ایام محرم 1398
1387/10/14 13:34:00
سرویس اقتصادی

امیری خامکانی: باید در قالب هدفمند کردن یارانه­ها به سوی آزادسازی قیمت‌ها رفت

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید در قالب هدفمند کردن یارانه­ها به سوی آزادسازی قیمت‌ها رفت.

امیری خامکانی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در ارتباط با تاثیر نوسانات قیمت حاملهای انرژی بر اقتصاد کشور گفت: راهکار اصلی بحثی است که در قانون برنامه چهارم توسعه و چشم انداز 20 ساله کشور پیش بینی شده است که دولت هزینه­هایش را از پول نفت جدا کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق برنامه سالی ده درصد از وابستگی به نفت باید کاهش یابد که ظرف 10 سال دیگر به نفت وابسته نباشیم.

امیری خامکانی با اشاره به بالا رفتن قیمت نفت طی دو سال گذشته گفت: متاسفانه دولت با درآمدهایی که از بالا رفتن قیمت نفت به دست آورد واردات انجام داد و با لطمه­زدن به تولید داخل کشور را بیشتر به درآمدهای نفتی وابسته کرد.

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: با توجه به بحران رکود اقتصادی در جهان و وضعیت نفت، حتی با قیمت‌های موجود هم اداره دولت و هزینه­های جاری کشور را به سختی می­توان انجام داد، هر چند که می­توان با درس گرفتن از تجربه تلخ پایین آمدن قیمت نفت در راستای رسیدن به چشم انداز 20 ساله و قانون برنامه چهارم توسعه تلاش مضاعفی انجام گیرد.

امیری خامکانی در ادامه با اشاره به طرح تحول اقتصادی گفت: مجبور هستیم که یارانه­ها را هدفمند نماییم به گونه‌ای که این یارانه‌ها به گروه‌های هدف برسد در حالی که امروزه یارانه­ها به دهکهای بالاتر می­رسد.

وی تصریح کرد: باید در قالب هدفمند کردن یارانه­ها به سوی آزادسازی قیمتها رفت.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به دو مشکل تورم و کاهش قیمت نفت در راه رسیدن به هدفمند کردن یارانه­ها گفت: گرانی از جمله مشکلات هدفمند کردن یارانه­هاست و نمی­توان زندگی مردم را دچار مشکل کرد با این کار به اقتصاد مردم شوک وارد می­شود.

وی در ادامه گفت: کاهش قیمت نفت و بحران رکود جهانی از جمله مشکل دیگری است که در بحث هدفمند کردن یارانه­ها با آن مواجه هستیم.

امیری خامکانی خاطرنشان کرد: آزادسازی قیمتهای حاملهای انرژی ضروری است اما باید بررسی زمانبندی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: اگر ما روند اضافه کردن قیمتها را به همان روال سالهای گذشته ادامه می­دادیم در حال حاضر قیمت حامل‌ها واقعی­تر بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet