هدر موبایل
1387/10/15 08:43:00
سرویس صحن

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی از دستور کار مجلس خارج شد

طرح درخواست استیضاح وزیر جهاد کشاورزی با انصراف اکثر استیضاح کنندگان و از نصاب خارج شدن تعداد نمایندگان درخواست کننده، از دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی خارج شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه در ارتباط با از دستور کار خارج شدن استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مورد طرح استیضاح جلساتی را با وزیر جهاد کشاورزی و آقای رحیمی معاون رئیس جمهور و تعداد قابل توجهی از دوستان استیضاح کننده ترتیب دادیم. نتیجه این جلسه را به اطلاع نمایندگان برسانم و امیدوارم که تصمیم مبتنی بر مصالح کشور گرفته شود.

وی گفت: در این جلسه که برگزار شد به چند نکته لازم است که ذهن دوستان را متمرکز کنم. اولا این مساله ای که در بیرون شایعه پیدا کرده که استیضاح جنبه سیاسی دارد ما به هیچ وجه به چنین چیزی نرسیدیم دوستانی که استیضاح کننده بودند از جریانات مختلف فکری بودند و مبنای کارشان هم بعد کارشناسی داشت در جلسه ای که ما برگزار کردیم مطلقا بحث سیاسی مطرح نبود. لذا من لازم بود که به اطلاع دوستان برسانم که این مطالبی که بیرون گفته شده دقیق نبوده است.

رئیس مجلس گفت: نکته دوم که احتیاج به توضیح دارد این است که تقاضای استیضاح توسط حدودا 40 نفر امضا شده بود که ما از دوستان خواهش کرده بودیم این عقب بیفتد و فرصت بیشتری به وزیر جهاد کشاورزی داده شود منتها پس از چند هفته 18 نفر تقاضا کردند که آن استیضاح به جریان بیفتد بنابر این تعداد استیضاح کنندگان همان تعدادی بود که در ابتدا گفته شده 18 نفر، 18 نفر تقاضا کردند که استیضاح قبلی به جریان بیفتد.

وی گفت: اینکه بعضی وقت ها برخی اظهارنظرها شده این مبنایش این بود که تصور می کردند 18 نفر استیضاح کرده اند اینطور نبوده است البته در این فاصله برخی افراد امضاهای خود را پس گرفته بودند و رقم 42 نبود ولی 18 هم نبود 30 و خرده ای بود.

وی گفت: جلسه ای که ما دیشب گذاشتیم پس از نماز مغرب و دوستان دولت و نمایندگان امضاکننده تشریف داشتند معلوم شد که نظر استیضاح کنندگان رفع مشکلاتی است که در صحنه بخش کشاورزی و دامداری ملاحظه می کنند نه ستیزی با وزیر دارند نه مساله سیاسی دارند مسایلی را در صحنه عمل مشاهده کرده اند و به عنوان نمایندگان مردم احساس وظیفه می کردند و این واقعا حق است باید ستایش کرد که اینقدر نمایندگان احساس مسئولیت دارند مطالبشان تماما در خصوص رفع مشکلات بود و از این جهت کاملا مشهود بود که قصدشان ایذاء مشکلات و رفع آن هست.

وی گفت: نکته دوم اختلافی بود که در آمارها وجود داشت. آمارهایی که دوستان عزیز استیضاح کننده به آن استناد می کردند و مستند به گزارشات مرکز آماری دولتی بود با آنچه که وزیر محترم بیان می کردند تقاوت داشت در بحث خودکفایی و موضوعات دیگر. این مساله احتیاج داشت که یک مرجعی کار کارشناسی دقیق تر انجام دهد و روشن شود که کدام یک از این نظرها دقیق است.

وی گفت: در این جلسه هم وزیر محترم و هم جناب آقای رحیمی متعهد شدند که با حضور در جلسات کارشناسی که بین دولت و مجلس به وجود می آید نتایج این بررسی ها اگر منجر شد به اینکه نواقص در وزارت کشاورزی وجود دارد این نواقص را رفع کنند.

رئیس مجلس گفت: براین اساس مقرر شده بود که جلسات مستمری را در حدود 1 ماه وقت گذاشته شود و رئیس محتر کمیسیون کشاورزی مجلس و یکی از نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و از آن طرف هم وزیر جهاد کشاورزی و معاونت محترم حقوقی بررسی ها را در حول و حوش نکاتی که استیضاح کنندگان مطرح کرده اند و مسایل مهمی هم بود بررسی ها را انجام دهند و ظرف یک ماه نتایج را به اطلاع نمایندگان مجلس و افکار عمومی برسانند.

لاریجانی ادامه داد: براین اساس دوستان استیضاح کننده پذیرفتند که با مجموع شرایط و احتیاجی که ما داریم در یک زمان معقولی این ایرادات مورد بررسی قرار بگیرد و از آن طرف هم دولت و وزیر محترم کشاورزی پذیرفت که اگر اشکالاتی وجود داشته رفع کند.

رییس مجلس شورای اسلامی نهایتا فعلا استیضاح را از دستور خارج می کنیم البته این مساله را عرض کنم که همه استیضاح کنندگان امضای خود را پس نگرفتند و برخی از آنان همچنان نظرشان بر استیضاح هست ولی دیگر نصاب ندارد که ما امروز از نظر حقوقی استیضاح را مطرح کنیم.

لاریجانی گفت: لازم است تشکر کنم از نگاه منطقی و همراه با احساس مسئولیتی که استیضاح کنندگان در این مورد داشتند ضمن اینکه استدلال های قوی داشتند و پذیرفتند که در یک مسیر بررسی کارشناسی به این موضوع رسیدگی شود و اگر از این طریق قابل حل بود به عنوان پدیده استیضاح در مجلس مطرح نشود.

رئیس مجلس تصریح کرد: از نمایندگان دولت هم سپاسگزاریم که وقت کافی گذاشتند من با برخی از افراد استیضاح کننده هم که در جلسه نبودند به اطلاعشان رساندم و ارزیابی ما این است که از نظراتی که به ما دادند نصابی برای استیضاح امروز نداریم و این منطق را پذیرفتند و ما امروز استیضاح را از دستور خارج کردیم و دستور عادی خود را ادامه خواهیم داد تا انشاالله این کمیته نظر خود را اعلام نماید.

رئیس مجلس در ادامه سخانش با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به باریکه غزه گفت: در این چند روز گذشته که مواجه بودیم با حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی آقای جلالی اقداماتی را که انجام شده به اطلاع شما رسانده است هم از تحرک دولت در این زمینه و هم اقداماتی که دوستان عزیز از جمله آقای ابوترابی انجام دادند تشکر می‌کنیم.

وی گفت: حرکت صهیونیست‌ها ظرف 24 ساعت اخیر شکل جدیدی به خود گرفته علاوه بر رفتارهای سبوعانه‌ای که از طریق بمباران هوایی به منطقه غزه داشتند که مراکز عبادی را هم در برگرفت برخی از امکانات پزشکی و آمبولانس ها را هم در برگرفت که مصداق واقعی یک جنایت علیه بشریت است.

وی افزود: از دیشب هم حملات زمینی خود را آغاز کرده اند خوشبختانه با دفاع جانانه فلسطینی‌های غیور مواجه شدند و ضربات کاری به آنها وارد شد.

لاریجانی با بیا اینکه به نظر می رسد که فلسطین شجاع این را یک دفاع سرنوشت برای خود تصویر کرده تصریح کرد: صهیونیست ها باید بدانند که غزه گورستانی برای آنها خواهد شد.

در پایان سخنان رئیس مجلس نمایندگان با شعار مرگ بر اسرائیل حمایت خود را از سخنان علی لاریجانی اعلام کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet