هدر موبایل
1387/10/15 15:35:00
سرویس سیاسی
برای شرکت در نشست اتحادیه بین‌المجالس اسلامی

رییس مجلس هفته آینده به ترکیه می‌رود

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از سفر هفته آینده رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه جهت شرکت در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "کاظم جلالی" گفت: چهارشنبه هفته آینده در شهر استانبول اتحادیه بین المجالس اسلامی در سطح روسای مجالس کشورهای عضو کمیته اجرایی این اتحادیه تشکیل جلسه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایران، ترکیه و آذربایجان، به عنوان سه کشور آسیایی، عربستان، مصر و الجزایر به عنوان سه کشور عربی و چاد، بنین و مالی به عنوان سه کشور افریقایی عضو این کمیته هستند، خاطرنشان کرد: البته این اجلاس به صورت باز برگزار می‌شود یعنی روسای مجالس دیگر کشورهای اسلامی نیز به آن دعوت می‌شوند و می‌توانند در این جلسه شرکت کنند.

وی در ادامه با اشاره به گزارش صبح امروز خود در جلسه غیر علنی مجلس اظهار داشت: در این جلسه گزارشی درباره اهم فعالیت‌ها و تلاش‌های مجلس در طی هفته‌ای که گذشت در خصوص بحران نوار غزه و کشته شدن صدها انسان بیگناه به نمایندگان ارائه شد.

وی افزود: یکی از اقداماتی که مجلس انجام داده بود راهپیمایی علیه متجاوزان رژیم صهیونیستی که منشا حرکت‌های مردمی در داخل و خارج بود و در ادامه نمایندگان احساس کردند باید برای حمایت همه جانبه از مردم غزه قانونی هم به تصویب برسانند که این طرح با اجماع به تصویب رسید.

جلالی در ارتباط با رایزنی‌های رئیس مجلس با مقامات دیگر کشورها گفت: آقای لاریجانی با روسای مجالس الجزایر، عربستان، سوریه، لبنان و ترکیه گفتگو کردند و هدف از این گفتگوها استفاده از ظرفیت مجالس اسلامی و آسیایی برای فشار بر رژیم صهیونیستی و جلوگیری از استمرار جنایات آنان است.

مخبر کمیسیون امنیت با اشاره به برگزاری نشست اتحادیه بین المجالس آسیایی در جاکارتا پایتخت اندونزی که چندی قبل برگزار شد گفت: در آن اجلاس مصوبه‌ای گذرانده شد که روسای مجالس ایران، سوریه و اندونزی به عنوان تروئیکای اتحادیه رایزنی‌هایی را برای حل مشکل فلسطین داشته باشند که آن مصوبه مربوط به قبل از عملیات نظامی بود و بر همین اساس آقای لاریجانی با آقایان لاسونو و ابرش روسای مجالس اندونزی و سوریه در آینده نزدیک و در دمشق گفتگو خواهند کرد.

وی در ادامه با اشاره به اجلاس پارلمان کشورهای اسلامی که در صور لبنان برگزار شد گفت: آقای ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این اجلاس شرکت کرد و قطعنامه مناسبی هم در خصوص غزه صادر شد.

جلالی در ارتباط با نامه‌های گروه‌های دوستی پارلمانی در خصوص غزه گفت: علاوه بر گروه‌های دوستی پارلمانی اسلامی، گروه روابط پارلمانی ایران و اروپا هم نامه‌هایی به همتایان خود نوشتند و ضمن تشریح عمق فاجعه غزه از آنان خواستند مواضع شفافی در این خصوص اتخاذ کنند.

وی همچنین از برپایی همایشی با عنوان فلسطین و افق‌های پیش رو در اسفند ماه خبر داد و گفت: از طرف رئیس مجلس دبیرخانه جمعیت حمایت از مردم فلسطین متولی برگزاری این همایش است و جلسات اولیه آن برای هماهنگی در حضور رئیس مجلس برگزار شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet