پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/10/15 15:46:00
سرویس فرهنگی

نمایند آباده: هیات‌های عزاداری باید تحت یک مجموعه منسجم کنترل شوند

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دست اندرکاران هیات‌های عزاداری، عزاداری‌ها را به گونه‌ای سامان دهندکه هیات‌های عزاداری تحت یک مجموعه قرار بگیرند و به صورت منسجم کنترل شوند.

"داود محمدجانی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در مورد ریشه انحرافات و خرافه‌های موجود در ارتباط با واقعه عاشورا در بیان مداحان و واعظین گفت: همواره گروهی در ارتباط با نهضت ابا عبدالله حسین(ع) مطالب را به شکل انحرافی بیان می‌کردند و بیشتر به سوی خرافات می‌بردند.

وی تصریح کرد: این امر ریشه تاریخی دارد به آن معنا که عده‌ای به نوعی می‌خواستند شیوه اباعبدالله منحرف شود.

وی به آزادی تحریف در زمان صفویه اشاره کرد و گفت: در زمان صفویه بسیاری از خرافات به جهت عدم سیستم کنترل وارد این حیطه گردید.

محمد‌جانی در ادامه اظهار داشت: پاره‌ای از این خرافات به شکل عمومی بوده تا این شیوه عزاداری را منحرف کنند و تا جایی که می‌شود آنچه می‌توان از این عزاداری‌ها بهره جست را تحت شعاع قرار دهند.

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس خاطرنشان ساخت: امروز وظیفه دست اندرکاران هیات‌های عزاداری و خصوصاً سازمان تبلیغات اسلامی این است که سامانی به عزاداری‌ها بدهند که در نهایت منجر به این شود که هیات‌های عزاداری تحت یک مجموعه قرار بگیرند تا به صورت منسجم کنترل شوند و نگذارند هر کس هر سخنی که بخواهد وارد بحث عزاداری‌ها کند و نتیجه نامطلوب حاصل شود.

نماینده آباده تصریح کرد: از سوی دیگر باید وعاظ، سخنرانان و مداحان کنترل شوند تا اینگونه اتفاقات صورت نگیرد.

وی ادامه داد: حتی بایستی تنبیهاتی را برای کسانی که مداحی خود را غیر اصولی پیش می‌برند در نظر گرفته شود و از سوی دیگر افرادی که عزاداری‌ها را در جهت اهداف واقعی واقعه عاشورا پیش می‌برند مورد تشویق قرار گیرند.

وی همچنین اظهار داشت: مداحان باید به گونه‌ای عمل کنند که آن حرکت عزتمندی که حضرت ابا عبدالله حسین(ع) شروع کردند و توسط ائمه دیگر ادامه پیدا کرد تا اینکه امروز نسل در نسل به ما رسیده است، حفظ شود.

وی تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا عزتمندی پیام عاشورا را که به دین و مکتب تشیع داده شده حفظ کنیم و به گونه‌ای عمل نکنیم که در اذهان لوث شود چرا که ما افتخار می‌کنیم پیشوایان ما انسان‌هایی شریف بودند که زیر بار ظلم و ستم نمی‌رفتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet