عید سعید فطر
1387/10/14 12:22:00
سرویس بین الملل
در پی سفر نوری‌المالکی به تهران

فلاحت‌پیشه: یکی از محورهای مذاکرات باید مسائل به جای مانده از جنگ باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به ایران گفت: یکی از مباحث مطرح در مذاکرات طرفین باید بحث در خصوص مسائل به جای مانده از جنگ باشد.

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه" که همزمان با سفر "نوری المالکی" نخست وزیر عراق به تهران و در مورد تاثیر این سفر در تحکیم روابط تهران - بغداد سخن می‌گفت افزود: دغدغه‌های روابط عراق با همسایگان باعث شد تا توافقنامه امنیتی پیشنهاد شده از سوی مقامات آمریکایی تعدیل شود.

وی افزود: یکی از کشورهای تاثیرگذار در این زمینه جمهوری اسلامی ایران بود که در نهایت باعث شد تا شاهد تاثیرات مهمی در نوع اجرای موافقتنامه دولتمردان عراقی با آمریکا باشیم و در نهایت باعث شود عراق به پایگاه آمریکایی‌ها تبدیل نشود.

عضو کمیسیون سیاست خارجی خاطرنشان کرد: از جمله انتظارات مقامات کشورمان از دولتمردان عراقی این است که تلاش شود تا با توجه به حضور آمریکایی‌ها شاهد ثبات آنها در این کشور نباشیم.

وی افزود: بر این باوریم که به گونه‌ای باید عمل کرد که آمریکایی‌ها که از خاک عراق برای انجام اقدامات ایذایی علیه جمهوری اسلامی استفاده نشود.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس در ادامه سفر نخست وزیر عراق را که به صورت دوره‌ای و در چهارمین بار به ایران صورت می‌گیرد ناشی از نوعی ثبات بین روابط دو کشور دانست و افزود: البته این امر به دغدغه‌های مشترک و پیشینه تاریخی مذهبی دو کشور بر می‌گردد.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: در شرایط کنونی تهران و بغداد پس از تفاهم بر روی مسائل سیاسی وارد بحث در خصوص مسائل اقتصادی شده‌اند و خواهان تقویت روابط اقتصادی و ترانزیتی با توجه به بستر خوبی که در آن قرار دارند هستند.

فلاحت پیشه گفت: یکی از مباحث مطرح در مذاکرات طرفین باید بحث در خصوص مسائل به جای مانده از جنگ باشد.

وی افزود: یکی از نکاتی که همواره از سوی مقامات ایرانی بر آن تاکید شده اجرای بند 6 قطعنامه 598 و تعیین متجاوز در جنگ 8 ساله ایران و عراق است.

وی افزود: بی‌توجهی به این بند یکی از موانع گسترش روابط فیمابین است و درخواست ما این است که دولت آقای نوری المالکی برای رفع این موانع بیش از پیش تلاش کند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی خاطرنشان کرد: دادن غرامت به خاطر هزینه‌هایی که دولت و ملت ایران در جنگ هشت ساله پرداخت از دیگر خواسته‌های به حق ماست که باید در مذاکراتی که در مذاکرات نوری المالکی با مقامات ایرانی دنبال شود.

فلاحت‌پیشه در ادامه با اشاره به طرح اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان شیمیایی، بازماندگان و شهدای جنگ اظهار داشت: در این مصوبه از دولت خواسته شده تا با توجه به اینکه اخیراً شاهد هستیم که دست‌هایی در عراق در کار است تا اسناد جنگ علیه ایران را از بین ببرد، مانع از این کار بشود و از دولتمردان عراقی بخواهد تا این اسناد را که تائید کننده مظلومیت جمهوری اسلامی ایران است، به ما تحویل دهند.

وی افزود: همچنین به انتشار اسامی 114 شرکتی بپردازند که در جنگ علیه ایران، عراق را به تسلیحات نظامی و شیمیایی مسلح کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet