هدر موبایل
1391/12/01 08:59:18
سرویس اقتصادی
حیدرپور با تاکید بر لزوم اصلاح قانون برنامه پنجم توسعه :

اختیارات رییس‌جمهور در صندوق‌توسعه‌ملی باید کاهش یابد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم اصلاح برنامه پنجم توسعه در خصوص تعیین اختیارات رییس جمهور و معاونت نظارت راهبردی در امور صندوق توسعه ملی گفت:مجلس باید سازوکار مدونی را تهیه کند و طرحی نیز باید آماده شود تا دست رییس جمهور و معاونت راهبردی را از صندوق توسعه ملی کوتاه کنیم.
اختیارات رییس‌جمهور در صندوق‌توسعه‌ملی باید کاهش یابد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم اصلاح برنامه پنجم توسعه در خصوص تعیین اختیارات رییس جمهور و معاونت نظارت راهبردی در امور صندوق توسعه ملی گفت:مجلس باید سازوکار مدونی را تهیه کند و طرحی نیز باید آماده شود تا دست رییس جمهور و معاونت راهبردی را از صندوق توسعه ملی کوتاه کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/34271.jpg اختیارات,رییس‌جمهور,در,صندوق‌توسعه‌ملی,باید,کاهش,یابد Icana

عوض حیدرپور شهرضایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص سوال خود از سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی در جلسه روز گذشته – دو شنبه 30 بهمن-کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: سوال بنده راجع به کمک به بخش کشاورزی برای قسمت آب و خاک و صندوق توسعه کشاورزی بود که قرار است  تا سال 1390، ده درصد از منابع صندوق توسعه ملی را بعد از تبدیل به ریال برای کمک به  بخش کشاورزی بدهند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی هم چنین تصریح کرد:در قانون تاکید شده است که در سال 1391 ، 20 درصد از منابع صندوق را به بخش کشاورزی اختصاص دهند.

حیدر پور در خصوص سوال خود گفت:در این جلسه وزیر اقتصاد اعلام کردند ، مبالغ مورد نظر به معنای  10 درصد سال گذشته و20 درصد سال جاری از موجودی صندوق توسعه ملی به بانک عامل که بانک کشاورزی است و صندوق کمک به فعالیت های کشاورزی اختصاص داده شده است

وی ادامه داد: ایرادی که از نظر ما  وارد است این بود که صندوق توسعه ملی در اختیار رییس جمهور است و تصمیم گیرنده برای صندوق وزیر اقتصاد نیست اما در خصوص قسمتی که مربوط به تبدیل پول به ریال و تحویل به بانک کشاورز بوده است که تحت نظر وزیر اقتصاد صورت می گرفته  ایشان توضیح دادند .

حیدرپور با تاکید بر لزوم اصلاح برنامه پنجم توسعه گفت:ایراد اساسی این است که در برنامه پنجم تلاش کردیم که صندوق توسعه ملی در اختیار کسی باشد که بتوانیم از وی سوال کنیم  و وی در برابر سوال نمایندگان ملت  پاسخگوی ملت و مجلس باشد.

وی ادامه داد: هم چنین در برنامه پنجم توسعه با وجود تلاش زیادی که برای ممانعت از این اقدام شد اما بخش زیادی از اختیارات صندوق  واگذار به معاونت راهبردی  رییس جمهور شده است.

حیدرپور با تاکید بر این که این دست از مسائل باید اصلاح شود، افزود:مجلس باید سازوکار مدونی را تهیه کند و طرحی نیز باید اماده شود تا دست رییس جمهور و معاونت راهبردی را از صندوق توسعه ملی کوتاه کنیم.

حیدرپورهم چنین در خصوص سوال خود از وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت:بنده از پاسخ های وزیر قانع شدم چرا که توضیحات آقای وزیر در حوزه اختیارات ایشان بود که اقدامات مربوط به ایشان انجام شده است اما قسمتی که در اختیار رییس جمهور و معاونت راهبردی بود دارای مشکل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:مجلس باید هر چه سریع تر در جهت اصلاح قانون برنامه پنجم اقدام کند که در این خصوص ما هر چه سریع تر طرحی را آماده و به مجلس ارائه می کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet