسلام و قانون اساسی تأکید نموده و دغدغه‌های مد نظر رهبری را مورد توجه قرار دهیم:

1 ـ تصحیح نگاه غلط  به مسأله زن و مرد.

2 ـ داشتن نگاه جامع برگرفته از نگاه اسلام.

3 ـ ارزشگذاری و توجه به کرامت زن، هویت و اصالت او.

4 ـ رفع بی‌عدالتی در ارتباطات خانوادگی بین زن و مرد  که هم با قوانین امکانپذیر است و هم با رعایت و تهذیب اخلاق.

5 ـ تشکیل شورای فقهی زنان و غیره.

بنابراین با مسلح شدن به بن‌مایه‌های اصیل اسلامی و دکترین امام راحل و توصیه‌های مقام معظم رهبری، می‌توان نقض و خلأ قوانین گذشته و موانع موجود را بررسی و اصلاح نمود و گام‌های مؤثری در جهت تقویت و تحکیم بنیان خانواده و رفع عواملی که آن را متزلزل می‌کنند برداشت.

از عوامل مهمی که موجبات تزلزل بنیان خانواده را فراهم می‌کند می‌توان به عوامل اقتصادی، تورم، عوامل فرهنگی، بیکاری، مشکل مسکن، مشکل ازدواج جوانان، اعتیاد و وجود شکاف عمیق بین دهکهای بالا و پایین جامعه و غیره اشاره نمود.

مردم انقلابی ایران اسلامی بی‌صبرانه به اقدامات تحولگرایانه دولت نهم و مجلس اصولگرا درخصوص رفع مشکلات اساسی جامعه چشم دوخته‌اند. به تعبیر رهبری طرح تحولی که دولت مطرح کرده، از همان کارهای بزرگی است که جرأت اقدام به آن، خودش با ارزش است و تأکید دارند که توقف و ترسیدن از ورود در این میدان را به هیچوجه توصیه نمی‌کنم.

امید است که اجرای مؤثر طرح تحول اقتصادی با هفت نظام مؤثر، بویژه لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که به تعبیر کارشناسان به تقویت و توانمندسازی خانوارهای آسیب‌پذیر و گسترش تأمین اجتماعی نظیر بیمه‌ها، تأمین مسکن و اشتغال و غیره منجر می‌شد، با رفع و کاهش عوامل تزلزل خانواده، به انسجام و دوام بیشتر آن کمک نماید.

 

حوزه انتخابیه

ـ از دیدگاه صاحبنظران، برنامه‌ریزی جهت رفع اساسی معضلات و کاستی‌های کلانشهرها و در رأس آنها تهران بزرگ، بدون توجه ویژه به توسعه و عمران سایر استانها خصوصاً مناطق محروم به تنهایی امکانپذیر نیست و در این راستا باید رویکرد نظام‌مند و آمایشی و متوازن را که از گسترش بی‌رویه مهاجرتها با توزیع امکانات و فرصتهای متناسب ممانعت می‌نماید اعمال نمود.

ـ وضعیت بحرانی ترافیک شهر تهران و آلودگی هوا، لزوم اجرای طرح جامع حمل و نقل و ترافیک در کلانشهرها و اعمال مدیریت واحد شهری در ساماندهی این معضل را ضروری می‌سازد.

ـ تغییر ساختار و شیوه فعالیت‌های سازمان‌ها در عصر انفجار اطلاعات و طرح سازمان‌های مجازی باید ضمن جلوگیری از گسترش بوروکراسی اداری و افزایش مراجعات روزمره مردم به ادارات، زمینه‌های تشکیل دولت الکترونیک، دانشگاه‌های مجازی و استفاده از فناوری‌های نوین و طراحی مشاغل و فعالیت‌های انعطاف‌پذیر را فراهم نمود.

ـ رسیدگی جدی به مشکلات خانواده شهداء، جانبازان، آزادگان و ایثارگران که صاحبان اصلی انقلاب هستند.

ـ اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری.

ـ رفع موانع تسهیلات بانکی جهت فراهم نمودن اشتغال و مسکن و تسهیل ازدواج جوانان.

ـ تعیین تکلیف هرچه سریعتر وضعیت حق‌التدریسی‌ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی.

ـ ارتقاء کیفی دانشگاه‌ها و بومی‌سازی منابع درسی با ارزیابی مستمر کارآیی درونی و بیرونی نظام آموزشی.

ـ ارتقاء جایگاه مراکز تربیت معلم.

ـ نظام‌مند دیدن آموزش و پرورش در جامعه.

ـ رسیدگی جدی به مشکلات موردی شهرری، شمیرانات و اسلام‌شهر و روستاهای تابعه.

در نهایت با سلامی دوباره بر حسین و یارانش، با سلام بر غزه و شهدایش و با امید به گسترش فرهنگ عاشورایی و روح غدیر در جامعه اسلامی و درخواست تعجیل در ظهور فرج حضرت ولیعصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و حاکم شدن انسانیت و عدالت در جهان، آثار ظلم و ظالم از جهان رخت بندد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet