خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1391/12/01 12:37:05
سرویس صحن
سالک به عنوان نماینده درخواست کنندگان تحقیق و تفحص از بودجه فرهنگی:

بودجه فرهنگی سال 89 و 90 سلیقه ای هزینه شده است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر لزوم انجام تحقیق و تفحص از نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگی سال ۸۹ و ۹۰ تصریح کرد: بخش اعظم بودجه فرهنگی در موارد غیر ضروری هزینه شده و در غیر ردیف های اصلی قرار گرفته است.
بودجه فرهنگی سال 89 و 90 سلیقه ای هزینه شده است عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر لزوم انجام تحقیق و تفحص از نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگی سال 89 و 90 تصریح کرد: بخش اعظم بودجه فرهنگی در موارد غیر ضروری هزینه شده و در غیر ردیف های اصلی قرار گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/20391.jpg بودجه,فرهنگی,سال,89,و,90,سلیقه,ای,هزینه,شده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد سالک در  نشست علنی امروز (سه شنبه 1 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده درخواست کنندگان تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه هزینه کرد اعتبارات فرهنگی موضوع بودجه سال 89 و 90 کل کشور گفت: بدون شک اهمیت فعالیت های فرهنگی اساس انقلاب است و انقلاب اسلامی ما با معماری حضرت امام مبتنی بر عترت قرآن و سیره نبوی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در این خصوص تصریح کرد: زیر ساخت تمام مباحث اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مفاهیم اصیل فرهنگ اسلام ناب است.

سالک همچنین با تأکید بر اینکه این تحقیق و تفحص ملی است، افزود: مقام معظم رهبری اعلام جنگ فرهنگی کردند و براساس اصل 110 قانون اساسی بند پنجم، اعلام جنگ و صلح و بسیج نیروها بر عهده مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: در اینجا اعلام جنگ فرهنگی نمودند و کلام این حضرت آن است که جنگ نرم حقیقت دارد و یک واقعیت است و البته این حرف را من امروز نمی زنم و از بعد از جنگ تحمیلی سال 67 بارها و بارها گفته ام و علت این است که من صحنه را می بینم.

سالک در ادامه سخنان خود گفت: رهبر انقلاب می فرمایند "من چه بکنم اگر دیگران نمی بینند؟ من دارم صحنه را، تجهیز را، صف آرایی ها، دهان های با غضب گشوده شده را علیه انقلاب امام و علیه همه آرمان ها می بینم" 

وی ادامه داد: با توجه به اصول قانون اساسی و دغدغه رهبر انقلاب در خصوص مسائل فرهنگی تحقیق و تفحص پیرامون هزینه کرد و مصرف اعتبارات ضروری است.

سالک با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب در تاریخ 8/6/89 در دیدار با رئیس جمهور و هیأت دولت گفت: رهبری در این دیدار فرمودند من وقتی شنیدم این رقم کلان فرهنگی را تصویب کردید، از نحوه مصرف و جذب آن نگران شدم.

وی افزود: براساس ی نظارت بر بودجه ای که کل مبلغ 15 هزار میلیارد ریال بودجه فرهنگی است و همه آن تخصیص نیافته، لازم است این حق بیت المال بررسی جدی شود.

سالک با اشاره به این که این مبلغ کلان در اختیار رئیس کمیسیون فرهنگی دولت، اسفندیار رحیم مشائی بوده است، گفت: همان طور که سخنگوی کمیسیون اشاره کردند از جمله دغدغه ها این بود که این اعتبار سنگین در اختیار دولت قرار گرفت و با اولویت این موضوع حل شد و به همین دلیل مجلس باید براساس رسالت خود بر هزینه کرد این بودجه سنگین نظارت کرده و این تحقیق و تفحص  ملی را انجام دهد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر لزوم انجام تحقیق و تفحص از نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگی سال 89 و 90 تصریح کرد: بخش اعظم این بودجه در موارد غیر ضروری هزینه شده و در غیر ردیف های اصلی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به طور مثال مبلغی از بودجه را در اختیار ارشاد قرار دادند  و بعد این مبلغ در حساب دیگری رفته و در آنجا هزینه های صورت گرفته که قابل توجه است.

سالک با اشاره به اینکه مسائل جا به جایی و حساب سازی را در بودجه فرهنگی سال 89 و 90 از موارد لازم برای توجه توصیف و تصریح کرد: سفرهای خارجی که در قالب کار فرهنگی از این بودجه انجام شده، هزینه برای حرکات غیر عرفانی و غیر اسلامی و مسائلی از این جهت در بودجه فرهنگی سال 89 و 90 دیده می شود.

وی افزود: ثمره این مطلب این است که دستگاه هایی مثل سازمان تبلیغات و سایر دستگاه ها برای انجام مأموریت های خودشان بودجه لازم را نداشتند و مأموریت های آنها روی زمین قرار گرفته است.

سالک همچنین تصریح کرد: نامه های متعددی از سوی دیوان محاسبات و دستگاه های نظارتی در خصوص نحوه عملکردهای مالی دریافت شده است.

وی ادامه داد: در یکی از نامه ها تأکید شده است که از اعتبارات فرهنگی به خصوص اعتبارات فصل پنجم در قالب تفاهم نامه در چند مؤسسه فرهنگی و شخص حقوقی به حساب اشخاصی واریز شده است.

سالک در این خصوص گفت: یکی از حسابرسان ارشد از اظهار نظر کارشناسی در پاسخ به دادستان مراکز امنیتی می نویسد: مبالغ واریز شده و صرفاً در مقابل انجام تفاهم نامه بوده لیکن قبل از انجام هرگونه اقدامی از سوی طرف تفاهم نامه با مبلغ مورد نظر بدون  اخذ هرگونه تضمین به حال آنها واریز شده که بلافاصله به حساب شخصی انتقال داده شده است.

وی ادامه داد: در نامه ای گزارش شده به مراکز امنیتی که پرداخت ها بر خلاف ماده 71 قانون محاسبات عمومی کشور و صوری بودن تفاهم نامه ها است.

سالک با تأکید بر این که این تحقیق و تفحص در سطح ملی مورد تقاضای نمایندگان استان های مختلف است، گفت: بودجه فرهنگی سال 89 و 90 به طور سلیقه ای هزینه شده و باید به این مسئله رسیدگی جدی شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی با اشاره به نامه ای که به امضای اسفندیار رحیم مشایی رسیده است، گفت: تقاضای امضاکنندگان تحقیق و تفحص ملی است و تقاضای توجه جدی به این موضوع را با توجه به تهاجم فرهنگی امروز کشور دارم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet