هدر موبایل
1387/10/15 14:44:00
سرویس اقتصادی

مصباحی‌مقدم: کاهش وابستگی به نفت از نقاط قوت لایحه هدفمند کردن یارانه‌‌هاست

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای حاصل از فروش نفت را از نقاط قوت لایحه هدفمند کردن یارانه‌‌ها دانست.

به گزارش خانه ملت، "غلامرضا مصباحی‌مقدم" روز یکشنبه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران در بیان ارزیابی خود از نقاط ضعف و قوت این لایحه افزود: با اجرای این لایحه می‌توان مصرف انرژی را در کشور بهینه سازی کرد و بهره‌وری از انرژی را نیز افزایش داد.

مصباحی مقدم اظهار داشت: تغییر قیمت‌ها در فاصله زمانی سه تا پنج سال موجب کاهش نرخ تورم در کشور خواهد شد.

رئیس کمیسیون ویژه در اشاره به نقاط ضعف این لایحه گفت: در این لایحه صندوقی برای درآمدهای ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها در نظر گرفته شده که این صندوق خارج از نظارت دیوان محاسبات کشور است اگر چه امکان اصلاح قیمت‌ها را به دولت می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این لایحه دولت اختیار رفع مالیات را برای خود مطالبه کرده است که این کار خلاف قانون اساسی است.

نماینده تهران اظهار داشت: این لایحه امکان تغییر و تحول در بودجه و مصرف درآمد‌های ناشی از اصلاح قیمت‌ها را به دولت می‌دهد اگر چه این کار دست دولت را برای تغییر و تحول در ساختار اقتصاد کشور باز می‌گذارد اما موجب کاهش نظارت مجلس می‌شود.

رئیس کمیسیون ویژه با بیان اینکه در این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود تا بخشی از درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت‌ها را به صورت نقدی یا غیرنقدی به هفت دهک پایین جامعه بدهد، متذکر شد: البته درباره اینکه چطور دولت تورم ناشی از آن را مهار خواهد کرد چیزی در لایحه نیامده است.

نماینده تهران در خصوص ماده 13 این لایحه در خصوص توقف افزایش سالانه دستمزدها براساس نرخ تورم گفت: این کار مانع از افزایش بودجه عمومی دولت خواهد شد.

وی افزود: البته اگر بنا نباشد که دستمزدها سالانه افزایش نیابد و پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز در کشور صورت گیرد، آثار تورمی آن در جامعه قابل توجه خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet