هدر موبایل
1387/10/11 12:15:00
سرویس صحن

پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوال نماینده نوشهر

وزیر جهاد و کشاورزی در پاسخ به سوال نماینده نوشهر و جاسوس گفت: ما از اینکه مجلس قانونی تصویب کند که جلوی واردات را بگیرد استقبال می­کنیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد رضا اسکندری" که روز چهارشنبه برای پاسخگویی به سوال نماینده نوشهر و چالوس به مجلس آمده بود اظهار داشت: هم اکنون براساس قانون برنامه چهارم، هیچ قید و شرطی برای ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی وجود ندارد.

وی افزود: قانون اجازه واردات محصولات کشاورزی را داده است و نمی­شود جلوی آن را گرفت. ما از اینکه مجلس قانونی تصویب کند که جلوی واردات را بگیرد استقبال می­کنیم.

وزیر جهاد و کشاورزی خاطرنشان کرد: برخی آمار ارائه شده از سوی نماینده سئوال کننده غیر مستند است و در وزارتخانه­ای که بیش از 110 هزار پرسنل دارد نظرات متعددی وجود دارد.

وی اقدامات صورت گرفته در سه سال و نیم گذشته در بخش کشاورزی را از افتخارات تاریخ کشاورزی کشور برشمرد و گفت: ایراداتی که در خصوص واردات وجود دارد به خاطر پیش بینی­هایی است که در جداول برنامه چهارم صورت گرفته است.

اسکندری اظهار داشت: براساس جداول برنامه چهارم کشور در تولید ذرت و جو به خود کفایی رسیده و از پیش بینی برنامه چهارم هم فراتر رفته است اما حقیقتاً این است که نیاز کشور همین میزان اعلام شده در برنامه چهارم نیست.

وی تصریح کرد: ارقام پیش بینی شده در برنامه چهارم در زمینه خودکفایی برخی محصولات کشاورزی نادرست است.

وزیر جهاد و کشاورزی یادآور شد: بنده مجری طرح خودکفایی گندم در کشور بودم. در این برنامه زودتر از پیش بینی­ها به نقطه قطع واردات رسیدیم اما این خودکفایی نیاز به پایدار کردن تولید داشت که می­بایست علم و تکنولوژی در صنعت کشاورزی به کار گرفته شود.

اسکندری گفت: از ابتدای دولت نهم این وزارتخانه اقدام به تدوین راهبرد بخش کشاورزی نمود و اقدامات برای هوشمند سازی کشاورزی انجام شد.

وی با اشاره به وقوع خشکسالی و سرمازدگی در سال گذشته و امسال تصریح کرد:  میزان خشکسالی در 17 استان بین 51 تا 75 درصد بود در حالیکه در گذشته بیش از 35 درصد نبوده است. همچنین میزان خشکسالی در 12 استان نیز حدود 50 درصد بوده است.

وزیر جهاد و کشاورزی گفت: موضوع واردات اقلام کشاورزی به ویژه میوه از دولت نهم آغاز شده و دولت قبل نیز مجوز کاهش تعرفه واردات میوه را صادر کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet