خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1386/06/18 10:32:00
سرویس صحن

همایش شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی آغاز به کار کرد

اولین جلسه شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی صبح یکشنبه با حضور محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اولین جلسه شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی در سال 2007 از 18 تا 20 شهریور ماه 1386 (9 تا 11 سپتامبر 2007) در محل مرکز همایش‌‌های بین‌المللی صدا و سیما در تهران برگزار می‌شود. شورای اجرایی مجمع به طور سنتی وظیفه تعیین دستور جلسه اجلاس عمومی و آماده کردن اسناد را برعهده دارد. با این حال بعلت تغییرات ساختاری پیش آمده در اجلاس سال گذشته تهران جلسه پیش رو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تبدیل «انجمن مجالس آسیایی برای صلح» (AAPP) که از سال 1999 فعال بود به مجمع مجالس آسیایی (APA) در سال 2006 میلادی در تهران، نقطه عطفی در تاریخ سازمان و نقطه ظهور و بروز جدی ایده اتحاد و همگرایی آسیا بود. پس از تغییرات ساختاری مجمع مجالس آسیایی که به نوعی سازمان همگرایی آسیاست راهکارهای جدید برای حرکت جدی آسیا بسمت همگرایی اتخاذ شد و دبیرخانه مجمع موظف شد برنامه‌های عمل را در حوزه‌های مختلف جهت عملی شدن ایده همگرایی آسیا آماده کند. جلسه شورای اجرایی مجمع برای اولین بار وظایف مهمی را در دستور کار خود قرار داده است.

از سوی دیگر اجلاس عمومی پیش رو با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو و ناظر برگزار می‌شود. به این ترتیب این جلسه شورای اجرایی برنامه کاری فراگیرترین تشکل آسیایی را در سطح دولت‌ها و مجالس تنظیم و تدوین خواهد کرد. پیمان دوستی آسیا که بحث و بررسی پیرامون آن در دستور کار شورا قرار دارد از اسناد مهمی است که در صورت تصویب در اجلاس عمومی با حضور وزرای خارجه به سند بسیار مهمی در روابط کشورهای قاره کهن و روابط کلی این قاره با بقیه دنیا تبدیل خواهد شد.

بعد از اجلاس تهران در آبان سال گذشته، جناب آقای دکتر حدادعادل ریاست مجمع که این مسئولیت را برای دو سال از طرف مجلس ایران برعهده خواهند داشت، جناب آقای دکتر محمدهادی نژاد حسینیان را به عنوان دبیرکل مجمع مجالس آسیایی انتخاب کردند. از آن پس دبیرخانه مجمع با مشورت و هدایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی 10 گروه کاری در حوزه‌های مختلف شروع به کار کردند و اسناد لازم را برای ارائه به شورای اجرایی آماده کرده‌اند. اسنادی که به شورای اجرایی مذکور ارائه خواهند شد عبارتند از:

1- پیمان دوستی آسیا

2- آیین نامه داخلی مجمع مجالس آسیایی

3- پیشنهاد تاسیس صندوق پول آسیایی

4- برنامه عمل حفظ و احترام تنوع فرهنگی در آسیا

5- برنامه عمل استفاده از مواهب جهانی شدن و مبارزه با چالش‌های آن

6- برنامه عمل تشکیل بازار یکپارچه انرژی در آسیا

7- برنامه عمل مبارزه با فقر در آسیا

8- برنامه عمل مبارزه با فساد اداری در آسیا

پیش بینی می‌شود بیش از 25 کشور آسیایی در جلسه شورای اجرایی شرکت کنند، تاکنون اسامی بیش از 70 نفر از نمایندگان کشورها جهت شرکت در این جلسه به دبیرخانه مجمع اعلام شده است.

جلسه افتتاحیه با سخنرانی آقایان دکتر نژاد حسینیان دبیرکل مجمع و حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور سفرای کشورهای آسیایی، شماری از نمایندگان مجلس، وزارت خارجه و نماینده ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. نمایندگان ایران در مجمع مجالس آسیایی که طبق منشور مجمع توسط نمایندگان مجلس در صحن علنی انتخاب شده‌اند عبارتند از: خانم دکتر امین زاده و آقایان ابوترابی فرد، افروغ، بروجردی و شیخ الاسلام.

اجلاس عمومی مجمع از تاریخ 28 آبان ماه سال جاری با حضور سران مجالس آسیایی و وزرای خارجه کشورهای عضو به مدت سه روز برگزار خواهد شد. دومین جلسه شورای اجرایی بلافاصله قبل از اجلاس عمومی و در تاریخ 26 و 27 آبان ماه برگزار خواهد شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet