هدر موبایل
1391/12/01 12:32:08
سرویس صحن
امیری خامکانی در تذکر شفاهی:

ایران در آستانه از دست دادن بازارهای جهانی پسته است

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه در صورت توقف صادرات پسته، ایران بازارهای جهانی را از دست می دهد،افزود: براساس آمارها حدود ۸۰ درصد پسته کشور صادراتی است که هم اکنون براساس بررسی های انجام شده حدود ۸۰ هزار تن از این محصول را آماده صادرات داریم.
ایران در آستانه از دست دادن بازارهای جهانی پسته است سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه در صورت توقف صادرات پسته، ایران بازارهای جهانی را از دست می دهد،افزود: براساس آمارها حدود 80 درصد پسته کشور صادراتی است که هم اکنون براساس بررسی های انجام شده حدود 80 هزار تن از این محصول را آماده صادرات داریم. https://cdn.icana.ir/d/019/301.jpg ایران,در,آستانه,از,دست,دادن,بازارهای,جهانی,پسته,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین امیری خامکانی در نشست علنی امروز (سه شنبه اول اسفند) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود با بیان اینکه متاسفانه اخیراً دولت به یک‌دفعه بازار پسته را مانند بازار ارز به هم ریخته است، گفت: به طور حتم هدف از تولید پسته در کشور صادرات این محصول است. وهم اکنون حدود یک قرن است که بازار پسته جهان در دست صادرکنندگان ایرانی است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه درآمد فروش پسته در بازارهای جهانی حدود 10 درصد از صادرات غیرنفتی کشور را شامل می شود، تصریح کرد: هم اکنون رقیب اصلی ما در بازارهای جهانی کشورهای آمریکا و ترکیه هستند که در گذشته 80 درصد از بازار دنیا در دست صادرکنندگان ایرانی بود که هم اکنون به زیر 50 درصد رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت توقف صادرات پسته، ایران بازارهای جهانی را از دست می دهد، افزود: براساس آمارها حدود 80 درصد پسته کشور صادراتی است که هم اکنون براساس بررسی های انجام شده حدود 80 هزار تن از این محصول را آماده صادرات داریم.

امیری خامکانی با بیان اینکه اعلام توقف صادرات پسته موجب شده است که قیمت این محصول در بازارهای جهانی بالا برود، گفت: به طور حتم این اقدام ضربه مهلکی به اقتصاد کشور و باغداران و کشاورزان و به نفع رقبا به ویژه آمریکا و ترکیه است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نهم با تاکید بر اینکه اظهارات نسنجیده مسئولان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان پسته را دچار نگرانی کرده است، یادآور شد: مسئولان می بایست در رابطه با موضوعاتی مانند صادرات پسته اقدام به اظهارات نسنجیده نکنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet