هدر موبایل
1391/11/30 17:58:53
سرویس سیاسی
تقدیر نمایندگان از هوشیاری وزارت‌اطلاعات؛

وزارتی بر اریکه اطلاعات جهانی

نمایندگان مردم در مجلس با تأیید اقدامات مثبت دستگاه اطلاعاتی کشور در مبارزه با عوامل رسانه‌های بیگانه، بر لزوم هوشیاری رسانه‌ها و خبرنگاران داخلی مبنی بر تبدیل نشدن به عامل دست بی‌بی‌سی و دستگاه‌های جاسوسی انگلیس، تأکید کردند.
وزارتی بر اریکه اطلاعات جهانی نمایندگان مردم در مجلس با تأیید اقدامات مثبت دستگاه اطلاعاتی کشور در مبارزه با عوامل رسانه‌های بیگانه، بر لزوم هوشیاری رسانه‌ها و خبرنگاران داخلی مبنی بر تبدیل نشدن به عامل دست بی‌بی‌سی و دستگاه‌های جاسوسی انگلیس، تأکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/23075.jpg وزارتی,بر,اریکه,اطلاعات,جهانی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در کمتر از یک ماه اخیر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در فرآیندی هوشمندانه، اقدام به بازداشت تعدادی از عناصر وابسته به بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌‌سی کرد.

این اقدام مثبت وزارت اطلاعات که در سه اطلاعیه روابط عمومی این وزارت‌خانه از آن با عنوان "بازداشت تعدادی از عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی انگلیس موسوم به بی‌بی‌سی" یاد شده، اگرچه از سوی رسانه‌های وابسته به استکبار و صهیونیسم به "بازداشت گسترده خبرنگاران" یا "ایجاد محدودیت برای آزادی بیان در ایران" تعبیر شد، اما این اقدام پسندیده سربازان گمنام امام زمان (عج) از سوی کارشناسان داخلی رسانه و دلسوزان نظام و انقلاب، پاک‌سازی رسانه‌های داخلی از عناصر وابسته به ضدانقلاب نام گرفت.

خانه ملت در گفت‌وگویی که با برخی نمایندگان مردم در مجلس داشت، همه آنها بر وجود عده‌ای فریب‌خورده و ناآگاه در میان بازداشتی‌ها تأکید کردند؛ اما یادآور شدند که بازداشت افرادی که خلاف قوانین موضوعه کشور به تهیه و ارسال اخبار و اطلاعات برای رسانه‌های خارجی ضدانقلاب اقدام می‌کنند، در هر قشر و لباسی که باشند، باید با آنها برخورد قانونی صورت گیرد.

متن کامل گفت‌وگوی خانه ملت با علاءالدین بروجردی، منصور حقیقت‌پور، سیدحسین نقوی‌حسینی، عباسعلی منصوری آرانی،‌ سیدعلی طاهری،‌ عبدالرضا مصری، عوض حیدرپور شهرضایی و حجت‌الله سوری را در ادامه می‌خوانیم.

بروجردی: وزارت اطلاعات در ردیابی و دستگیری خبرنگاران مرتبط با رسانه‌های بیگانه مثبت عمل کرد

علاءالدین بروجردی‌ با بیان اینکه توجه نیروهای وزارت اطلاعات به روابط برخی افراد با دستگاه‌های جاسوسی غرب، جزء وظایف ذاتی این وزارت است، گفت: این وزارت وظیفه دارد تا با هر گونه ناهنجاری امنیتی در میان هر قشری از جامعه که باشد، برخورد کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه گزارش مسئولان مربوط در وزارت اطلاعات به اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: در این گزارش به وجود افرادی ناآگاه در میان بازداشت‌شدگان اشاره که به این افراد آموزش‌ها و توجیه‌های لازم ارائه شده است.

وی اقدام مناسب وزارت اطلاعات در ردیابی و دستگیری خبرنگاران مرتبط با رسانه‌های بیگانه را یادآور شد و ادامه داد: هدف از اقدامات اخیر وزارت اطلاعات، نخست این بوده تا خبرنگاران ناآگاه مرتبط با دشمنان اسلام را توجیه کنند و سپس بتوانند با افرادی که به هر دلیلی در مسیر دشمنی با نظام اسلامی قرار گرفته‌اند، طبق موازین قانونی برخوردهای لازم صورت گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس اظهار امیدواری کرد تا در آینده خبرنگاران که از اقشار زحمت‌کش جامعه هستند و مسئولیت سنگین اطلاع‌رسانی بر دوش آنهاست، خود بتوانند بخش‌هایی از مسائل مربوط به فعالیت‌های رسانه‌ای بیگانگان را رصد کنند.

وی با تأکید بر اینکه بازداشت‌های اخیر، ‌هیچ ارتباطی به خبرنگار بودن آنها ندارد، تصریح کرد: هر فردی در هر سمت و منصبی که باشد،‌ ممکن است برای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی بیگانه جاسوسی کند و ارتباطی به خبرنگار بودن یا نبودنش ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بر اساس موازین قانونی با مرتبطان با رسانه‌های بیگانه برخورد می‌شود، گفت: اینکه القا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران با خبرنگاران که نماد و سمبل آزادی بیان هستند،‌ مقابله می‌کند، اقدام و تلاشی انحرافی و این فضاسازی‌ها فاقد ارزش است.

حقیقت‌پور: خبرنگارانی که عامدانه خبر برای رسانه‌های غربی فراهم کردند، باید پاسخگوی اقدامات‌شان باشند

منصور حقیقت‌پور با اشاره به استفاده رسانه‌های غربی از برخی خبرنگاران برای تهیه و ارسال خبر، گفت: این رسانه‌ها، ابتدا موضوعات و سرنخ‌ها را برای خبرنگاران خود تهیه و سپس به جمع‌آوری خبرهای تهیه‌شده از سوی این خبرنگاران اقدام می‌کنند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عده‌ای از خبرنگاران نیز دانسته یا ندانسته در دام‌های گسترده شده رسانه‌های غربی و ضد انقلاب فرو می‌افتند، افزود: در نشستی که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با برخی مسئولان مربوط در وزارت اطلاعات درباره همین موضوع داشتیم، آنها نیز دو گروه بودن بازداشت‌شدگان را تأیید کردند.

وی ادامه داد: یک گروه،‌ عده‌ای از خبرنگاران هستند که عامدا اقدام به ارتباط گیری با رسانه‌های دشمنان انقلاب و نظام کرده‌اند و دسته دوم نیز کسانی هستند که ندانسته وارد دام رسانه‌های غربی شده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه زمینه آموزش و توجیه دسته ناآگاه در وزارت اطلاعات وجود دارد، تصریح کرد: اما آنهایی که عامدا وارد فعالیت جمع‌آوری اطلاعات شده و اقدام به ایجاد جنگ روانی در فضای ژورنالیستی و مجازی کشور کرده‌اند، باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

وی با اشاره به فضای تخریبی که علیه اقدامات مثبت وزارت اطلاعات در ردیابی و بازداشت فعالان رسانه‌ای دشمن به راه افتاده، گفت: ما اعتماد کامل به وفاداری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران و مطمئنیم که به هیچ عنوان این نیروها از جریانات رسانه‌ای دشمنان تأثیر نمی‌پذیرند.

حقیقت‌پور تأکیدکرد: البته رسانه‌های داخل نیز نباید به جوسازی‌های رسانه‌های خارجی دامن بزنند تا نیروهای امنیتی بتوانند در کمال آرامش بررسی‌های لازم را انجام دهند.

نقوی حسینی: دستگاه اطلاعاتی نمی‌تواند در برابر بهره‌برداری بی‌بی‌سی از خبرنگاران سکوت کند

سید حسین نقوی حسینی با اشاره به استفاده قدرت‌های سلطه‌گر و مداخله‌جو از حوزه رسانه در پیشبرد وقایع فتنه ۸۸، گفت: مستکبران تلاش کردند در این سال بسیاری از رسانه‌ها را در جهت منافع خود قرار دهند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی همکاری‌ها با رسانه‌های غربی، در بسیاری از موارد،‌ حتی آگاهانه هم نبود، افزود: دشمنان نظام اسلامی در این سال و پس از آن تلاش کردند تا با ترفندهایی بتوانند از اصحاب رسانه در ایران بهره‌برداری کنند.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری‌های رسانه‌های غربی از خبرنگاران ایرانی مسجل شد، ادامه داد: تلاش‌های اخیر وزارت اطلاعات در بازداشت و دستگیری تعدادی از خبرنگاران، در جهت پیشگیری از وقوع حوادث مشابه فتنه ۸۸ در انتخابات ریاست جمهوری سال بعد است تا اجازه ندهد مجددا فضای رسانه‌ای کشور در خدمت قدرت‌های مداخله‌گر قرار گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با اشاره به راه‌اندازی شبکه خبری بی‌بی‌سی فارسی از سوی انگلیس، آن هم تنها چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸، تصریح کرد: راه‌اندازی این رسانه، تنها با هدف ایجاد تریبونی برای فتنه‌گران بود تا بتوانند از طریق آن نقشه‌ها و سناریوهای خود را عملی کنند.

وی همچنین به یارگیری بنگاه خبرپراکنی انگلیس (بی‌بی‌سی فارسی) از میان اهالی رسانه در ایران و فراهم کردن سربازپیاده‌هایی از میان خبرنگاران اشاره کرد و افزود: برخی خبرنگاران در داخل با تهیه اخبار، گزارش‌ها، نظرسنجی‌ها و جمع‌آوری اطلاعات و دیدگاه‌های مختلف،‌ به تهیه برنامه‌های فتنه‌انگیزانه بی‌بی‌سی فارسی کمک می‌کنند که البته برخی از اصحاب رسانه، ناآگاهانه وارد بازی دشمن شده‌اند.

نقوی حسینی اظهار داشت: مثلا گاهی خارج‌نشینان در پوشش خبرنگار با برخی از مسئولان کشور تماس تلفنی می‌گیرند که آن مسئول نیز از روی ناآگاهی اطلاعات در اختیار این "به اصطلاح خبرنگار" می‌گذارد؛ همین مسأله سبب سوءاستفاده رسانه‌های دشمن از سخنان برخی مسئولان می‌شود.

وی با تأکید بر متعهد و انقلابی بودن جمع کثیری از خبرنگاران کشور، گفت: البته عده قلیلی نیز وجود دارند یا فریب می‌خورند یا اینکه خود متمایل به ارائه اطلاعات به بنگاه‌های خبرپراکنی غرب هستند؛ ‌بنابراین وزارت اطلاعات نمی‌تواند در اینجا سکوت کند؛ چرا که آرامش و منافع ملی و استراتژیک کشور به خطر می‌افتد؛ لذا قاطعانه وارد عمل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وجود شواهد و مدارکی در دست نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر همکاری مستقیم یا غیر مستقیم تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی با بی‌بی‌سی فارسی، از اقدام اخیر وزارت اطلاعات در ردیابی همکاران داخلی بنگاه خبرپراکنی انگلیس تقدیر و تصریح کرد: این بازداشت‌ها، هشداری است به همه خبرنگاران و رسانه‌ها تا توجه خود را به تماس‌های مشکوک بیشتر معطوف کنند و به عاملی برای کشورهای بیگانه تبدیل نشوند.

طاهری:‌ اقدام به‌موقع وزارت اطلاعات جلوی جوسازی‌های دشمن را گرفت

سیدعلی طاهری‌ گفت: ابزار فرهنگی و به خصوص رسانه، از مهم‌ترین ابزار دشمن برای دشمنی با نظام اسلامی است.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوء‌استفاده دشمنان از رسانه‌ها را در ایام فتنه ۸۸ به خوبی دیدیم، افزود: هم‌اکنون که به انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد نزدیک می‌شویم، استکبارگران و صهیونیست‌ها باز هم در تلاش هستند تا از این ابزار برای نا‌امید کردن مردم از نظام اسلامی استفاده کنند.

وی با اشاره به فریب خوردن تعدادی از خبرنگاران و تبدیل شدن‌شان به آلت دست دشمنان جمهوری اسلامی، ادامه داد: دستگاه‌های جاسوسی غرب تلاش داشتند تا عده‌ای از خبرنگاران را با خود همراه کنند که بحمدالله نیروهای مخلص وزارت اطلاعات توانستند این شبکه را ردیابی و با آن برخورد قانونی کند.

رئیس فراکسیون بیداری اسلامی با اشاره به تلاش‌های جاسوسی دشمنان و فضاسازی علیه نظام و انقلاب اسلامی از سوی رسانه‌های بیگانه به خصوص بی‌بی‌سی، تصریح کرد: سربازان گمنام وزارت امام زمان (عج)، توانستند به خوبی جلوی فضاسازی‌های دشمنان را گرفته و فعالیت‌های رسانه‌ای مرتبط با جاسوسی را خنثی کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر دنباله‌دار بودن تلاش استکبار جهانی و صهیونیست‌ها برای ایجاد فضای روانی منفی و شکاف میان نظام و مردم از طریق رسانه‌های خود، گفت: خبرنگاران کشورمان مراقب باشند در دام دشمنان نیفتند.

مصری: اقدام وزارت‌اطلاعات در خنثی‌کردن توطئه رسانه‌ای-جاسوسی انگلیس، قابل تقدیر است

عبدالرضا مصری با تشکر از اقدامات و فعالیت‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در شناسایی و خنثی کردن توطئه دستگاه رسانه‌ای ـ جاسوسی انگلیس (بی‌بی‌سی)،‌ گفت: این دست اقدامات و بسیاری از فعالیت‌های دیگر وزارت اطلاعات که از دید مردم مغفول می‌ماند، تنها بخش‌های کوچکی از فرآیندهای مبارزه با توطئه‌های دشمنان نظام اسلامی از سوی نیروهای مخلص وزارت اطلاعات است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر متفاوت بودن رفتار و برخورد نیروهای وزارت اطلاعات با فریب‌خوردگان و مغرضان، افزود: دستگیری‌های اخیر در حوزه رسانه،‌ مربوط به یکی دو ماه اخیر نیست؛ بلکه حاصل ماه‌ها شناسایی و ردیابی مرتبطان با دستگاه‌های جاسوسی غرب است.

وی با بیان اینکه طولانی شدن پروسه ردیابی وابستگان رسانه‌ای بی‌بی‌سی، به دلیل صبر و حوصله فراوان نیروهای متعهد وزارت اطلاعات در جهت اصلاح رفتاری فریب‌خوردگان بوده است، ادامه داد: ولی آنهایی که با منافع ملی نظام بازی می‌کنند و تلاش می‌کنند تا به کشور و نظام ضربه بزنند، بدانند که هرگز در امان نخواهند بود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر تحت کنترل بودن همه فعالیت‌های مخالفان کشور در داخل و خارج، تصریح کرد: اقدام اخیر وزارت درباره بازداشت مرتبطان با رسانه‌های غربی، خط و نشانی است برای دستگاه‌های اطلاعاتی دنیا؛ چرا که در طول انقلاب هر چه دشمنان انقلاب برای مقابله با نظام اسلامی برنامه‌ریزی کرده و می‌کنند، کارشناسان و نیروهای ولایت‌مدار وزارت اطلاعات، نقشه‌های آنها را نقش بر آب می‌کنند.

منصوری‌آرانی: دستگیری مرتبطان با رسانه‌های بیگانه درست بود

عباسعلی منصوری آرانی گفت: ممکن است برخی خبرنگاران کشور در مسیر کارکرد خود بر اثر عدم اشراف بر موضوعات امنیتی دست به اقداماتی زنند که خود نیز از عواقب آن خبر ندارند.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان امنیتی کشور با اقدامات پیشگیرانه، نباید اجازه دهند که افراد از روی غفلت در دام سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه بیافتند.

وی با بیان اینکه جامعه خبرنگاری ما جامعه فعالی است که خدمتشان در دفاع مقدس و صحنه های مختلف فوق العاده بالا بوده است، تصریح کرد: ما نباید به جامعه اینطورالقا کنیم که خبرنگاران ما قشری هستند که به جامعه خدمت نکردند بنابراین باید به شکلی عمل کرد که کمترین آسیب به خبرنگاران وارد شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در تمام کشورها افراد هستند که به منافع کشور خود پشت پا می زنند افزود: همانطوری که امام راحل فرمودند؛ حفظ نظام از اهم واجبات است بنابراین باید گفت قوانین کشوری و منافع ملی از سایر مسائل با اهمیت‌تر هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به لزوم برخورد با افرادی که منافع ملی کشور برای آ‌نها مطرح نیست و منافع بیگانگان را به منافع کشورش ترجیح می دهد، تاکید کرد: نهادهای امنیتی باید با اینگونه افراد در هر لباسی برخورد کنند و فرقی نیز در قانون بین این افراد وجود ندارد.

حیدرپور‌شهرضایی:‌ خبرنگاران بازیچه سیاست‌های غرب نشوند

عوض حیدرپور شهرضایی با اشاره به اقدام وزارت اطلاعات در دستگیری تعدادی از خبرنگاران داخلی مرتبط با شبکه بی بی سی اظهار داشت: هر زمان در کشور اتفاقی مبنی بر ارتباط با بیگانگان رخ دهد، باید آن را رصد و بررسی کرد تا از ادامه آن جلوگیری شود.

نماینده مردم شهرضا و سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انجام مراقبت‌های لازم توسط وزارت اطلاعات امری لازم و ضروری است، افزود: وزارت اطلاعات وظیفه حفظ امنیت در کشور را به عهده دارد؛ ‌بنابراین باید با آمادگی و قدرت کامل به رصد فعالیت‌های بیگانگان در کشور بپردازد.

وی با پسندیده دانستن اقدام اخیر وزارت اطلاعات تاکید کرد: اقدام وزارت اطلاعات در جهت جلوگیری از ارتباط با بیگانه و رسانه‌های خبری معاند، رفتاری پسندیده و ممدوح است.

حیدرپور شهرضایی با بیان اینکه این نوع اقدامات پیشگیرانه است، ادامه داد: عملکرد وزارت اطلاعات در ارتباط با دستگیری مرتبطین داخلی با شبکه بی‌بی‌سی، هشدار به خبرنگاران است و بنابراین فعالان عرصه رسانه باید مراقب باشند که دچار خطا و اشتباه نشوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: خبرنگاران جزو ارکان اصلی نظم به شمار می‌روند، بنابراین فعالان ما در عرصه رسانه باید مراقبت‌های لازم را در ارتباطات خبری خود انجام دهند و بازیچه سیاست‌های غرب نشوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم ادامه بررسی این نوع اقدامات توسط وزارت اطلاعات یادآور شد: رصد فعالیت‌های بیگانگان در کشور به خصوص در ایام پیش از انتخابات، اقدامی صحیح و به جا است و وزارت اطلاعات در این زمینه باید به وظایف خود عمل کند.

سوری: وزارت اطلاعات جهت برقراری امنیت در کشور تلاش می‌کند

حجت‌الله سوری با اشاره به اقدام وزارت اطلاعات در دستگیری تعدادی از خبرنگاران داخلی مرتبط با شبکه بی بی سی اظهار داشت: اقدام وزارت اطلاعات بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط این وزارتخانه و با دستور قضایی صورت گرفت.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان منتظر بررسی وزارت اطلاعات و اعلام نتایج آن هستند، افزود: نیروهای امنیتی کشور به نتایجی دست یافتند و امیدواریم  وضعیت خبرنگاران دستگیر شده، هر چه سریعترمشخص شود.

وی با بیان اینکه وزارت اطلاعات تمام تلاش خود را در راستای برقراری امنیت در کشور انجام می‌دهد، گفت: وزارت اطلاعات همیشه وظایف خود را با شگردهای امنیتی انجام می‌دهد و اقدام اخیر نیز از این قاعده مستثنی نبود و در این زمینه با دستگاه قضایی همکاری‌های لازم را انجام داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به لزوم ادامه بررسی پرونده رابطان داخلی با بیگانگان در فضایی آرام بیان داشت: باید فضای به‌وجود آمده در پی دستگیری این فعالان خبری آرام شود و به وزارت اطلاعات اجازه داد تا به دور از هرگونه تنش و حاشیه، بررسی‌های خود را انجام دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این اقدام وزارت اطلاعات ادامه داد: اقدام اخیر و رصدهای انجام شده  به صورت دستور کار همیشگی و تعریف شده وزارت اطلاعات بوده و بنابراین اتفاق جدید، عجیبب و خارج از عرفی رخ نداده است.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس تصریح کرد: خبرنگاران به عنوان عوامل موثر در جامعه باید آگاه باشند دام شیاطین و دشمنان برای آنان گسترده‌تر است؛ بنابرین لازم است با انجام مراقبت‌های بیشتر، رسالت خود در انتقال اخبار به درستی انجام دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet