شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/10/11 15:23:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

مسعودی‌ریحان خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی وضعیت بیکاری در اهر و هریس شد

نماینده مردم اهر و هریس خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی وضعیت بیکاری در این حوزه انتخابیه و چاره‌اندیشی در این مورد شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "غلامحسین مسعودی‌ریحان" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین

با سلام و صلوات به ارواح طیبه طاهره شهداء و خصوصاً شهدای کربلا و سرور و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله (سلام‌الله علیه) و با نثار درود به روح پرفتوح بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و با آرزوی سلامتی مقام معظم رهبری و حضار محترم.

لازم می‌دانم که از کلیه مردم شریف و نجیب و فرهنگ‌دوست شهرستانهای اهر و هریس و شهرهای کلوانق، زرنق و بخشایش و بخش خواجه و روستاهای تابعه که به فرموده قرآن کریم اینجانب را اهل امانت را تشخیص داده و امانت خود را به حقیر سپردند تقدیر و تشکر نموده باشم و طالب دعای خیر آنان در پاسداشت مقدس این امانت بوده و هستم.

همکاران محترم! برای شما نیز عرض سلام و ارادت نموده و عرایض خود را به استحضار حضرات محترم می‌رسانم:

ما امروزه شاهد یکی از وحشتناک‌ترین و دردمندترین جنایات تاریخ در عصر خود هستیم. هرچند این زخم عمیق سالهاست که بر پیکر جهان اسلام و مردم رنجور و ستمدیده فلسطین جا خوش کرده بود، ولی جنایات بی‌رحمانه‌ای که این رژیم در چند روز اخیر بعد ماهها تحریم و اعمال فشار و محاصره و جلوگیری از ورود هرگونه امکانات ابتدایی به غزه مرتکب می‌شود، با هیچ زمان دیگری قابل قیاس نیست. چگونه است وقتی که چند سرباز یکی از کشورهای هم‌ائتلافی نیروهای حاضر در افغانستان یا عراق کشته می‌شود، نخست‌وزیر آن کشور مجبور به حضور در افغانستان می‌شود، ولی الان روزانه بین 200 الی 300 نفر از مردم بی‌گناه غزه در خانه و کاشانه خود شهید می‌شوند، ولی آه کسی درنمی‌آید؟ البته باید به میهمانان کنفرانس ادیان در واشنگتن تبریک گفت که این همه جنایت حاصل استکان بهم زدن‌های شرکت‌کنندگان آن کنفرانس می‌باشد.

اینجانب این جنایت فجیع را بشدت محکوم نموده و از مجامع و محافل بین‌المللی مدعی حقوق بشر خصوصاً شورای امنیت سریعاً خواستار برخورد مسؤولانه با این جنایت هستم.

دوستان! دغدغه امروز جهان مسأله اقتصاد می‌باشد. همانطور که مستحضرید بحث علم اقتصاد؛ تولید و توزیع ثروت و بحث علم سیاست؛ تولید و توزیع قدرت می‌باشد. به نظر اینجانب یکی از علت بروز مشکلات اقتصادی برخی کشورها این است که سیاستمداران در قالب دولتها که دارای قدرت می‌باشند، طالب بدست آوردن ثروت می‌شوند و اقتصاد را انحصاری می‌کنند، چرا که ذات قدرت در فربه شدن است و در این صورت است که اقتصاد سیاسی شده و عرصه را برای تولید و تولیدگران تنگ نموده و به سمت و سوی توزیع گرایش پیدا می‌کند.

کنترل نقدینگی، افزایش صادرات غیرنفتی، کاهش واردات و افزایش اشتغال، کاهش تورم و النهایه ایجاد پویایی و شادابی جامعه از ویژگیها و الزامات اقتصاد تولیدی است. در حالی که افزایش غیرقابل کنترل نقدینگی، افزایش نرخ تورم و بیکاری و کاهش صادرات و افزایش واردات و ایجاد رانت و تولید شبکه‌های رانت‌خواری و بوجود آمدن فاصله طبقاتی و افزایش روزافزون این فاصله از هدایای نامیمون اقتصاد توزیعی و دلالی می‌باشد که سرانجام به محرومیت هرچه بیشتر مناطق توسعه‌نیافته، خلق پدیده ناهنجار حاشیه‌نشینی و خالی از سکنه شدن محیطهای تولیدی، کشاورزی و عشایری و آفرینش بلای خانمانسوز اعتیاد و سایر ناهنجاریهای اجتماعی را منجر می‌شود.

با هزاران افسوس و تأسف باید گفت که امروزه حوزه انتخابیه‌ام اهر و هریس مبتلابه و درگیر بسیاری از همین معضلات و ناهنجاریها گردیده است.

درست است که بعد از انقلاب در زمینه برخی از زیرساختهای عمرانی و خدماتی کارهای ارزنده‌ای انجام یافته و همه این خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی را پاس می‌داریم، ولی همچنان که سابقاً ذکر شد، بحرانها و معضلات بسیار جدی هم دامنگیر این شهرستان شده است. از جمله مهمترین آنها بیکاری است که مسؤولین محترم محلی دولت  نرخ آن را 23 درصد اعلام کرده‌اند. در این شرایط سخت و طاقت‌فرسا که خود دولت نرخ تورم را در 12 ماه منتهی به مهر  87، 3/24 درصد اعلام نموده‌اند، می‌توان گفت که 3/24 درصد تورم برای 23 درصد بیکار، یعنی اینکه جمعیت بیکار که هیچ ممر درآمدی ندارند، از وضعیت موجود هم 24 درصد عقب افتاده‌اند.

این یعنی زلزله، یعنی سیل، یعنی طاعون، یعنی وبا، یعنی افسردگی خانواده‌ها، یعنی خودکشی. در شهر من یک زلزله 23 ریشتری بیکاری رخ داده ولی مژه مسؤولی هم تکان نخورده و تاکنون کسی نه کمک و امداد محلی، نه ملی و بین‌المللی فرستاده. آیا شما زلزله‌زده‌ای را می‌شناسید که مدت سه ماه بصورت نسیه از نانوایی نان خریده باشد؟ ولی به لفظ جلاله خدا قسم که من در حوزه انتخابیه‌ام سراغ دارم که زن یک خانواده آبرومند به مدت سه ماه است که از نانوایی نان نسیه می‌خرید و مرد خانه نیز در به در بدنبال لقمه نان حلال در این وانفسای کار با دستان خالی شرمنده اهل و عیال زندگی بسر می‌برد.

جناب آقای رئیس مجلس، جناب آقای رئیس‌جمهور! مصرانه استدعا دارد جهت جلوگیری از هرگونه تراژدی انسانی، دستور فرمایید تسریعاً کارگروهی جهت بررسی وضعیت اسفبار ناشی از بیکاری در حوزه انتخابیه اینجانب حاضر و پس از ارتباط با اقشار مختلف مردم بالاخص خیل جوانان بیکار فارغ‌التحصیل که اکثراً کارشناس و کارشناس‌ارشد می‌باشند با تمهید مقدمات لازم، چاره‌اندیشی بعمل آید.

در بخش پایانی عرایضم از میان صدها معضل و مشکل موجود در شهرستانهای اهر و هریس، مهمترین خواسته‌های مردم شریف را که در مراجعات حضوری و غیرحضوری مؤکداً مورد تأکید قرار گرفته، جهت جامه عمل پوشاندن موارد مطروحه به سمع و نظر حضار محترم و رئیس‌جمهور عزیز و فرد فرد وزرای محترم می‌رسانم.

1 ـ چون اینجانب عضو کوچکی از خانواده بزرگ آموزش و پرورش می‌باشم و با پوست و گوشت و استخوان درد این مشعل‌داران بی‌توقع عرصه فرهنگ و ادب را لمس و از همکاران معزز و دولت عدالت‌محور و مهرورز استدعا دارد که برای ارج نهادن به این همه ایثار و از خود گذشتگی اولاً منزلت و جایگاه و معیشت معلمان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ترسیم، ثانیاً با عنایت به وضعیت بحرانی و طوفانی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی که فانوس بدست در محرومترین نقاط این مرز و بوم چراغ علم را به خانه‌های تاریخ بی‌سوادان برده و روشن نموده‌اند، با رأی خودتان نسبت به استخدام آنها احقاق حق نمایید.

2 ـ انتزاع حوزه انتخابیه هریس از اهر و تأمین استقلال نمایندگی مجلس شورای اسلامی.

3 ـ ارتقاء شهرستان اهر به فرمانداری ویژه که از قولهای مستقیم ریاست محترم جمهوری در سفر اول به مردم شریف اهر می‌باشد.

4 ـ احداث شهرک صنعتی مس و ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی مس در اهر با وجود معادن مهم مس سونگون و مس مزرعه و سوناجیل و سایر معادن در این شهرستانها.

5 ـ تأسیس و راه‌اندازی شبکه رادیویی ارسباران به مرکزیت شهر اهر.

6 ـ اجرای اصل (15) قانون اساسی.

7 ـ احداث شهرک صنعتی در هریس و خواجه.

8 ـ افزایش سهم آرد روستائیان و اهتمام جدی دولت به تولید نان صنعتی در شهرستانهای اهر و هریس.

9 ـ صدور دستور استمهال بدهی‌های معوقه کشاورزان منطقه بدلیل خشکسالی و سرمازدگی.

10 ـ اعمال سیاست خرید تضمینی دام و همچنین پشتیبانی یارانه‌ای در تأمین علوفه و ارزاق و سایر مایحتاج قشر زحمتکش و سختکوش عشایر.

11 ـ آسفالت نمودن جاده عشایر از نودوز تا ورگهان.

12 ـ اتمام و تجهیز بیمارستان هریس.

13 ـ اتمام راه هریس ـ مشکین‌شهر.

14 ـ  بازسازی و تعریض راههای شهرهای کلوانق ، بخشایش و زرنق.

15 ـ تأسیس پاسگاههای انتظامی جهت تدمین امنیت و برقراری نظم در شهرهای کلوانق ـ زرنق و دهستان ورگهان.

16 ـ لوله‌کشی گاز به مناطق روستایی شهرستانهای اهر، هریس و بخش خواجه خصوصاً دهستان مواضع‌خان.

17 ـ با عنایت به اینکه قیمت برق مصرفی در استانهای جنوبی کشور در فصول گرما ارزانتر محاسبه می‌گردد، از وزیر محترم نفت درخواست می‌شود که همین سیاست را در مورد محاسبه تعرفه گاز خانگی و سایر فرآورده‌های نفتی برای مناطق سردسیر اعمال فرمایند.

18 ـ ارتقاء سطح مدرک تحصیلی معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش به یک مقطع بالاتر در قبال دارا بودن 500 ساعت گواهینامه کارآموزی.

19 ـ تعریض پل زرنق و جانقور و احداث پل بر روی آجی‌چای کلوانق.

20 ـ تسریع و تکمیل دو بانده شدن اهر ـ تبریز با توجه به آمار بالای تصادفات بین جاده‌ای در سطح کشور بطوری که 34 درصد تصادفات استان در سال 1386، 910 فقره تصادف اتفاق افتاده و به عبارت دیگر بیش از 3 فقره تصادف در روز.

21 ـ تسریع در اجرای نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت.

در خاتمه از آقای دکتر لاریجانی و هیأت رئیسه و همکاران به نمایندگی از طرف مردم شریف و نجیب اهر و هریس دعوت می‌نمایم که با حضور سبز خود از نزدیک با مشکلات آشنا و نسبت به رفع آن اقدام عاجل معمول دارند. سپاسگزارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet