پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/10/15 13:06:00
سرویس صحن

سنایی خواستار اقدام مجلس برای کنترل آلودگی هوای تهران شد

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی خواستار اقدام مجلس برای کنترل آلودگی هوای تهران شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "مهدی سنایی" در جلسه علنی امروز یکشنبه با استناد به ماده 50 قانون اساسی در خصوص آلودگی هوای تهران گفت: براساس این ماده در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌گردد از این رو، فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است. لذا آلودگی محیط زیست در تهران در روزهای اخیر خیلی تهدید کننده شده است و بجاست مجلس شورای اسلامی نسبت به آن عکس العمل نشان دهد.

وی با بیان اینکه این امر چند دلیل عمده دارد، در تشریح این دلایل اظهار داشت: یکی آنکه در گذشته معاینه خودروها رایگان بوده اما در حال حاضر علاوه بر اینکه مبلغی باید پرداخت شود، افزایش نیز پیدا کرده است و دوم آنکه طرح زوج و فرد هم نابسامانی خاصی پیدا کرده است.

سنایی با تاکید بر اینکه  و خلاء قانونی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: اما خلاء مدیریتی و عدم تشکیل شورای عالی محیط زیست در این امر دخالت دارد مجلس از باب وظیفه نظارتی که در اجرای قوانین دارد باید بر این موضوع که بسیار حاد نیز می‌باشد نظارت داشته باشد.

نماینده نهاوند در تذکر دیگری با استناد به ماده 52 آیین نامه داخلی گفت: براساس این ماده بودجه سالانه کل کشور به ترتیبی که در قانون مقرر می‌شود از طرف دولت تسلیم مجلس می‌شود.

وی افزود: براساس ماده 216 آیین نامه جدید مجلس که به تازگی به تصویب رسیده، 15 آذر ماه لایحه بودجه باید تسلیم مجلس می‌شد.

سنایی ادامه داد: براساس آیین نامه‌ای که ما تصویب کردیم دو ماه طول می‌کشد که این لایحه از کمیسیون بودجه به کمیسیون تلفیق برود و از این کمیسیون نیز به صحن علنی بیاید و مدتی نیز در صحن علنی خواهد بود.

نماینده نهاوند گفت: لذا خواهش می‌کنم تدبیری بیندیشید بودجه سال 1388 کشور که موضوع مهمی نیز می‌باشد، با مشکل جدی در شورای نگهبان مواجه نشود.

"علی لاریجانی" در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: دوستان توجه کنند طبق همین آیین نامه تذکرات بیشتر از 3 دقیقه نباید طول بکشد و تذکرات باید در مورد موضوعاتی باشد که به کار اینجا مربوط شود. آلودگی هوا درست است ولی ربطی به اداره جلسه ندارد.

وی افزود: طرحی به هیات رئیسه تقدیم کنید که مشکل مطابق آن بررسی شود البته مجلس در حال پیگیری است نمایندگان تهران نیز در حال پیگیری موضوع هستند و هم جلسات دیگری در مجلس در حال پیگیری این موضوع می باشد.

وی در مورد بودجه نیز گفت: ارائه لایحه بودجه مطابق آیین نامه جدید مجلس از سال آینده انجام می‌شود ما هم به دولت گفتیم که هر چه سریع تر بودجه را ارائه دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet