هدر موبایل
1391/12/01 11:03:56
سرویس صحن
در نطق میان دستور ؛

بی تدبیری تیم اقتصادی دولت عامل اصلی گرانی و تورم در کشور است

عضو کمیسیون عمران در مجلس گفت:تورم و گرانی بخشهای سه گانه اقتصاد یعنی کشاورزی، صنعت و خدمات را به شدت تحت تاثیر قرار داده و در بسیاری از موارد دچار رکود کرده است که عامل اصلی این مشکلات اقتصادی بی تدبیری دولت و تیم اقتصادی آن است.
بی تدبیری تیم اقتصادی دولت عامل اصلی گرانی و تورم در کشور است عضو کمیسیون عمران در مجلس گفت:تورم و گرانی بخشهای سه گانه اقتصاد یعنی کشاورزی، صنعت و خدمات را به شدت تحت تاثیر قرار داده و در بسیاری از موارد دچار رکود کرده است که عامل اصلی این مشکلات اقتصادی بی تدبیری دولت و تیم اقتصادی آن است. https://cdn.icana.ir/d/019/26257.jpg بی,تدبیری,تیم,اقتصادی,دولت,عامل,اصلی,گرانی,و,تورم,در,کشور,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حامد قادر مرزی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز(سه شنبه اول اسفند)مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه نماینده باید در خانه ملت صدای ملت باشد ضمن اشاره به مشکلات مردم قروه و دهگلان و کردستان گفت: مدتی است که در مورد اوضاع سیاسی کشور شاهد کشاکشهای سیاسی و رقابتهای گاها نامناسب و بداخلاقیهای ویژه صرفا برای کسب قدرت بیشتر توسط عده ای از مسوولین کشور هستیم، که متاسفانه در این میان مردم فراموش و منافع آنها قربانی می شود.

نماینده مردم کردستان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رییس جمهور و نمایندگان مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند و قسم می خورند که به مردم و نظام وفادار بمانند افزود: آیا برخی کارهای مدیران مصداق کامل شکستن این عهد و عوام فریبی و تشویش اذهان عمومی برای بهره برداری شخصی و گروهی نیست؟

وی ادامه داد: من به افرادی که سعی دارند سند تمام زحمات نظام را یکجا به نام خود و گروهشان بزنند تذکر می دهم که دستاوردهای امروز کشور تلاشها و زمینه های دیروزی را در پس و بستر خود دارند. چرا این افراد همیشه سعی داشته و دارند که برای اثبات خود دیگران را نفی کنند؟

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه به این گروه خاص پیشنهاد می کنم که به جای آنکه مسوولان سابق نظام را متهم و طرد کنید، از تجارب ارزشمند آنها که سرمایه های کشور هستند گفت: برای کمک به کشور در شرایط حساس کنونی و حرکت در مسیر جذب حداکثری دعوت و استفاده شود.

نماینده مردم کردستان در مجلس با بیان اینکه مدام حرف از "وحدت" و اتحاد می زنیم تصریح کرد: لازم است متذکر شوم که وحدت به معنای سکوت، ادغام و مغلوب و ذوب شدن یک گروه اقلیت در گروه اکثریت یا یک گروه بی قدرت یا کم قدرت در گروه پرقدرتر نیست. بلکه وحدت به بهترین عبارت یعنی " ائتلاف بر سر مشترکات".

وی با طرح این سوال که مگر مشترکات ما خدمت صادقانه به مردم و تقویت و ارتقای کشور نیست؟و با بیان اینکه باید روی این مشترکات کار کرد.توضیح داد: اما گفتار و کردار برخی مسوولین دقیقا خلاف این معناست. برای ایجاد وحدت باید به تفاوتهای گروههای دیگر احترام گذاشت و باید مسوولان آستانه تحمل خودشان را بالا ببرند، نه اینکه در مقابل هر صدای متفاوتی هیاهویی راه بیندازند. این به نفع کشور نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در بعد سیاسی – اداری استان کردستان نیز برخی مدیران کوچکترین انتقادها و اظهار نظرهای مخالف با نظر خود را بر نمی تابند و گاها انتقادات علمی، مستند و دلسوزانه دوستداران کشور را به گروههای خاص مخالف نسبت می دهند ادامه داد: در این راستا در سمت قانونگذار و ناظر بر اجرای قانون از دولت و مدیران استان می خواهم که تمام تلاششان را بر اجرای صحیح قانون در کردستان و ایجاد وفاق و همدلی با مردم بگذارند و به جوانان متخصص، متعهد و مدبر استان بیشتر اعتماد داشته و آنها را در پستهای مهم و کلیدی مدیریت کشور و استان شراکت دهند.

وی افزود:در این راستا و به منظور اعتماد سازی و همراهی و هماهنگی بیشتر و جلب رضایت و جذب حداکثری مردم باید به نخبگان کرد و بومی منطقه برای تصدی پستهای مدیریتی در سطوح بالای مدیریت کشور و استان اعتماد کرده و با ارائه فرصتهای خاص به آنها سعی بر آن داشته باشند که بهانه را از دشمنان سلب و جذب حداکثری از اقشار و گروههای مختلف مردم را تحقق بخشند.

عضو کمیسیون عمران در مجلس با بیان اینکه در حال حاضر بزرگترین مشکلات کشور ما در عرصه اقتصادی است ادامه داد: گرانی، بی ثباتی بازار، تورم و بیکاری تمام اقشار و گروههای مختلف جامعه را کم و بیش دچار مشکلات عدیده کرده است.

وی افزود: تورم و گرانی بخشهای سه گانه اقتصاد یعنی کشاورزی، صنعت و خدمات را به شدت تحت تاثیر قرار داده و در بسیاری از موارد دچار رکود کرده است که عامل اصلی این مشکلات اقتصادی بی تدبیری دولت و تیم اقتصادی آن است.

نماینده مردم کردستان درمجلس‌بابیان اینکه تحریم ها تاثیرگذار بوده، ولی عامل موثری که تاثیر تحریمها را تشدید کرده است تصریح کرد: بی درایتی و ضعف در مدیریت دولتی اقصاد است وگرنه تحریمها سابقه ای بیش از سه دهه دارد.

وی خطاب به نمایندگان بابیان اینکه  اقتصاد دارای سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات است گفت: کشــاورزی در تمام دنیا بخش اول اقتصاد است که اگر پیوندهای پیشین و پسین این بخش را با دو بخش دیگر اقتصاد در نظر بگیریم و آنرا به امنیت غذایی پیوند دهیم، اهمیت بخش کشاورزی و زیربخشهای آن بر همگان آشکار می شود.

قادر مرزی با بیان اینکه کشاورزان ایران صادق‌ترین خادمان به کشور و مظلومترین قشر جامعه ما هستند ادامه داد: در زمان ارائه آمار و گزارشات اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز آمار ایران همه کسانی را که در زیر بخشهای زراعت، باغداری، دامداری و پرورش طیور کمترین فعالیتی را در طول سال داشته باشند، شاغل بخش کشاورزی به حساب می آورند. اما این چه شغلی و چگونه اشتغالی که زمان کار مشخص و محدود و سود درآمد و نه بیمه و بازنشستگی ندارد.

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه تقریبا می توان گفت هیچ کشاورزی از شغلش راضی نیست افزود: برخی از کشاورزان قروه و دهگلان با داشتن سی چهل هکتار زمین بارها به من مراجعه کرده و اصرار دارند که فرزندشان را به عنوان سرایدار یا نیروی خدماتی، راننده و ... به ادارات معرفی کنم. چون می دانند که کشاورزی امروز دیگر کفاف امرار معاش را هم نمی دهد، درحالیکه مشاغل خدماتی مذکور امنیت شغلی دارند.

وی با بیان اینکه این در حالی است که در برخی کشورها بالاترین مقامات سیاسی بعد ار بازنشستگی با افتخار به مزرعه برگشته و به کشاورزی می پردازند؛ ادامه داد: دلیل این امر آن است که کشاورزی آنها درآمد و جایگاه اجتماعی – اقتصادی دارد.

قادر مرزی به طرح خود در این زمینه اشاره کرد و گفت: براساس این طرح کشاورزی هم مانند سایر مشاغل تعریف، زمان، مزایا، بیمه و بازنشستگی خواهد داشت با روند کنونی اینجانب نه تنها امیدی به ادامه کار خیلی از کشاورزان و خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک را ندارم، بلکه با تداوم فرایند فعلی در بخش کشاورزی و زیر بخشهای آن، امنیت غذایی جامعه به خطر خواهد افتاد که تبعات اقتصادی، اجتماعی و بویژه سیاسی آن بر همگان آشکار است.

وی تاکید کرد:بنابراین باید برای کشاورزی به عنوان بخش اول اقتصاد کشور اهمیت و اولویت خاص قانونی قایل شویم.

نماینده مردم کردستان در مجلس درادامه با اشاره به دیگر مشکلات کشاورزان توضیح داد:علاوه بر مشکلات عام حاکم بر کشاورزی کشور، کشاورزان قروه و دهگلان مشکلات ویژه ای دارند که مهمترین آنها کمبود شدید آب است. خشکسالی بر منطقه غالب و سفره های آبهای زیرزمینی به شدت افت پیدا کرده اند.

وی با بیان اینکه تامین آب مورد نیاز کشاورزی دیگر از طریق چاهها ممکن نیست افزود: به علت احداث سد سنگ سیاه و سد کردن مسیر آب رودخانه، روستاهای پایین دست سد به شدت با کمبود آب مواجه بوده و دامداران برای تامین آب موردنیاز بخش دامداری به شدت با مشکل مواجه هستند و تاکنون وزارت نیرو اقدام به تخصیص آب به روستاهای منطقه نکرده است.

قادر مرزی با بیان اینکه  سایر آبهای سطحی شهرستانهای قروه و دهگلان در پشت سد تلوار درشمال شرقی استان کردستان جمع و به استانهای همجوار پمپاژ می شود ادامه داد: شرکت سهامی آب منطقه ای کردستان بر سد تلوار و سدهای گاوشان و شهید کاظمی در کامیاران و سقز هیچ گونه مدیریتی ندارد و به تناسب سهم استان کردستان از آب سدهای مذکور کمتر از 30 درصد می باشد.

وی خطاب به وزیر نیرو گفت: از وزیر نیرو می خواهم که مدیریت سدهای مذکور و سهم حداقل 70 درصدی استان از آب این سدها را در اسرع وقت به استان اختصاص دهند. کردستان یک میلیون هکتار زمین کشاورزی دارد و به شدت نیازمند تامین آب بخش کشاورزی است." چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است".

  این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به بخش دوم اقتصاد یعنی صـنـعـت به تصریح کرد: استان کردستان دارای 850 واحد صنعتی کارخانه ای است که بیش از 350 واحد آن به دلایل اقتصادی در حال رکود و تعطیلی می باشد.

وی افزود: نمونه بسیار بارز آن ذوب آهن کردستان است که 360 نفر از کارکنان آن امسال مظلومانه بیکار شدند. وضعیت بخش صنعت کردستان در مقایسه با کشور جای تامل و تاسف بسیار دارد. در حالیکه کردستان 2/2 از کل جمعیت کشور را دارد، سهم آن از ارش افزوده بخش صنعت و معدن کشور تنها 2/0 درصد است.

قادرمرزی افزود: همچنین تنها 4/0 درصد از کل سرمایه گذاری صنعتی کشور و 7/0 درصد از کل شاغلان بخش صنعت کشور متعلق به استان کردستان است.

وی با بیان اینکه  متوسط سرانه سرمایه گذاری صنعتی در کردستان تاکنون فقط 300 هزار تومان بوده ادامه داد: این درحالی است که سرانه سرمایه گذاری صنعتی در برخی استانهای با میزان جمعیت همسان 5/6، 5، 2/4 و 4 میلیون تومان است.

نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه آیا این کار دولت محترم با اصل 28 قانون اساسی تعارض ندارد؟با ارائه پیشنهاداتی به دولت درحل مشکالات اقتصادی استان کردستان گفت: سرمایه گذاریهای ویژه در استان کردستان در قالب برنامه های توسعه متوازن منطقه ای کشور انجام شود. به عنوان مثال می توان راهکار سرمایه گذاری شرکتهای دولتی از محل درآمد و واگذاریها به نفع استان کردستان در قالب سیاستهای اصل 44 را پیشنهاد کرد.

وی ادامه داد:در این راستا می توان سیاستهای تشویقی مانند معافیتهای مالیاتی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در کردستان اعمال کرد.

 قادر مرزی با اشاره به پیشنهاد بعدی گفت: در بخش معــدن استان کردستان از نظر کمیت رتبه دوم را در دارا بودن تعداد معادن و از نظر حجم ذخایر رتبه هفتم را در کشور دارد، که بیشترین سهم از تعداد و حجم ذخیره متعلق به شهرستان قروه است.

وی افزود: شهرستان قروه به تناسب مساحت شهرستان، تعداد و حجم ذخایر معدنی، معدنی ترین شهرستان ایران است. اما معدن داران و کارگران شاغل در معادن غیر بومی بوده و می توان گفت شهرستان و استان از این ذخایر خدادادی بهره ای نمی برد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه همچنین اکثریت قریب به اتفاق مواد استخراجی معادن این شهرستان و استان خام فروشی می شود ،گفت: در این راستا پیشنهاد می شود که از طریق تصویب و اعمال سیاستهای تشویقی – اجباری صنایع فرآوری مواد معدنی در منطقه تاسیس و از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود از جمله جلوگیری از صادرات بی رویه سنگ آهن به عنوان خون جاری شریان اقتصاد معدنی به چین.

وی با اشاره به مباحث فرهنگی ادامه داد: فرهنگ مجموعه ای از ویژگی های مادی و معنوی، ملموس و غیر ملموس متعلق به یک جامعه است، که پیامد قرنهای متمادی فرایندهای زندگی اجتماعی، ارزشها، نگرشها، الزامات، مناسبتها و تغییر و تحولات مختص به آن جامعه در یک جغرافیای مشخص می باشد. مقام معظم رهبری در سفر تاریخی به استان کردستان فرمودند؛ "کردستان یک استان فرهنگی است".

قادر مرزی افزود: هر فرهنگی پیامد وجود یک قومیت و اولین شاخص تعریف قومیت و تمایز آن با سایر اقوام "زبان" است بنابراین می توان گفت که زبانها فرهنگ ساز هستند.

وی با بیان اینکه کشور ما کشور چند قومیتی است و دارای تنوع زبانی بسیار غنی و ارزشمند ادامه داد: تعدد و تنوع زبانها در کشور ما نشانه غنای فرهنگی و تمدنی ایران عزیز است این تنوع زبانی در ایران عزیز امری طبیعی، میراثی انسانی و ملی و سرمایه ای اجتماعی بسیار گرانبهاست.

قادرمرزی با بیان اینکه تنوع زبانی کشور ما یک سرمایه است نه یک بدهی و یک فرصت است نه یک تهدیدافزود: زبانهای فارسی، کردی، ترکی، عربی، بلوچی، لری هر یک حامل یک فرهنگ تاریخی، اجتماعی و اقتصادی شکل گرفته در یک جغرافیای خاص و همه افتخار ایرانی بودن را با خود دارند.

وی با اشاره به اصل پانزدهم قانون اساسی زبان فارسی، زبان رسمی و میراث مشترک و مورد احترام مردم است ادامه داد: در کنار آن در چارچوب این سرزمین پرافتخار زبانهای دیگری موجود و مورد استفاده بخشهای زیادی از مردم کشور است که حق سخن گفتن و آموزش به زبانهای مادری و محلی در کنار زبان رسمی کشور  در قانون اساسی محترم شمرده شده و مورد تاکید قرار گرفته است.

نماینده مردم کردستان در مجلس خطاب به‌نمایندگان گفت:بنابراین از شما می خواهم که همتی به کار گیریم تا تدریس و آموزش زبانهای ایرانی در کنار زبان فارسی در مدارس و دانشگاههای کشور اجرایی شود تا با این کار به آرزوی دیرینه ی ایرانیان و اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی جامه ی عمل بپوشانیم.

این نماینده مردم کردستان در مجلس با اشاره به پیشنهادات خود درباره انسجام ملی و همگرایی بیشتر اقوام ایرانی و به منظور حفظ و صیانت از میراثهای مشترک ایرانیان گفت:تاسیس فرهنگستان زبانهای ایرانی بویژه فرهنگستان زبان و ادبیات کردی تدریس و آموزش زبانهای ایرانی در مدارس و تدوین کتب " آشنایی با زبانهای ایرانی" برای تدریس در مدارس کشور ازراهکارهای قابل استفادهدراین زمینه است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به لزوم حفظ و صیانت از فرهنگ اسلامی منطقه و مبارزه با جریانهای انحرافی، با ارائه راهکارهایی جهت حفظ و تقویت  فرهنگ اسلامی منطقه افزود:احترام  و ثبت ملی مراسمات عرفانی و معنوی " ذکــــر" شیوخ و دراویش طریقت قادری، نقشبندی، عباسی و هاشمی ازراهکارهای مد نظر است./

پایان پیام

  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet