هدر اصلی
1387/10/15 14:25:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

فلاحت‌پیشه انتظارات مردم ایران از دولت عراق را تشریح کرد

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه" با توجه به حضور نخست وزیر عراق در تهران، انتظارات مردم ایران از دولت عراق را تشریح کرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم اسلام آباد غرب دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ضمن تسلیت ایام محرم و حوادث خونین غزه، نطق کوتاهم را با توجه به حضور آقای "نوری‌المالکی" در تهران به موضوع انتظارات ملت ایران از دولت عراق اختصاص می‌دهم.

1 ـ پس از سال‌ها تحمل درد و رنج، اکنون عراق در مسیر آرامش است. آرامشی که در آن نقش پایمردی جمهوری اسلامی همواره مورد تقدیر مقامات عراقی قرار گرفته است. دو کشور در مسیر شکل‌دهی به روابط سیاسی باید مسائل بجای مانده از جنگ تحمیلی را تعیین تکلیف نمایند.

بند ششم قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار جبران خسارات وارده و غرامت مربوطه از طرف دولت شروع‌کننده جنگ است.

به رغم معرفی متجاوز از سوی دبیرکل وقت سازمان ملل، این بند هنوز اجراء نشده و اگر دو طرف بدنبال بنیانی محکم برای روابط خویش هستند، باید هرگونه مسأله بر جای مانده از جنگ را حل نمایند. بعنوان نمونه هنوز دولت آلمان برای ریشه‌کن کردن کینه‌های جنگ جهانی دوم داوطلبانه غرامات دولت‌ها و افراد همسایه خود را جبران می‌کند.

2 ـ موضوع دیگر، همراهی دولت عراق در تحویل اسناد جنایات جنگی رژیم گذشته آن کشور در حق مردم ایران است. ایران و عراق به یکسان قربانی این جنایات جنگی شده‌اند، اما متأسفانه در کیفرخواست محاکمه صدام و هم‌دستان او، نامی از ایران به میان نمی‌آید.

در اتاق جنگ عراق چه گذشت؟ چه کشورها و شرکت‌هایی سلاح‌های ممنوعه را به صدام دادند؟ کمتر ملتی در تاریخ به اندازه ایرانیان بمباران‌ها و موشک‌باران مناطق مسکونی خود را تحمل کرده است و یکی از علل همدلی خالصانه ملت ایران با ساکنان امروز غزه آن است که ما با پوست و گوشت و استخوان خود جنایات جنگی را تحمل کرده‌ایم. در آن ایام نیز سکوت محافل سیاسی جهان در قبال کشتار زنان و کودکان بی‌گناه ایرانی به اندازه آنچه امروز در غزه می‌گذرد جانسوز بود و اصولاً چون حامیان و بانیان آن جنایت بزرگ محاکمه نشدند، جنایتکاران امروز دنیا روش اسلاف خود را ادامه می‌دهند.

بعنوان یکی از مصادیق، اکنون مجلس شورای اسلامی فوریت تصویب‌شده طرح الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان جنگ شیمیایی و میکروبی علیه ایران را در دستور کار قرار داده است. بیش از 114 شرکت خارجی صدام را به این سلاح‌ها تجهیز کرده‌اند و طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی بدلیل ممنوعه بودن این معاملات، آنها همدستان آن جنایتکار اعدام‌شده هستند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است در قالب کنوانسیون‌های بین‌المللی اسناد جنایات جنگی را از دولت کنونی عراق مطالبه نماید، هرچند که ممکن است شرایط ناعادلانه حاکم بر دنیای امروز پیگیری این حقوق را دشوار نماید، ولی حداقل جهت اثبات حقوق تاریخی ملت ایران و پیگیریهای آینده، تکمیل اسناد فوق ضروری است.

3 ـ مقامات سیاسی دو طرف ایران و عراق به خوبی آگاهند که استان‌های مرزی دو کشور بیشترین آسیب‌ها را از حاکمیت شرایط جنگی تحمل کرده‌اند. بعنوان نمونه در شرایط دهه 1360 که در جاهای دیگر ایران زمین با دلار 7 تومان سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت، شهرهای جنگ‌زده غرب و جنوب کشور هر روز چند بار بمباران و گلوله‌باران می‌شدند.

متأسفانه اکنون بازسازی زیرساخت‌های تبادل و توسعه متقابل دو کشور به کندی صورت می‌گیرد. باید زیرساخت‌های ترانزیت و تجارت دو طرف تکمیل شود. مین‌زدایی و آزادسازی شهرهای و روستاهای حریم امنیتی مرز در اولویت قرار گیرد و با بهبود شرایط تبادل کالا و مسافر، بویژه زائران دو طرف، به سالها مانع‌سازی سیاسی در روابط صمیمانه برادران ایرانی و عراقی پایان داده شود. والسلام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet