هدر موبایل
1387/10/14 11:37:00
سرویس سیاسی

آلیا: هدف کارگروه حقوق بشر مجلس، پیگیری موارد نقض حقوق بشر در جهان است

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیته با هدف احصاء و انتشار موارد نقض حقوق بشر در خارج از کشور و پیگیری این موارد از طریق مجامع بین المللی تشکیل شده است.

"فاطمه آلیا" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص تشکیل کمیته و کارگروه حقوق بشر در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: از ابتدای شروع بکار مجلس هشتم پیشنهاد تشکیل کمیته یا کارگروهی برای فعالیت­های حقوق بشر در مجلس مطرح شد و برای این منظور چندین جلسه مقدماتی با حضور رئیس کمیسیون امنیت ملی و تعدادی از نمایندگان برگزار گردید.

وی افزود: بعد از رایزنی­های مقدماتی و بررسی سازوکار تشکیل کمیته و وظایف و مسئولیتهای آن حدود یک ماه پیش این کمیته رسماً تشکیل شد.

آلیا یادآور شد: با عنایت همکاران بنده به عنوان رئیس کمیته و آقایان "حسین ابراهیمی"، "حسین سبحانی نیا"، "مهدی مهدی­زاده"، "جواد کریمی قدوسی"، "محمد کریم عابدی"، "حسن کامران"، "عوض حیدرپور شهرضایی" و "علاء الدین بروجردی" به عنوان اعضای کمیته انتخاب شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: کمیته حقوق بشر همچنین جلساتی را با ادارات حقوق بشری در وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و ستاد حقوق بشر داشته است تا هر سه قوه در موضع گیریهایی داخلی و فعالیت­های بین المللی شان و زمینه حقوق بشر با هم هماهنگی بیشتری داشته باشند.

نماینده تهران با بیان اینکه هم اکنون ما در کشورمان نهادی تحت عنوان نهاد ملی حقوق بشر نداریم، گفت: یکی از بحث­های مطرح شده در کمیته حقوق بشر، تشکیل نهاد ملی حقوق بشری در کشور است که وابسته به دولت نباشد.

وی با اشاره به دستور کار فعلی کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری پیرامون نقض حقوق انسانی در مناطق فلسطینی خصوصاً نوار غزه و توجه به موارد نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر در دستور کار این کمیته قرار دارد.

وی یادآور شد: این کمیته همچنین نامه­هایی را خطاب به رئیس کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص نقض حقوق بشر در غزه ارسال کرده است.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: کمیته حقوق بشر در مجالس دوم، سوم، چهارم و اواخر مجلس هفتم نیز تشکیل شده بود که به نظر می‌آید در دوره هشتم این کمیته با استفاده از تجارب قبلی فعال­تر عمل کند.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: همه روزه ما شاهد موارد نقض حقوق بشر، حملات به مناطق غیرنظامی و مسکونی و کشتن زنان و کودکان و حمایت دوستی از تروریستها هستیم که این مبین این نکته است که مدعیان دروغین حقوق بشر از این عنوان مورد احترام بصورت ابزاری برای میل به اهداف غیربشری خود سوء استفاده می­کنند.

وی افزود: بنابراین احصاء و انتشار موارد نقض حقوق بشر توسط مدعیان حقوق بشر آنها را خلع سلاح خواهد کرد.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: این کمیته سعی می­کند در جهت تقویت اقتدار ملی ضمن پاسخگویی به دخالت­های بی­جهت اینگونه محافل حقوق بشری، موارد نقض حقوق بشر در کشورهای خارجی را رصد کرده و علاوه بر تنویر افکار عمومی در خصوص این موارد به محاکمه بین المللی شکایت کند و تقاضای تشکیل دادگاه را مطرح نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet