خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/12/01 09:01:00
سرویس صحن
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

امامان شیعه ارائه کننده الگوی روشن برای ملت‌ها بوده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک میلاد امام حسن عسکری(ع) با بیان اینکه امامان شیعه هدایتگر امت و ارائه کننده الگوی روشن بوده اند تصریح کرد: امیدوارم ملت ما از انفاس قدسی خاندان اهل بیت (ع) بهره مند شوند.
امامان شیعه ارائه کننده الگوی روشن برای ملت‌ها بوده‌اند رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک میلاد امام حسن عسکری(ع) با بیان اینکه امامان شیعه هدایتگر امت و ارائه کننده الگوی روشن بوده اند تصریح کرد: امیدوارم ملت ما از انفاس قدسی خاندان اهل بیت (ع) بهره مند شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/31438.jpg امامان,شیعه,ارائه,کننده,الگوی,روشن,برای,ملت‌ها,بوده‌اند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (سه شنبه 1 اسفند)مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی در نطق پیش از دستور میلاد امام حسن عسکری(ع) والد بزرگوار ولی الله اعظم امام زمان(عج) را به ملت و نمایندگان تبریک گفت و تصریح کرد: حرکت همه امامان شیعه در طول تاریخ با هدف حفظ مکتب، هدایت امت، اتمام حجت و ارائه الگویی روشن برای ملت ها بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عصر امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) نشانگر عصری متلاطم از نظر سیاسی بوده است گفت: در این زمان حکومت عباسیان با تزلزل مواجه و با تغییرات پیاپی حاکمان و نزاع داخلی بر سر تصاحب قدرت سیاسی همراه بوده است.

وی افزود: بنابراین قلمرو ا سلامی با بحران های بزرگی روبرو بوده است به طوری که امام حسن عسکری(ع) معاصر با 6 خلیفه ظالم عباسی بود.

لاریجانی یادآور شد: در شرایطی که سختگیری ها بر شیعیان افزایش یافته بود و دشمن با تبلیغات سوء تهاجمات فرهنگی علیه مکتب حق قیام کرده و با معرفی روحانی‌نماهایی همچون جعفر کذاب و تحریم های اقتصادی شرایط برای امام جهت اعاده نظام سیاسی جامعه فراهم نبود.

رئیس قوه مقننه افزود: بر این اساس امام حسن عسکری(ع) به تقویت بنیان های فکری جامعه پرداخت و شبکه ای از محبان اهل بیت ایجاد کرد که نظام حکمایی آن حضرت بود و از آن طریق ایشان هدایت های خویش را بر مؤمنان افاضه می فرمودند.

لاریجانی تصریح کرد: آنگونه که در نفوس اسلامی امامان شیعه را احیاگران دلها معرفی فرموده اند جان های شیفته معرفت با این انوار الهی روشن می گردد و از این نظر نگرانی حکومت های ظالم عباسی مخصوصاً از آن جهت که در روایت های فراوان آخرین امام شیعه حضرت مهدی موعود(عج) را از نسل امام عسکری(ع) یافته بودند محاصره و سختگیری بر آن حضرت از هر جهت طاقت فرسا بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: به طوری که بر اثر این سختگیری ها و ظلم ها ایشان در سن 28 سالگی مسموم و به شهادت رسیدند.

لاریجانی با بیان اینکه با تفسیری از آن حضرت در باب آیه مبارکه "الصراط الذین انعمت علیهم" قلوب خویش را زنده می کنیم تصریح کرد: مرحوم صدوق از آن حضرت در تفسیر این آیه آورده است که این آیه به آن معناست که خدایا ما را به راه کسانی هدایت کند که به آنان توفیق دادی پیرو دین تو باشند و تو را اطاعت کنند.

وی ادامه داد: این افراد کسانی هستند که خداوند فرمود هر کس خداوند و پیامبرش را اطاعت کند آنان با کسانی خواهند بود که خداوند به آنان نعمت داده از پیامبران، صدیقان، شهیدان و صالحان.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در ادامه این آیه آمده است که اینان کسانی نیستند که با ثروت و تندرستی به آنان نعمت داده شده هر چند این امور نعمتی آشکار از خداوند است اما نمی بینید صاحبان چنین نعمت هایی گاه از کافران و فاسقان هستند و شما را نخواندند که دعا کنید به راه آنان هدایت شوید بلکه فرمان یافته اید دعا کنید تا به راه کسانی هدایت شوید که به آنان نعمت داده شده یعنی با ایمان به خدا و تصدیق پیامبرش و ولایت نسبت به محمد(ص) و خاندان پاک او و یاران نیکوکار و برگزیده اش.

لاریجانی در توضیح تفسیر صدوق از این آیه تصریح کرد: و با تقیه ای نیک از آن طریق از شرّ دیگران در امان و از افزایش گناهان و کفر دشمنان خدا در امان باشید و با آنان مدارا کنید و آنان را به آزار خود و آزار مؤمنان تحریک نکنید و با معرفت نسبت به حقوق برادران مؤمن در این مسیر حرکت کنید چرا که هیچ بنده ای از زن و مرد نیست که با محبت خاندان محمد(ص) دوستی کند و با دشمنان، دشمنی ورزد مگرآنکه دژی استوار و سپری محکم در برابر عذاب الهی فراهم ساخته باشد.

وی افزود: در ادامه این تفسیر آمده است که هیچ بنده ای نیست که خود را به رعایت حقوق برادرانش وا دارد و برای ادای حقوقشان تلاش کند و در حد توان با آنها کنار آید و با بخشودن آنان از آنان خرسند شود و از آنان در گذرد مگر آنکه خداوند در روز دیدار باقی به او خطاب کند ای بنده من حقوق برادران را ادا کردی و حقوقی را که تو بر آنان داشتی بر شمردی پس من به چنین گذشت و بزرگواری که کردی بخشنده تر و شایسته تر هستم لذا امروز به حقی که تو را به آن وعده داده ام وفا می کنم و از احسان گسترده ام بر تو می افزایم و کوتاهی تو را بر برخی حقوق خودم بر تو حساب نمی کنم و خداوند آنان را با محبت خاندانش ملحق می کند و در زمره بهترین پیروانش قرار می دهد.

لاریجانی تصریح کرد: سپس امام فرمود "پیامبر گرامی اسلام روزی به یکی از یارانش فرمود ای بنده خدا به خاطر خدا دوست بدار، به خاطر خدا دشمن بدار و به خاطر خدا دوستی کن و به خاطر خدا دشمنی کن زیرا که جز با این روش نمی توان به ولایت خدا رسید و کسی که طعم ایمان را نمی چشد هر چند نماز و روزه اش بسیار باشد مگر آنکه چنین باشد" امروز بیشتر دوستی و برادری های شما با مردم به خاطر دنیاست و بر سر دنیا با هم دوستی و دشمنی می کنید و این هرگز شما را از عذاب خدا رهایی نمی بخشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: از خداوند متعال می خواهم ملت ما را که همگی دوستداران و محبان اهل بیت هستند از انفاس قدسی آنان بهره مند سازد و صراط مستقیم هدایت آنگونه که آنان تفسیر نمودند به دل های ما الهام فرماید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet