شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1391/11/30 11:52:05
سرویس فرهنگی
در دیدار با اعضای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

آیت الله جوادی آملی: قوانین باید منطبق با شریعت باشد

حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی با اشاره به اینکه آنچه مایه ابتلای عملی جامعه است، باید مایه ابتلای علمی حوزه باشد، گفت: فقیه باید یک نگاه او به جامعه و نگاه دیگر وی به جواهر باشد و آنچه محل ابتلای عملی حکومت است، عین آن را محل ابتلای علمی خود بداند.
آیت الله جوادی آملی: قوانین باید منطبق با شریعت باشد حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی با اشاره به اینکه آنچه مایه ابتلای عملی جامعه است، باید مایه ابتلای علمی حوزه باشد، گفت: فقیه باید یک نگاه او به جامعه و نگاه دیگر وی به جواهر باشد و آنچه محل ابتلای عملی حکومت است، عین آن را محل ابتلای علمی خود بداند. https://cdn.icana.ir/d/019/3220.jpg آیت,الله,جوادی,آملی:,,قوانین,باید,منطبق,با,شریعت,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل ازروابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی،آیت الله جوادی آملی روز یکشنبه(29/11/91) در دیدار با رییس و کارکنان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب اسلامی، شاهد حضور معارف اهل بیت در کشور هستیم و برای ورود حوزه به زندگی مردم، باید آن چه مایه ابتلای عملی جامعه است، مایه ابتلای علمی حوزه باشد.

 آیت الله جوادی آملی همچنین گفت:  قرآن کریم نفرمودند "هر کس بر خلاف شریعت حکم کند ظالم، فاسد و کافر است، بلکه اگر کسی بتواند مطابق شریعت حکم کند ولی این کار را نکند، مصداق  ظالم است و فاسد، یعنی اگر نظام اسلامی بود می تواند بر اساس شریعت حکم کند و اگر نکند، این خطرات متوجه ما است.

 وی افزود: بنابراین این خطر همه ما را تهدید می کند که بتوانیم ولی مطابق شریعت عمل نکنیم، اگر نظام اسلامی شد و توان حکم بر اساس شریعت اسلامی باشد و اگر مسوولان در ظرف توانمندی خود حکم نکنند با خطر مواجه هستیم.

 آیت الله جوادی آملی گفت: هنگامی که نظام ما اسلامی شد، توان استفاده از حکم الهی در اداره کشور را پیدا کردیم اما اگر مسئولان بر اساس حکم الهی عمل نکنند، دچار تهدید خواهند شد.

 ایشان بیان داشت: به برکت انقلاب اسلامی، امروز شاهد حضور معارف اهل بیت (ع) در کشور هستیم و باید از این معارف و گنجینه ها برای پیشبرد امور بیشتر استفاده کنیم.

 آیت الله جوادی املی خاطرنشان کرد: اصل چهارم قانون اساسی تعبیر ویژه ای دارد که میراث آیت الله العظمی حائری است و قوانین باید منطبق با شریعت باشد، اصرار جدی براین بوده است که کلمه حکومت در آن اصل باشد،این اصل بر تمام اصول ، مواد و مقررات نظام اسلامی حاکم است و در بازنگری قانون اساسی هم محفوظ ماند.

 وی ادامه داد: در مدتی که در شورای عالی قضایی بودیم تهیه لوایح قصایی بر عهده ما بود، کار اصلی ما تدوین متون قانون بود و برای تهیه لوایح قضایی، آن ها را بر فقه سه دوره ، حجت بالفعل که تعبیر امام(ره) بود و با فقه اهل سنت تطبیق می کردیم.

 وی ادامه داد: رجوع به کتاب‌های اهل سنت به ما دید می داد، نه خط، در جمهوری اسلامی به برکت انقلاب، معارف و فقه اهل بیت و اسلام حاکم است و گرنه در کشورهای دیگر شیعه در اقلیت است، فقه اقلیت به آنها نیامده بلکه به حکومت آمده است، بر همین اساس آنچه محل ابتلای عملی حکومت است، فقیه باید آن را محل ابتلای عینی خود بداند.

 آیت الله جوادی املی همچنین بیان داشت: ما بر اساس نوع  ارتباط محلی، منطقی وبین المللی خود؛ نیاز به قواعد فقهی داریم لذا مساله فقهی برای روابط بین الملل ما را باید مجلس تعیین کند و اگر بخواهیم با مسلمانان ، اهل کتاب و حتی ملحدان زندگی کنیم، اسلام قوانین خاص خود را دارد و قوانین ما از مقطع محلی و منطقه ای به جنبه بین المللی راه پیدا می کند.

 وی گفت: برای تدوین قانون اساسی به مدت سه ماه 40 مجتهد و نزدیک به 40  حقوقدان کار کردند و مدت ها روی آن کار شده است تا بدون آسیب باشد، در مقدمه آن آیه 7 و 8 ممتحنه است که حتی می توانیم زندگی مسالمت آمیز با کفار داشته و اجرای عدل را نسبت به آنان ملحوظ بداریم و این چنین قانون اساسی، قانون عادی هم می خواهد./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet