انتخابات ریاست جمهوری
1391/11/30 08:44:26
سرویس فرهنگی
دکتر احمد مبلغی:

تنظیم مجموعه‌های قوانین به صورت منظومه ای و با روح واحد ضروری است

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: از پیش فرض های این مرکز در فعالیت های علمی خود این است که نباید به هر ماده از مواد تعبیه شده در یک مجموعه قانونی به شکل مستقل نگاه کنیم و بگوییم که این ماده با فقه سازگار است یا نه، بلکه باید نگاه انضمامی داشته باشیم.
تنظیم مجموعه‌های قوانین به صورت منظومه ای و با روح واحد ضروری است رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: از پیش فرض های این مرکز در فعالیت های علمی خود این است که نباید به هر ماده از مواد تعبیه شده در یک مجموعه قانونی به شکل مستقل نگاه کنیم و بگوییم که این ماده با فقه سازگار است یا نه، بلکه باید نگاه انضمامی داشته باشیم. https://cdn.icana.ir/d/019/25345.jpg تنظیم,مجموعه‌های,قوانین,به,صورت,منظومه,ای,و,با,روح,واحد,ضروری,است Icana

 به  گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در دیدار با آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: باید به مجموع ماده های قانونی در یک موضوع، نگاهی مجموعه ای داشته باشیم و ببینیم که روح شریعت در درون این مجموعه حضور یافته است یا نه و طبیعی است که این روح واحد است که انسجام به مجموعه می بخشد و  به آن منطقی حقوقی می دهد.

وی ادامه داد: مجموعه‌های قوانین پیرامون موضوعات مختلف  باید وضعیت منظومه ای پیدا کنند و از یک منطق های روح بخش برخیزند و کارکرد های واحدی را شکل دهند.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: فلسفه اصلی تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی این است که تلاشی را در جهت تزریق قواعد فقهی، روح الشریعه ( که در لسان فقها وارد شده) و نهایتاٌ منطق کلان فقه به کالبد قوانین به سامان آورد.

وی  ادامه داد: اگر فقه از قانون فاصله بگیرد و قانون بر اساس فقه شکل نگیرد خسارت های بزرگی متوجه جامعه از حیث دینی بودن خواهد شد؛ ولی آنچه امروز در زمینه "فقهی سازی قوانین" انجام می شود یک کار پس از قانون است که قبل از رسیدن قانون به دست شورای نگهبان رخ می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: کار شورای نگهبان یک کار تقییمی (نظارت ارزش گذارانه) بر اساس معیارهای فقهی است و به دنبال این است که مغایرت یا عدم مغایرت قانون با معیارهای فقهی را رصد و اعلام کند.

وی اظهار داشت: این مرکز تشکیل شده است تا غیر از آن کار اساسی و نهایی شورای نگهبان، کاری ترمیمی را نسبت به قانون در مرحله قبل از تصویب به انجام برساند و به امید روزی هستیم که فراتر از کار ترمیم، کاری تاسیسی در مورد قانون (پیشنهاد قانون بر اساس فقه و البته با کمک علم و تجربه حقوقدانان)  را به انجام آوریم.

  حجت الاسلام والمسلمین مبلغی یادآورشد: در ادبیات حقوقدانان گفته می شود که یک مجموعه قانون باید بر اساس یک نظریه فقهی بوده تا رابطه تکاملی میان آن برقرار شود. آن ها به همین خاطر مجموعه برخاسته از یک نظریه را نظام حقوقی می نامند.  

وی همچنین گفت: بر اساس "تئوری تقنین فقهی"، نظریه پردازی به دنبال این است که روح الشریعه را در هر زمینه بشناسد تا تزریق آن به قوانین شکل گیرد.البته ما با این مرحله فاصله داریم و این مرحله به نظریه پردازی فقهی نیاز دارد.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تاسیس این مرکز در قم را کاری مناسب ولی دیرهنگام دانست وگفت:  بعد از 30 سال از شکل گیری انقلاب اسلامی، تاسیس چنین مرکزی در حوزه علمیه، انجام گرفته است.

وی افزود: راهی که مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در پیش گرفته، این است که به غیر از استفاده از فتاوای مراجع عظام  تقلید و رهبر معظم انقلاب ، حلقه هایی پژوهشی در این مرکز پیرامون هر لایحه وطرح، شکل گیرد. وی گفت: هر حلقه علمی از سه گروه صاحب فضل یعنی: اساتید و فضلای حوزه،  حقوقدانان دانشگاهی و نیز حوزوی و اهالی تجربه خواه در کسوت وکیل و یا قاضی ( که با واقعیت های زندگی و محاکم مواجه هستند) تشکیل می شود.

وی اظهار داشت: هر حلقه مدیریت علمی می شود به این صورت که دیدگاه‌ها تجمیع و به ایده تبدیل می شود و این ایده دوباره به جلسه می آید و ارزش افزوده ای پیدا می کند و این روند تا سرحد تبدیل شدن به یک پیشنهاد قابل عرضه و تقدیم به مجلس به پیش می رود.

  حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: برای اینکه از فرصت‌های حوزه استفاده های بیشتر شود یک شورای متشکل از اساتید برجسته حوزه تشکیل داده ایم که خروجی های حلقه های به این شورا جهت دست یابی به ضمانت بیشتر از حیث فقهی منتقل می شود.

 رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارتباط حوزه علمیه با مراکز علمی و پژوهشی و اندیشمندان جهان اسلام باید به صورتی فعال و سیستماتیک باشد، گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در حد توان خود، کوشش خواهد کرد  یک ارتباط حقوقی فقهی ناظر به تقنین را با جهان اسلام آغاز کند.

مبلغی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اسلامی از خاستگاه برقراری همین ارتباط،  کنفرانس بین المللی فقه و قانون را برگزارکرده و بر این باوریم که ارتباط حوزه با جهان اسلام باید به صورت سیستماتیک باشد.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به فراخور و به اندازه توان و امکانات خود، کوشش دارد که مباحث تقنینی مشترک بین شیعه و سنی را دنبال کند و این مباحث به دلیل اینکه به عنوان یک دغدغه مشترک بین طرفین و فاقد حساسیت و  تعصب  بین شیعه و سنی هستند، امکان پیگیری و دنبال کردن را در حد بالا دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet